Predstavnice 12 država obavezale su se da će, u kontekstu sprovođenja Pekinške deklaracije i Plana akcije, raditi na rješavanju svih izazova koji stoje na putu postizanja pune rodne ravnopravnosti. Neophodno je raditi na povećanju učešća žena u političkom i ekonomskom odlučivanju, osnaživanju ženskog preduzetništva, smanjenju razlike u platama i, što je najvažnije, eliminaciji nasilja nad ženama. Ove poruke su istaknute na skupu u susret obilježavanju 30 godina Pekinške deklaracije i Platforme za akciju, održanom u Tirani.
UN WOMEN i Vlada Republike Albanije bili su domaćini međunarodne konferencije koja je trajala prethodna dva dana, fokusirajući se na efikasne institucionalne mehanizme za unapređenje rodne ravnopravnosti i osnaživanje žena. Događaj je imao za cilj umrežavanje, jačanje kontakata i razmjenu ideja između delegacija dvanaest zemalja članica Ujedinjenih nacija, kako bi se nacionalni institucionalni mehanizmi ojačali u cilju unapređenja položaja žena i razmjene efektivnih strateških pristupa.
Delegati su imali priliku razgovarati o postignutim rezultatima, izazovima i budućim prioritetima institucionalnih mehanizama u okviru svojih nacionalnih politika na putu ka rodnoj ravnopravnosti. Učesnici konferencije istraživali su konkretne korake i dobre prakse kako bi se uspješnije i brže prevazilazili postojeći izazovi, jačala efikasnost i partnerstva u lokalnom, nacionalnom, regionalnom i svjetskom kontekstu.
Biljana Pejović, načelnica Odjeljenja za poslove rodne ravnopravnosti, istakla je da je postizanje rodne ravnopravnosti u Crnoj Gori konstantan izazov. Crna Gora još uvijek nije dostigla minimalnu zastupljenost žena od 30% na mjestima odlučivanja, žensko preduzetništvo je u prosjeku ispod 20%, razlika u platama među polovima iznosi oko 20%, a nasilje nad ženama je visoko izraženo, rekla je Pejović.
Ona je prisutne upoznala sa Zaključnim razmatranjima o Trećem periodičnom izvještaju Crne Gore CEDAW Komiteta, koji naglašava da je napredak ka rodnoj ravnopravnosti spor zbog loše primjene postojećih politika i obaveza, kao i nedostatka finansijske podrške odgovornim institucijama.
Sa ciljem da rodna ravnopravnost postane stvarnost, kako u Crnoj Gori, tako i šire, od najvećeg je značaja da ojačamo napore u borbi protiv nasilja nad ženama, unaprijedimo ulogu žena u procesima izgradnje mira i bezbjednosti, te radimo na smanjenju govora mržnje u javnom prostoru i medijima, poručila je Pejović.
Međunarodna konferencija bila je ujedno i priprema za sastanak u Ženevi, koji će se održati narednog mjeseca na ministarskom nivou. Obilježavanje 30 godina od Pekinške deklaracije i Platforme za akciju planirano je u Ujedinjenim nacijama, u Njujorku, marta 2025. godine, u okviru 69. sesije Komisije za status žena.
Ispred Crne Gore na ovom događaju učestvovale su i Irena Varagić, načelnica Odjeljenja za evropske integracije, programiranje i implementaciju EU fondova i Sanja Žugić, šefica Kabineta u Ministarstvu ljudskih i manjinskih prava.