Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodni saziv Vlade Crne Gore.
Arhiva

Sprovođenje omladinske politike

Sadržaj:

Pravci razvoja i unapređenja omladinske politike

Pravci razvoja i unapređenja omladinske politike utvrđuju se Strategijom za mlade koju, na predlog Ministarstva, usvaja Vlada Crne Gore. Strategija za mlade donosi se na period od četiri godine. Za sprovođenje strategije donosi se akcioni plan za period od najviše dvije godine. Uprava izrađuje godišnje izvještaje za sprovođenje akcionih planova za prethodnu godinu koje usvaja Vlada.

Strategija za mlade 2017-2021 predstavlja dokument javne politike kojim se definiše adekvatan formalni okvir za sistematično unapređenje položaja mladih u Crnoj Gori, kroz koordinirani, inkluzivni i participativni pristup u planiranju ključnih ciljnih ishoda Startegije (strateških ciljeva) kao i definisanja i jačanja institucionalnog okvira za implementaciju mjera i aktivnosti definisanih Strategijom i njenim akcionim planovima.

Strategijom za mlade 2017-2021 je definisano šest ključnih ishoda – strateških ciljeva za unapređenje omladinske politike i položaja mladih u Crnoj Gori, i to:

  • Mladi ostvaruju ekonomsku i socijalnu sigurnost kroz olakšan pristup tržištu rada i sticanje zapošljenja.
  • Mladima je obezbijeđen pristup kvalitetnom obrazovanju.
  • Mladi aktivno, motivisano i proaktivno učestvuju u procesima donošenja odluka, razvoja zajednice i kreiranja i sprovođenja politika.
  • Mladi su dobrog zdravlja, bezbjedni, imaju obezbijeđen pristup adekvatnom sistemu podrške za prelazak u odraslo doba i samorealizaciju.
  • Mladi imaju pristup kvalitetnim kulturnim sadržajima kao kreatori i konzumenti.
  • Uspostavljen je efikasan normativni i institucionalni okvir za sprovođenje omladinske politike.

Nevladine organizacije

Nevladine organizacije mogu sprovoditi omladinsku politiku u skladu sa Zakonom o mladima, odnosno u skladu sa Strategijom za mlade i akcionim planovima, ako u svom statutu ima propisano bavljenje omladinskom politikom kao jedan od ciljeva, odnosno oblasti djelovanja. Nevladine organizacije koje sprovode omladinsku politiku mogu osnovati savez tih nevladinih organizacija, u skladu sa zakonom kojim se uređuje osnivanje nevladinih organizacija. Reprezentativni savez, shodno Zakonu o mladima, predstavlja savez koji u svom sastavu ima više nevladinih organizacija koje sprovode omladinsku politiku, a najmanje 30, iz najmanje šest opština, od kojih su po dvije iz primorskog, središnjeg i sjevernog regiona, određeni u skladu sa zakonom kojim se uređuje regionalni razvoj. Reprezentativnost saveza nevladinih organizacija Uprava za sport i mlade utvrđuje na period od godinu dana izdavanjem potvrde o reprezentativnosti.

Program ostvarivanja javnog interesa u oblasti omladinske politike

Omladinska politika se ostvaruje i kroz Program ostvarivanja javnog interesa u oblasti omladinske politike koji donosi Vlada, na predlog Ministarstva, najmanje jednom u dvije godine. U cilju definisanja prioritetnih oblasti od javnog interesa za izradu Programa, Ministarstvo izrađuje Analizu potreba mladih. Program ostvarivanja javnog interesa u oblasti omladinske politike predstavlja dokument javne politike kojim se definišu one mjere i aktivnosti koje nisu u dovoljnoj mjeri prepoznate i definisane Startegijom za mlade. Javne politike u oblasti mladih široko su definisane, a omladinska politika pravi je primjer multisektorske i multiresorske saradnje svih subjekata omladinske politike.

Lokalni akcioni planovi za mlade

Za sprovođenje omladinske politike u skladu sa članom 14 Zakona o mladima, sve opštine su dužne da donose lokalne akcione planove za mlade koji sadrže mjere i aktivnosti omladinske politike na lokalnom nivou, radi ostvarivanja interesa i potreba mladih. Opštine su dužne da do 31. decembra tekuće godine donesu lokalni akcioni plan za mlade za period važenja nacionalnog akcionog plana iz člana 13 stav 3 Zakona o mladima.

Opština je dužna da nacrt lokalnog akcionog plana za mlade dostavi Upravi za sport i mlade, radi davanja mišljenja o njegovoj usaglašenosti sa Strategijom, najkasnije do 31. oktobra tekuće godine. Opština je dužna da godišnji izvještaj o realizaciji lokalnog akcionog plana za mlade dostavi Upravi za sport i mlade, najkasnije do 15. februara tekuće godine za prethodnu kalendarsku godinu.