23. i 24. oktobra 2023. godine u Budvi održan je sastanak radnih grupa za apadaptaciju i mitigaciju na klimatske promjene i finansiranje održivog razvoja u okviru Nacionalnog savjeta za održivi razvoj.
Sastanak radnih grupa organizovan je kao dio serije događaja pod platformom „Dijalog za razvoj“ sa ciljem jačanja kapaciteta institucija za povećanu transparentnost u prikupljanju podataka i izvještavanju o klimatskim promjenama u Crnoj Gori i razmjeni sa drugim zemljama članicama Ujedinjenih nacija (UN). Potpisivanjem Pariskog sporazuma članice UN-a su se dogovorile da će izvještavati jedna drugu i javnost o tome kako napreduju u postizanju svojih ciljeva za smanjenje emisjija Gasova sa efektom staklene bašte, kako bi se osigurali transparentnost i nadzor nad istim. Sastanci su dio aktivnosti projekta “Jačanje crnogorskog Nacionalnog utvrđenog doprinosa i akcija adaptacije u okvir transparentnosti kroz inicijativu za izgradnju kapaciteta za transparentnost - CBIT” i projekta „Jačanje kapaciteta Crne Gore u oblasti integrisanja rizika od klimatskih promjena u program planiranja - NAP”.
Glavni dio sastanka odnosio se na prezentaciju i validaciju glavnih nalaza „SWOT i GAP analize za jačanje institucionalnih mehanizama za transparentnost u oblasti klimatskih promjena“ razvijene okviru projekta CBIT. Nakon prezentacije ove analize učesnici/ce su kroz validacionu radionicu diskutovali o ključnim segmentima procjene kapaciteta institucija u oblasti klimatskih promjena sa fokusom na transparentnost. Svrha validacione radionice je bila dobijanje povratnih informacija od strane članova/ica radnih grupa (komentari i sugestije) u cilju unapređenja kvaliteta i kompletiranja analize, ali i potvrđivanja nalaza analize sa kojima su bili saglasni. Na osnovu njihovih komentara i sugestija definisani su zaključci validacione radionice - preporuke za unapređenje institucionalnih kapaciteta u oblasti klimatskih promjena za transparentnost.
Tokom sastanaka članovi/ce radnih grupa imali su priliku da čuju informacije o realizovanim i planiranim aktivnostima u okviru GEF projekta “Integrisanje biodiverziteta u sektorske politike i prakse i jačanje ključnih tačaka biodiverziteta u Crnoj Gori”.
Drugog dana sastanka članovi/ce radnih grupa su upoznati sa procesom pripreme i tekućim aktivnostima u izradi „Četvrte nacionalna komunikacija i Prvog dvogodišnji izvještaj o transparentnosti prema Okvirnoj konvenciji UN o promjeni klime (FNC/BTR)”. Prezentovane su i aktivnosti u okviru projekta „Jačanje kapaciteta Crne Gore u oblasti integrisanja rizika od klimatskih promjena u program planiranja - NAP”.. Učesnici/ce sastanka upoznati su i sa konceptom programa obuke za izgradnju kapaciteta u oblasti klimatskih promjena razvijenih u oviru NAP i CBIT projekata i započeto je sa razvojem predloga koncepata projekata za adaptaciju. Takođe, započet je i dijalog za razvoj predloga koncepata projekata za adaptaciju.
„Dijalog za razvoj“ je platforma koja je razvijena za potrebe rada Nacionalnog savjeta za održivi razvoj, savjetodavnog tijela Vlade Crne Gore, a u okviru Projekta koji sprovodi UNDP, a čiji je krajnji cilj izrada Nacionalnog plana adaptacije (NAP) na klimatske promjene.