Dana 3. i 4. oktobra 2023. godine u Budvi održava se okrugli sto na temu “Upotreba šifrovane komunikacije u kontekstu krivičnog postupka: procesne garancije i izazovi” u okviru zajedničkog projekta Savjeta Evrope i Evropske unije, a uz podršku Britanske ambasade u Podgorici i Chemonics-a .
U eri ubrzanog širenja digitalnog komunikacionog prostora, mnoge evropske države suočile su se sa izazovom kako adekvatno da odgovore na zahtjeve tehnološkog napretka, a istovremeno osiguraju poštovanje principa pravičnosti u pravosudnom postupku. Korišćenje kriptovane komunikacije u krivičnim procesima je ključno pitanje koje zahtijeva odgovore kako nacionalnih, tako i međunarodnih pravosudnih institucija.
Zastupnica Crne Gore pred Evropskim sudom za ljudska prava, g-đa Valentina Pavličić, uzela je učešće na okruglom stolu i u okviru panela na temu „Upotreba podacima dobijenim kroz šifrovanu komunikaciju“, pokrenula diskusiju na temu upotrebljivosti i vjerodostojnosti šifrovane komunikacije kao dokaza u krivičnom postupku, u cilju unaprjeđenja znanja o najsofisticiranijim tehnikama koje koriste članovi organizovanih kriminalnih grupa.
U svom izlaganju Zastupnica je predstavila i najnoviju sudsku praksu nacionalnih sudova evropskih zemalja koji su odlučivali o predmetnom pravnom pitanju, te slučajeve koji su pokrenuti pred Sudom pravde u Luksemburgu i Evropskim sudom za ljudska prava u Strazburu i na tu temu diskutovala sa g-dinom Krešimirom Kamberom, pravnikom u registru Evropskog suda, g-đom Ivom Gradiški-Lovrečak, sutkinjom kaznenog odjela Županijskog suda u Zagrebu, g-đom Svetlanom Aleksić, predsjednicom posebnog odjeljenja za organizovani kriminal Višeg suda u Beogradu i g-dinom Borisom Savićem, predsjednikom Višeg suda u Podgorici.
Okrugli sto okupio je brojne eminentne pravne stručnjake, uključujući između ostalih i sudije, tužioce, advokate, predstavnike akademske zajednice iz Crne Gore i susjednih zemalja, Savjeta Evrope, Evropskog suda za ljudska prava i Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori koji su diskutovali i razmijenili iskustva o postojećim procesnim garancijama i izazovima sa kojima se suočavaju pravni sistemi u Evropi kada je riječ o upotrebi kriptovane komunikacije u krivičnom postupku.