Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodni saziv Vlade Crne Gore.
Arhiva

Spisak zakona i strateških dokumenata o kojima će se sprovesti javna rasprava u 2021. godini

Objavljeno: 2021-06-08 10:03:00 Autor: Ministarstvo ekologije, prostornog planiranja i urbanizma

Shodno članu 11 Uredbe o izboru predstavnika nevladinih organizacija u radna tijela organa državne uprave i sprovođenju javne rasprave u pripremi zakona i strategija ("Službeni list Crne Gore", br. 041/18 od 28.06.2018) Ministarstvo ekologije, prostornog planiranja i urbanizma će u 2021. godini sprovesti javnu raspravu o sledećim predlozima zakona i strateškim dokumentima, koji su planirani Programom rada Vlade Crne Gore za 2021. godinu[1]:

  • Program socijalnog stanovanja za period 2021 – 2024. godine (III kvartal)

Obaveza izrade Programa socijalnog stanovanja propisana je članom 5 Zakona o socijalnom stanovanju („Službeni list CG“, broj 35/13). Program socijalnog stanovanja je trogodišnji i operativan dokument kroz čiju realizaciju se prati jedan od ključnih segmenata politike stanovanja „Povećanje dostupnosti stambenog prostora“. Programom socijalnog stanovanja određuju se ciljevi razvoja socijalnog stanovanja, u skladu sa regionalnim, ukupnim ekonomskim i socijalnim razvojem, kao i razvoj socijalnog stanovanja i drugi elementi od značaja za socijalno stanovanje. Program naročito sadrži prioritetne grupe lica, okvirni obim sredstava i kriterijume pod kojima se sredstva utvrđena programom mogu koristiti, u skladu sa zakonom. 

  • Stambena politika Crne Gore za period 2021-2030 sa Akcionim planom za implementaciju Stambene politike za period 2021-2026. (IV kvartal)

Izrada dokumenta je nužna radi određivanja jasnih strateško razvojnih usmjerenja, te definisanja vizije, ciljeva, i baze projekata koje će doprinijeti razvoju politike stanovanja. Stambenom politikom Crne Gore će se definisati novi model stambene politike za rešavanje stambenih potreba po povoljnim uslovima za sve kategorije stanovništva, precizirati ciljne grupe koje mogu ostvariti pravo na podršku države i jedinica lokalne samouprave u rješavanju stambenog pitanja, načini i kriterijumi za ostvarivanje ovog prava, kao i mehanizme koji će se zasnivati na principima transparentnosti i objektivnosti. Poseban segment će se odnositi na ciljnu grupu stručnih ljudi deficitarnih zanimanja na teritoriji Crne Gore, a u cilju smanjenje emigracija i unutrašnjih migracija deficitarnog kadra u Crnoj Gori.

  • Strategija upravljanja kvaliteta vazduha za period 2021-2029. godina (IV kvartal)

Strategija upravljanja kvalitetom vazduha za period 2021-2029. godina predstavlja nastavak strateškog planiranja u oblasti zaštite vazduha u odnosu na Nacionalnu strategiju upravljanja kvalitetom vazduha iz 2013. godine, koja se do sada sprovodila u skladu sa dva akciona plana – Akcionim planom za period 2013-2016. godina i Akcionim planom za period 2017 – 2020. godina.

  • Predlog zakona o socijalnom stanovanju (IV kvartal)

Cilj izrade ovog zakona je usklađivanje zakonskog okvira u oblasti stambene podrške države i jedinica lokalne samouprave u obezbjeđivanju adekvatnog standarda stanovanja za sva domaćinstva koja sa stanovišta zarada imaju problem u ostvarivanju pristupa pristojnom stanovanju na tržištu. Imajući u vidu opredjeljenje Crne Gore za uključivanje u evropske integracije, potrebno je stvoriti uslove za primjenu normativa i standarda Evropske unije u oblasti stambene podrške što uslovljava uvođenje i primjenu koncepta netržišnog stanovanja. Evropska unija ne vodi jedinstvenu politiku stanovanja, već tu politiku prepušta državama članicama, što proizilazi iz primjene opšte prihvaćenog principa subsidijarnosti stambenih politika, koji podrazumijeva da se stambeni problemi rješavaju tamo gdje nastaju, najčešće na nivou lokalnih zajednica, a uz pomoć i manju ili veću finansijsku podršku države. Promjena naziva zakona ocijenjena je kao je neophodna imajući u vidu da naziv „socijalno stanovanje“ ukazuje da je predmet zakona stambena podrška države i jedinica lokalne samouprave samo socijalnim kategorijama stanovništva, a predmet zakona i njegova primjena je šira, i odnosi se na podršku svim kategorijama stanovništva koje na tržištu ne mogu da riješe stambeno pitanje. Takođe, neophodno je preispitivanje i formulisanje novog pravnog okvira kojim bi se uredilo pitanje podrške u rješavanja stambenih potreba zaposlenih u javnom sektoru, odnosno funkcionera i državnih službenika i namještenika, ali i zaposlenih u drugim granama vlasti, posebno sudstvu i tužilaštvu.

 [1] Javna rasprava za Nacrt nacionalnog plana implementacije Minamatske konvencije o živi, s Akcionim planom za period 2021-2025 i izvještajem o minamata inicijalnoj procjeni je sprovedena u periodu 4. decembra 2020. - 4. januara 2021.