Nastavnica crnogorskog-srpskog, hrvatskog, bosanskog jezika i književnosti u JU OŠ “Narodni heroj Savo Ilić” u Kotoru Aleksandra Sindik Milićević je radionicu “Podrška višejezičnim učionicama” pohađala kao predstavnica Udruženja nastavnika CSBH jezika i književnosti “Biblios”.
Utisci sa radionice su, kako kaže, još živi, pa su ideje kako unapređivati rad sa učenicima iz drugih govornih područja u svakodnevnoj primjeni u njenoj učionici.
„Imam dva učenika, Rusa, Aleksandra i Platona, a sada i još jednu novu učenicu. U našu školu su došli sa potpunim nepoznavanjem jezika nastave. Polako se trudimo da napredujemo. Ranijih godina smo imali učenike baš iz Rusije, ali su naš jezik poznavali savršeno i bili među najistaknutijim učenicima u odjeljenjima.
Odlučila sam se za primjer pjevanja učenika Aleksandra jer je veoma tih i povučen i razgovara rado isključivo sa mnom. Cilj mi je bio da predstavim ono što on najbolje zna ne bi li se oslobodio i pred grupom – za početak pred svojim odjeljenjem (video: Aleksandr Ermakov pjeva Čarne oči, 8. razred).
Platon je već znatno više uznapredovao tako da pred njim postavljam nove zadatke ne bismo li došli do apsolutno ravnopravnih mjerila u nastavi jezika i književnosti sa učenicima s našeg govornog područja.
Platon je dobio zadatak da na svom jeziku napiše pjesmu kao utisak o pročitanoj pripovijetci Branka Ćopića „Bašta sljezove boje“. Pjesmu je pročitao drugarima iz odjeljenja, pa su i oni komentarisali o tome koliko im je razumljiv ruski jezik i kako na što bolji način da se suoče sa nečim nepoznatim. Platon je i prevod pročitao svima i pokazao koliko trud i rad mogu uroditi plodom. Inače, OŠ „Narodni heroj Savo Ilić“ u Dobroti počeo je pohađati školske 2022/2023. godine kao učenik 6. razreda sa nultim stepenom poznavanja našeg jezika.
Platon učestvuje i na školskim takmičenjima recitatora.“ (video: OŠ „Narodni heroj Savo Ilić“ – Pjesma i recitacije, učenik Platon Abramovich)