U četvrtak radionica o implementaciji Uredbe o prevenciji i upravljanju unošenjem i širenjem invazivnih stranih vrsta

Objavljeno: 2024-10-22 10:32:08 Autor: Ministarstvo ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera

U cilju daljeg usklađivanja zakonodavstva sa Uredbom (EU) 1143/2014 Ministarstvo ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera, uz podršku projekta Evropske unije „Centar za strateško-pravno savjetovanje za Crnu Goru“ (Policy and Legal Advice Center for Montenegro - PLAC) organizuje radionicu o implementaciji Uredbe (EU) 1143/2014 o prevenciji i upravljanju unošenjem i širenjem invazivnih stranih vrsta.

Radionica će se održati u hotelu “Podgorica” u četvrtak 24. oktobra 2024. godine s početkom u 09:00 časova.

Skupština Crne Gore je u martu 2019. godine donijela Zakon o stranim i invazivnim stranim vrstama biljaka, životinja i gljiva (“Službeni list Crne Gore”, br. 18/19) kojim se uređuje način sprečavanja unošenja i širenja stranih i invazivnih stranih vrsta biljaka, životinja i gljiva, radi ublažavanja i smanjivanja na najmanju moguću mjeru štetnog uticaja na biodiverzitet, usluge ekosistema i/ili zdravlje ljudi. Osim što je to jedan od uslova za ulazak u EU, time se pokušava spriječiti i višemilionska šteta koju invazivne vrste mogu nanijeti ekonomiji.

Sistematska istraživanja invazivnih vrsta u Crnoj Gori još nijesu sprovedena, ali neka pojedinačna istraživanja daju indikacije o prisustvu i ekspanziji introdukovanih vrsta, iako se veoma malo zna o procjeni njihovog uticaja na lokalne ekosisteme i autohtone vrste.

Podatak da EU na godišnjem nivou ima preko 12 milijardi eura štete zbog invanzivnih vrsta dovoljno govori o veličini tog problema. Takođe, u Crnoj Gori na kopnu postoji 51 biljna vrsta koja se smatra invazivnom. Ambrozija je počela da se prati 2012. po nalogu fitosanitarne službe. Porijeklom je iz Sjeverne Amerike, u Evropu je dospjela u 19. vijeku, a u Crnoj Gori je zabilježena tek početkom 2000.