Danas je Svjetski dan divljih biljaka i životinja! Na ovaj dan slavimo njihovu raznolikost i doprinos koji oni daju našim životima i zdravlju planete. Divlji svijet obezbjeđuje ljudima hranu, ljekove, sklonište i gorivo. Oni pomažu u regulisanju klime i obezbjeđuju nam čistu vodu. Oni su sastavni dio kulture i identiteta mnogih autohtonih naroda i lokalnih zajednica. Oni su izvor inspiracije i čuda za sve nas.
Ali divlji život je pod velikom prijetnjom. Tokom proteklih pedeset godina, brojnost divljih životinjskih vrsta je u prosjeku opala za oko dvije trećine, što je izazvano krčenjem šuma i drugim promjenama u korišćenju zemljišta, prekomjernim ribolovom i neodrživim lovom, zagađenjem, bolestima i invazivnim vrstama, a sada, sve više, klimatskim promjenama.
U okviru Globalnog okvira za biodiverzitet cilj je da se zaustavi gubitak biodiverziteta do 2030. godine i smanji stopa izumiranja za sve vrste do 2050. godine.
Specifični ciljevi zahtijevaju akciju da se zaštiti 30% planete, da se obnovi 30% degradiranih područja i da se gubitak područja visoke vrijednosti biodiverziteta približi nuli. Postizanje ovako ambicioznih ciljeva zahtijeva akciju svih - vlada, preduzeća i pojedinaca.
Zato se moraju preduzeti mjere kako bi se osiguralo da korišćenje, berba i trgovina divljim vrstama budu održivi, bezbjedni i zakoniti. Ove akcije će takođe smanjiti rizik od prelaska patogena i budućih pandemija. S tim u vezi, u okviru današnjeg dana, Konvencija o biološkoj raznovrsnosti (CBD) obilježava 50. godišnjicu sestrinske konvencije CITES, Konvencije o međunarodnoj trgovini ugroženim vrstama divlje faune i flore, koja reguliše trgovinu životinjama, biljkama i proizvodima divljih životinja dobijenim od njih, uključujući prehrambene proizvode, egzotičnu kožnu galanteriju, drvo i proizvode od drveta, suvenire, kozmetiku i ljekove.
Hajde da radimo zajedno na izgradnji zajedničke budućnosti za sav život na Zemlji!
#WWD2023 #PartnershipsforConservation #CITES50