Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Aleksandar Stijović putem online platforme održao je sastanak sa EU komesarom za poljoprivredu g. Janušom Vojčehovskim.
Tokom konstruktivnog razgovora istaknuto je da kontinuiranim radom i podrškom Evropske komisije možemo ojačati ogromni potencijal crnogorske poljoprivrede i ruralnih područja i tako stvoriti uslove za održivu poljoprivrednu proizvodnju. Razgovarano je o mjerilima za sva tri poglavlja, pri čemu su se sagovornici posebno osvrnuli na novu zajedničku poljoprivrednu politiku i metodologiju proširenja, jačanje IPARD strukture i dodatne podrške poljoprivrednim proizvođačima.
Komesar Vojčehovski je naglasio opredijeljenost EK da ubrza i finalizira proces pregovora sa Crnom Gorom, te da su vrata DG AGRI uvjek otvorena za pružanje podrške. Izrazio je uvjerenje da će ministar Stijović biti prvi ministar poljoprivrede Crne Gore kao članice Evropske unije.
Ministar Stijović je zahvalio komesaru na dosadašnjoj tehničkoj podršci pruženoj u dijelu jačanja administrativnih kapaciteta, naglasivši opredijeljenost Vlade Crne Gore ka inteziviranju procesa pregovora kako bi Crna Gora postala prva naredna članica.
Govoreći o izmjenama koje nosi Zajednicka poljoprivredna politika (ZPP) Evropske unije i nova metodologija poširenja, Stijović je iskazao intresovanje u cilju uticaja na dalji tok usaglašavanja i kreiranja strateških dokumenata u Crnoj Gori.
U pogledu planiranih izmjena Protokola 3 Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, ministar je podsjetio da je Crna Gora u procesu označavanja vina “geografskom oznakom", i pored činjenice da je situacija sa COVID-19 značajno usporila ovaj proces, uspjela da registruje određena vina o čemu je EK obaviještena te se nada da ce se crnogorska vina sa zaštićenom oznakom porijekla naći u izmijenjenom Protokolu.
“Crna Gora prati novo zakonodavstvo EU i nastoji da u najvećoj mogućoj mjeri uskladi nacionalno zakonodavstvo sa „aquis comunitare-om“, istakao je Stijović.
Evropski komesar za poljoprivredu je upoznao ministra o reformi Zajedničke poljoprivredne politike Evropske unije 2021-2027, naglasivši da je najbitnija promjena u ZZP, koja je važna kako za članice tako i za zemlje kandidate, promjena vizije o budu'nosti poljoprivrede što je u skladu i sa Zelenim dogovorom kao i Strategijom “od njive do trpeze”.
Komesar je predočio namjeru Evropske unije da u narednih 10. godina (2020- 2030) površine pod organskom proizvodnjom dostignu 25% od ukupnog poljoprivrednog zemljišta, što je posebno značajno za crnogorsku poljoprivredu obzirom na činjenicu da CG ima mnogo malih poljoprivrednih proizvodača.