Ministar finansija mr Aleksandar Damjanović i ambasador Švajcarske, njegova ekselencija Urs Šmid potpisali su danas Sporazum o izmjenama i dopunama prethodnog Sporazuma o reprogramu duga Savezne Republike Jugoslavije i Švajcarske Konfederacije, kojim se definiše zamjena kamatne stope na bazi LIBOR-a , kamatnom stopom na bazi SARON-a.
Naime, imajući u vidu da je finansijsko regulatorno tijelo u Velikoj Britaniji prestalo da utvrđuje referentnu vrijednost kamatne stope (LIBOR), odnosno istu zamijenio alternativnim kamatnim stopama, kao što je u slučaju Švajcarske - Švajcarskom prosječnom prekonoćnom stopom (SARON), Crna Gora je svoje obaveze prema pomenutoj zemlji uskladila novim uslovima Sporazuma. Kada je riječ o samoj dinamici otplate duga, prethodno ustanovljeni uslovi, koji podrazumijevaju dvije godišnje tranše do 2024. godine, ostaju nepromijenjeni.
Ministar Damjanović izrazio je zadovoljstvo zbog rješavanja ovog pitanja i ukazao, da će shodno dogovoru, Crna Gora nastaviti da izmiruje svoje obaveze prema svim partnerima, posebno uvažavajući prijateljski odnos koji decenijama vezuje dvije zemlje.
Ambasador Šmid ukazao je na veliki broj investicija koje realizuje Švajcarska, kao jedan od pet najvećih investitora u Crnoj Gori, a koje nijesu usmjerene samo na turizam, već i industriju i proizvodne usluge. Podsjetio je na dvije švajcarske kompanije koje uspješno posluju na sjeveru Crne Gore. Jedna od pomenutih, TRUNZ u Bijelom Polju, bavi se proizvodnjom opreme ze osvjetljenje za vozove i vrši izvoz tih proizvoda širom svijeta, a druga, Tara Resources AG, pokreće gradnju Rudnika Brskovo u Mojkovcu, za koji je zajednički ocijenjeno da bi trebalo da ima status projekta od nacionalnog značaja.
Ambasador je informisao ministra da će u okviru posjete Crnoj Gori imati susret sa više od dvadeset švajcarskih investitora koji posluju u Crnoj Gori, što ocjenjuje kao dodatnu šansu za produbljivanjem saradnje i novim projektima.
Ministar je zahvalio na podršci koju Švajcarska, kao jedna od najuticajnijih država u Evropi i najznačajnijih ekonomskih partnera Crne Gore, pruža i kroz značajno učešće u investicionom ciklusu, posebno u sjevrnom regionu što doprinosi da se Crna Gora ravnomjernije ekonomski razvija. Takođe je zahvalio za doprinos koji naša zemlja dobija posredstvom Švajcarske razvojne agencije ali i kroz švajcarsku podršku regionalnoj saradnji Zapadnog Balkana.
Konstatovano je da je neophodno unaprijediti diplomatske odnose i adekvatno riješiti pitanje diplomatskog predstavljanja Crne Gore u Švajcarskoj, kako bi bili usklađeni sa izuzetno uspješnom ekonomskom saradnjom, koju karakteriše veoma visok nivo robne razmjene, koji je ove godine, zaključno sa septembrom na nivou od 210,3 miliona eura.
Ambasador Šmid zahvalio je na otvorenom i korisnom razgovoru, iskazavši riječi ohrabrenja za rad i aktivnosti koje sprovodi Vlada Crne Gore, napominjući da u Švajcarskoj ima podsticaj i za evropski put kojem stremi.