Ministarstvo ekonomskog razvoja je 9. februara, u saradnji sa Privrednom komorom Crne Gore, ogranizovalo okrugli sto „Javne konsultacije u vezi izrade Programa za unapređenje konkurentnosti privrede za 2024. godinu – Analiza pristiglih komentara“,
Kreiranjem novog Programa za unapređenje konkurentnosti privrede definisaće se finansijska i nefinansijska podrška sektoru mikro, malih, srednjih preduzeća i preduzetnicima sa ciljem daljeg snaženja privredne aktivnosti u dijelu jačeg podsticaja investicija i jačanja izvoznih potencijala privrede, digitalizacije poslovnih procesa i ekonomskog osnaživanja žena i mladih.
Kako bi cijeli proces izrade Programa pratio potpuno transparentan i inkluzivan pristup, Ministarstvo ekonomskog razvoja je raspisalo Javni poziv za konsultovanje privrede i zainteresovane javnosti za izradu Programa za unapređenje konkurentnosti privrede za 2024.godinu sa ciljem da se uključe u postupak pripreme izrade Programa i dostave svoje inicijative, predloge, sugestije i komentare u pisanom i elektronskom obliku.
Ministarstvo je sve prispjele inicijative, prijedloge, sugestije i komentare evidentiralo i pripremilo izvještaj koji je prezentovan na okruglom stolu, a predstavnicima privrede data je mogućnost da daju dodatne komentare, koje će svi zajedno razmotriti i uzeti u obzir prilikom izrade Programa za unapređenje konkurentnosti privrede za 2024. godinu.
Dragan Kujović, potpredsjednik Privredne komore, istakao je da je Ministarstvo ekonomskog razvoja napravilo značajan iskorak u izradi Programa kroz postupak javnih konusultacija kako bi se u inicijalnoj fazi izrade Programa, prije svega, čulo mišljenje privrednika.
Prema njegovim riječima, Program je potrebno koncipirati na osnovu sugestija i predloga koje upućuju privrednici, kako bismo njime postigli očekivane efekte.
– Posebno raduje to što je u fokusu podrška proizvodnji i domaćoj privredi, uz naglasak na povećanje produktivnosti – kazao je on. Dodao je da je ključno iskoristiti raspoloživa sredstva na najefikasnij način i fokusirati se na podršku domaćoj proizvodnji i novim proizvodima.
Goran Jovetić, državni sekretar u Ministarstvu ekonomskog razvoja, istakao je važnost javnih konsultacija i odluku da se krene s njima prije donošenja programa.
–Javni poziv trajao je 40 dana, a sada je prilika da se čuju sugestije i reakcije kako bi program prilagodili potrebama privrede. Planirani iznos podrške je tri miliona,a ideja je da bude najviše usmjeren ka proizvodnji (prerađivačkoj industriji) i ICT, ali svakako konačan predlog biće definisan nakon sprovedenih konsultacija – rekao je on.
Kako je naveo, prošlim programom podržano je 381 preduzeće, sa više od dva miliona eura. Programom za 2024. godinu planirana su budžetska sredstva u iznosu od tri miliona eura.
Analizom prethodnih programa ustanovili smo da oni nijesu ostvarivali neku veliku dodatnu vrijednost pa smatramo da bi ove godine veći fokus trebao biti na konkretnim projektima koji su prije svega u domenu prerađivačke industrije i ICT. Dijalog između nas je neophodan i javni sektor treba da vam bude puna podrška a ne teret – poručio je Jovetić.
Anđela Gajević, v.d. direktorice Direktorata za unapređenje konkurentnosti privrede, prezentovala je pristigle komentare tokom javnih konsultacija. Naglasila je da su se komentari uglavnom odnosili na nastavak dalje podrške mikro i malim preduzećima, te povećanje iznosa podrške kako za pojedinačne programske linije, tako i za Program u cjelini. Ona je takođe istakla važnost uvažavanja regionalnih razlika prilikom koncipiranja Programa, kao i podrške različitim sektorima, sa akcentom na proizvodnju i digitalnu transformaciju biznisa.
– Interesovanje je izuzetno veliko, posebno za određene linije podrške, a od ponedeljka kreće kreiranje novog programa uvažavajući javne konsultacije održane prethodnih 40 dana. Nadamo se da će ovogodišnji program proizvesti očekivane efekte za privredu – kazala je ona.
Tokom konstruktivne i otvorene diskusije sa privrednicima, poseban osvrt dat je na prednost digitalizacije i potencijal koji ima sektor ICT-a. Naglašeno je da digitalizacija procesa može unaprijediti produktivnost i efikasnost u različitim sektorima privrede, te istaknute određene prepreke poput ograničenih resursa i potrebe za određenim mjerama podrške kako bi se iskoristio puni potencijal ICT-a.
Gajević je dodala da je veoma važno podržati razvoj digitalne infrastrukture i olakšati pristup tehnologijama, što bi omogućilo bržu integraciju digitalnih alata u poslovanje preduzeća. Istakla je i napredak koji je već ostvaren u digitalizaciji administrativnih procesa, što je doprinijelo smanjenju administrativnih barijera i olakšalo poslovanje.
Sugestije privrednika odnosile su se i na povećanje iznosa podrške, prihvatanje šifri delatnosti, te podršku za izgradnju objekata za proizvodnju i proširenje obuhvata obuka. Oni su takođe istakli dobru organizaciju programa, ali i sugerisali da bi bilo poželjno konkretnije usmjeravanje podrške prema proizvodnji i zapošljavanju.
Sve prikupljene sugestije biće uzete u obzir pri daljem oblikovanju programa podrške privredi, a nakon definisanja Predloga programa biće održan još jedan okrugli sto, kako bi privreda bila upoznata sa kojim konkretnim programskim linijama će se ići sa predlogom ka Vladi, koja u konačnom usvaja Program.