Dana 22. oktobra 2024. godine Zastupnica Crne Gore pred Evropskim sudom za ljudska prava u Strazburu, g-đa Katarina Peković, učestvovala je kao panelista na skupu povodom obilježavanja 75. godišnjice Savjeta Evrope i 20. godišnjice primjene Evropske konvencije o ljudskim pravima u Crnoj Gori, koji skup je organizovalo Ministarstvo vanjskih poslova Crne Gore u saradnji sa Programskom kancelarijom Savjeta Evrope u Crnoj Gori i Pravnim fakultetom Univerziteta Crne Gore.
U uvodnom obraćanju prisutnima su se obratili g-din Bjorn Berg, zamjenik generalnog sekretara Savjeta Evrope, mr Ervin Ibrahimović, potpredsjednik Vlade i ministar vanjskih poslova, dr Aneta Spaić, dekanica Pravnog fakulteta Univerziteta Crne Gore i g-đa Lejla Dervišagić, šefica Programske kancelarije Savjeta Evrope u Podgorici, dok su u okviru stručnog panela, pored Zastupnice učestvovali i dr Nebojša Vučinić, raniji sudija Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu i g-đa Mirjana Popović, predsjednica Apelacionog suda Crne Gore.
U svom izlaganju Zastupnica je istakla presude Evropskog suda za ljudska prava donijete protiv Crne Gore, čije izvršenje je na nacionalnom nivou rezultiralo izmjenama zakona i prakse nacionalnih sudova u skladu sa stanovištima Evropskog suda za ljudska prava izraženim u tim presudama, a što je od strane Komiteta ministara Savjeta Evrope, kao nadzornog organa, ocijenjeno kao primjer dobre prakse u izvršenju presuda Evropskog suda za ljudska prava na nacionalnom nivou.
Takođe, Zastupnica je ukazala i na izazove sa kojima se suočava država Crna Gora kada je u pitanju zaštita konvencijskih prava na nacionalnom nivou i naglasila da su dugogodišnji problemi prekomjerna dužina trajanja sudskih postupaka (kojoj naročito doprinosi „ping-pong“ efekat između sudova i između sudova i upravnih organa), nedjelotvorna tužilačka istraga u predmetima policijske torture, neizvršenje pravosnažnih i izvršnih odluka nacionalnih sudova, te preopterećenost pritvorskih i zatvorskih jedinica, kao i loši uslovi u istima koji su u suprotnosti sa CPT standardima.
U konačnom, Zastupnica je naglasila da kao društvo treba da budemo zreli da zaštitu ljudskih prava i sloboda vratimo na nacionalni nivo, a što ćemo postići podizanjem efikasnosti i jačanjem kapaciteta i odgovornosti postojećih državnih organa i institucija u dosljednoj primjeni zakona.