Prioritet svih crnogorskih institucija, iz sve tri grane vlasti, je ispunjenje obaveza iz vladavine prava. Postoji nikad veća odlučnost da se, u saradnji i uz podršku Evropske komisije, u kratkom vremenskom periodu napravi ključni iskorak u pregovaračkom procesu i obezbijedi dobijanje Izvještaja o ispunjenju privremenih mjerila za poglavlja 23 i 24, kao i zakazivanje Međuvladine konferencije između Crne Gore tokom juna, saopštile su starješine crnogorskih institucija na 13. sastanku Pododbora za pravdu, slobodu i bezbjednost.
Oni su upoznali predstavnike Evropske komisije sa ostvarenim rezultatima, kao i sa tekućim i planiranim aktivnostima koje se preduzimaju s ciljem realizacije evropske agende.
Ministar pravde Andrej Milović je kazao da su taj resor i on lično u potpunosti posvećeni ispunjenju privremenih mjerila.
Za nas je apsolutni prioritet unapređenje sistema pravosuđa te njegove strukture, profesionalizma, nepristrasnosti i objektivnog rada, kazao je ministar.
Istakao je da su u periodu od samo par mjeseci intezivno radili.
Završili smo Nacrt Strategije reforme pravosuđa 2024-2027 sa pratećim Akcionim planom i poslali je Evropskoj komisiji na mišljenje i vjerujem da ćemo ubrzo dobiti i povratne informacije sa vaše strane kako bi usvojili ovaj značajan dokument do kraja marta ove godine – kako smo planirali. U toku je izrada Plana racionalizacije pravosudne mreže kao i nove Strategije digitalizacije pravosuđa 2024-2027, kazao je Milović.
On jer rekao da se posvećeno radi na izmjenama i dopunama ključnih zakonskih akta - Krivičnog zakonika i Zakonika o krivičnom postupku, kao i da su u izuzetno kratkom periodu, ubrzanom dinamikom radili na izmjenama i dopunama Zakona o Sudskom savjetu i sudijama, kao i Zakona o državnom tužilaštvu, u komunikaciji sa evropskom stranom.
Radimo i na izmjenama i dopunama Zakona o spriječavanju korupcije, Zakona o specijalnom državnom tužilaštvu i Zakona o oduzimanju imovinske koristi stečene kriminalnom djelatnošću. Takođe ćemo kroz čitav proces izrade navedenih zakona aktivno komunicirati sa Evropskom komisijom da u zajedničkoj ekspertizi dođemo do najboljih pravnih rješenja. Izmjene i dopune Zakona o besplatnoj pravnoj pomoći su upućene Evropskoj komisiji u novembru prošle godine i vjerujem da ćemo ubrzo dobiti vaše komentare na ovaj zakonski tekst koji bi brzo mogli i da usvojimo, kao i za novi Zakon o lobiranju koji je u finalnoj fazi komunikacije sa Evropskom komisijom, poručio je ministar Milović.
Ministarka kulture i medija Tamara Vujović je kazala da priznanje našeg rada potvrđuje važnost učinjenih napora i predstavlja dodatnu potvrdu da smo na pravom putu u stvaranju modernog i efikasnog zakonodavnog okvira za medijski sektor. Istakla je da konstruktivni komentari i podrška Evropske komisije pomažu da osiguramo da naši zakoni budu usklađeni s najvišim evropskim standardima slobode izražavanja, transparentnosti i zaštite novinarske profesije.
Mišljenjem Savjeta Evrope na tri medijska zakona, Ministarstvo kulture i medija je upravo zaokružilo proces medijske reforme, imajući pred sobom cilj da svaki građanin ima pravovremenu, istinitu i cjelovitu informaciju da bi mogao da odlučuje o sebi i svojoj zajednici, vrhovno načelo da su slobodni i profesionalni mediji temelj zdravog društva i da nam je zato dužnost da podržimo odgovorno novinarstvo, poručila je ministarka Vujović.
Interes Ministarstva kulture i medija je da se svi napadi na novinare/ke riješe, jer je napad na njih napad na slobodu svakog građanina/ku i na vrijednosti demokratskog društva, te je, u skladu sa opsegom ovlašćenja ovog Ministarstva, učinjeno sve što je u našoj moći, zaključila je Vujović.
Predsjednik Sudskog savjeta Prof. dr Radoje Korać je pozdravio prisutne od strane Sudskog savjeta koji je, po njegovim riječima, poslije dužeg vremenskog perioda u kompletnom sastavu.
Upoznao je prisutne da je Sudski savjet od početka godine proaktivno preduzeo čitav niz aktivnosti koje se tiču efikasnijeg popunjavanja nedostajućih predsjednika sudova i sudija, aktivnosti koje bi trebale stvoriti uslove za konačni izbor predsjednika Vrhovnog suda kao i aktivnosti koje se tiču poboljšanja procedure ocjenjivanja sudija.
On je iznio uvjerenje da će navedene aktivnosti uticati na poboljšanje statusa i uslova za rad sudija koje bi trebalo da adresiraju sve manje interesovanja za sudijsku profesiju i sveobuhvatno poboljšaju stanje u sudstvu.
Državni sekretar u Ministarstvu evropskih poslova i pregovarač za Klaster 1 – Temeljna poglavlja, Bojan Božović je kazao da su u Vladi svjesni svih izazova i potrebe za hitnim unapređenjem stvari u mnogim oblastima, ali i čvrsto riješeni da ne propuste ovu šansu. Istakao je da su crnogorske institucije maksimalno posvećene sprovođenju ključnih obaveza kako bi do ljeta dobili IBAR i otpočeli privremeno zatvaranje drugih pregovaračkih poglavlja.
Nadležni organi i pregovaračka struktura predano rade i vjerujem da ćemo uskoro donijeti kvalitetne zakone iz svih oblasti koje su predmet poglavlja 23 i 24, a koji su posebno važni za dobijanje IBAR-a. Rezultati koje ostvarujemo i napori koje ulažemo potvrđuju da su crnogorske institucije u čijoj nadležnosti su obaveze iz oblasti vladavine prava, odlučne da u narednih par mjeseci ispune zadatke koji se odnose na preostala mjerila u oblasti vladavine prava, poručio je Božović.