Ministarka prosvjete, nauke i inovacija, prof. dr Anđela Jakšić-Stojanović, susrela se sa izvanrednim i opunomoćenim ambasadorom Savezne Republike Njemačke u Crnoj Gori, sa sjedištem u Podgorici, Nj.E. Peterom Feltenom.
Srdačan i prijateljski razgovor obuhvatio je čitav niz tema od značaja za unapređenje bilateralne saradnje dvije prijateljske zemlje, u oblasti obrazovanja, nauke i inovacija.
Ministarka prosvjete, nauke i inovacija, upoznala je visokog gosta o aktivnostima i ciljevima koji se u narednom periodu žele postići u oblasti unaprjeđenja obrazovnog sistema na svim nivoima u Crnoj Gori, kroz njegovu predstojeću reformu. Dosadašnju saradnju u oblasti obrazovanja ocijenila je izuzetno kvalitetnom i dobrom, navodeći kao mogućnosti za buduću saradnju pružanje obostrane podrške kroz razmjenu učenika i studenata, programe za unaprjeđenje učenja njemačkog jezika, kako za crnogorske đake i studente tako i za profesore njemačkog jezika iz Crne Gore.
Saradnja u oblasti obrazovanja mogla bi biti dopunjena, kako je istakla, kroz kreiranje i razvoj train-the-trainers programa ali i kroz angažovanje njemačkih eksperata za obrazovni sistem na duži rok u Crnoj Gori (long term experts). Ovo posebno imajući u vidu da je Ministartsvo prosvjete, nauke i inovacija već pokrenulo nekoliko krupnih projektnih aktivnosti koji se odnose na unapređenje školske infrastrukture, prevoz djece od mjesta stanovanja do škole posebno u manjim sredinama na sjeveru zemlje, opremanje svih crnogorskih škola IT opremom, a kao posebno važne u ovom smislu istakla je investiciju u izgradnju novog studenstkog doma u Podgorici kao i projekat uvođenja energetske efikasnosti u crnogorske škole. Obostrano je konstatovana neophodnost nastavka ugovora izmedju Gete instituta i Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija u vezi sa daljom realizacijom aktivnosti za Inicijativu „PAŠ- Škole partneri budućnosti“.
Ambasador Felten je iskazao zadovoljstvo u vezi sa kvalitetom nastave njemačkog jezika u Crnoj Gori, posebno u školama koje su dio njemačke PAŠ incijative.Takođe, ukazao je na potrebu povećanja sedmičnog broja časova nastave njemačkog jezika, kao i uopšte stranih jezika.
U oblasti nauke i inovacija aktuelizovano je pitanje što skorije finalizacije Nacrta Sporazuma između Vlade Crne Gore i Vlade Savezne Republike Njemačke o saradnji u oblasti obrazovanja, kulture, nauke, mladih i sporta, kao najvišeg pravnog osnova za jačanje bilateralne saradnje dvije zemlje u navedenim oblastima. Takođe, imajući u vidu iskustva SR Njemačke u domenu jačanja veza između akademske zajednice i privrede, te komercijalizacije istraživanja, posebno važnim je ocijenjeno najavljeno skoro otvaranje prvog Naučno-tehnološkog parka u Podgorici, te razvoj programa koji će doprinijeti jačanju crnogorske ekonomije, uz podršku Savezne Republike Njemačke.