UN okvir saradnje za održivi razvoj (UNSDCF) 2023-2027 koji je srednjoročni planski dokument kojim se definišu aktivnosti i prioriteti koje UN sprovodi u saradnji sa Vladom Crne Gore, mapirao je djelovanje UN sistema u Crnoj Gori u domenu tri ključna prioriteta: 1) inkluzivnog ekonomskog razvoja i održivosti životne sredine, 2) razvoja ljudskog kapitala, smanjenja ranjivosti i socijalne inkluzije te 3) društvene kohezije u kontekstu upravljanja usmjereno na ljude, vladavinu prava i ljudskih prava.
Ko-sazivač Rezultantske grupe za razvoj ljudskog kapitala, smanjenje ranjivosti i socijalnu inkluziju je Ministarstvo socijalnog staranja, brige o porodici i demografije i na današnjem sastanku grupe predstavljen je plan aktivnosti za 2025.godinu i aktivnosti koje će se preduzeti kako bi se ostvarili ciljevi i to: da do 2027. godine svi u Crnoj Gori, a posebno ranjive grupe, imaju koristi od pravednog, rodno odgovornog i univerzalno dostupnog sistema socijalne i dječije zaštite i kvalitetnih usluga, uključujući radnu aktivaciju i razvoj sposobnosti, kao i da imaju koristi od osnaženog ljudskog kapitala, uključujući rani razvoj djeteta i otporniju, rodno odgovorniju i kvalitetniju zdravstvenu zaštitu i obrazovanje.
Posebno je bilo riječi o aktivnostima koje se odnose na deinstitucionalizaciju, unapređenje Informacionog sistema socijalnog staranja (e-socijala), kao i Metodologije utvrđivanja invaliditeta, kao prioritetnim aktivnostima u narednom periodu iz nadležnosti Ministarstva socijalnog staranja, brige i porodici i demografije.
Sastanku je ispred Ministarstva prisustvovao v.d. sekretara, Edmir Kalač, v.d. generalne direktorice Direktorata za razvoj i pružanje usluga, Amela Orahovac, načelnica u Direkciji za brigu o porodici i zaštitu od rodnozasnovanog nasilja, Jovana Radifković i samostalna savjetnica u Direkciji za zaštitu ranjivih grupa, Lidija Mitrović.
V.d. sekretara Ministarstva, Edmir Kalač, obratio se prisutnima i kazao da je misija Crne Gore, u okviru Okvira saradnje UN-a za održivi razvoj (UNSDCF) 2023-2027, usmjerena na poboljšanje života svih građana, s posebnim naglaskom na ranjive grupe. Naglasio je da je cilj uspostaviti pravedan i univerzalno dostupan sistem socijalne i dječje zaštite koji garantuje kvalitetne usluge za sve.
Nadalje, istakao je da Ministarstvo socijalnog staranja, brige o porodici i demografije, kao koordinirajuće ministarstvo za pregovaračko poglavlje 19 – Socijalna politika i zapošljavanje, u saradnji sa drugim resornim ministarstvima, aktivno sprovodi reforme i usklađivanje nacionalnog zakonodavstva sa evropskim standardima, te da se fokusira na modernizaciju socijalnih usluga, inkluzivne politike i podršku ranjivim grupama, što je ključno za evropski put zemlje.
Postizanje ovih ambicioznih ciljeva zahtijeva snažno partnerstvo između Vlade Crne Gore, međunarodnih organizacija, civilnog društva, socijalnih partnera i svih zainteresovanih strana koje su posvećene izgradnji pravednije i inkluzivnije budućnosti. Kroz zajedničku ekspertizu i posvećeno djelovanje, osiguraćemo da niko ne bude zapostavljen i da svaki građanin ima pristup prilikama koje zaslužuje, zaključio je Kalač.