Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodni saziv Vlade Crne Gore.
Arhiva

Šumarstvo

Veliki dio Crne Gore je pokriven šumama, što daje osnovu za ekološke i ekonomske funkcije šuma. Šume su prirodne i vitalne, prirodno se podmlađuju, imaju dobru strukturu i visoki stepen biodiverziteta. Imaju višestruki značaj za život čovjeka: one su stabilizator klime, utiču na vodne izvore i očuvanje vodnih resursa i utiču na sve ostale ekosisteme, sprečavaju eroziju, i stvaraju zemljište. Stanište su brojnim vrstama biljaka i životinja. Njihovo pretjerano korišćenje dovelo je do konstantnog smanjivanja površina pod šumom i do degradacije životne sredine. Obnavljanje šumskih ekosistema i povećavanje teritorije pod šumom jedan je od osnovnih preduslova za očuvanje  zdrave životne sredine i opstanak života kakav poznajemo. Veliki dio šuma je takvog kvaliteta, da se može uključiti u mrežu Natura 2000, upravljanje i gazdovanje šumama uređeno je zakonom, nacionalnom šumarskom politikom, planovima i dugoročnim ugovorima o korišćenju. Šume se sve više smatraju važnim resursom za održivi razvoj zemlje, a pogotovo ruralnih područja, šumarstva i drvne industrije. Potencijal drvne mase za korišćenje je viši nego što se stvarno koristi, drvna masa je kvalitetna. Postoji izvozno tržište za drvo i drvne proizvode. Šume predstavljaju potencijal za ekoturizam, obnovljive izvore energije i druge funkcije .

Šume su dio našeg života i naš najbolji saborac u borbi protiv klimatskih promjena. One su naš zavještanje  generacijama koje dolaze. One su čuvari priče kako smo se ophodili prema prirodi u našem vremenu.

Kao društvo moramo naučiti da volimo šume da ih čuvamo i cjenimo njihovu ulogu za nas. Države sa zdravim šumama i uređenim šumarstvom su bogata društva  i perspektivne ekonomije.

Ministarstvo poljoprivrede šumarstva i vodoprivrede Crne Gore povodom Svjetskog dana šuma, koji se svakog 21. marta obeležava širom svjeta, podseća sve građane na značaj šuma.

Svjetski dan šuma značajan je međunarodni ekološki datum koji su ustanovile Ujedinjene nacije 2012. godine, kako bi osnažili globalnu svijest o značaju šuma, njihovog očuvanja i održivog korišćenja.

Svakog 21.marta slavimo prirodu i  prirodna bogatstva i skrećemo pažnju na važnost i vrijednost  šuma, drveća i sadnje.