Unapređenje regionalne saradnje na polju digitalizacije

Objavljeno: 2024-10-21 08:19:34 Autor: Ministarstvo javne uprave

Vlada Crne Gore na 53 sjednici održanoj 17. oktobra 2024. godine, usvojila je Informaciju o implementaciji Sporazuma o uzajamnom priznavanju elektronskih usluga povjerenja i sistema elektronske identifikacije između Vlade Crne Gore i Vlade Republike Srbije, na nivou tehničke interoperabilnosti.

Uspješno je izvršena implementacija Sporazuma o uzajamnom priznavanju elektronskih usluga povjerenja i sistema elektronske identifikacije između Vlade Crne Gore i Vlade Republike Srbije, na nivou tehničke interoperabilnosti. Ovo je rezultat intenzivne saradnje Ministarstva javne uprave Crne Gore i Ministarstva informisanja i telekomunikacija Republike Srbije u čijoj nadležnosti je oblast elektronske identifikacije i elektronskih usluga povjerenja.

Implementacija je izvršena u skladu sa važećim tehničkim standardima na način da su povezane Trust liste ove dvije države i time omogućen pristup Trust listi Republike Srbije preko Trust liste Crne Gore kao i obratno.

Trust lista sadrži informacije u vezi sa statusom sadašnjih i bivših pružalaca elektronskih usluga povjerenja i njihovih usluga tokom vremena, a koji utiču na prihvatljivost kvalifikovane elektronske usluge  povjerenja i postupak utvrđivanja njenog statusa u određenom vremenskom trenutku. 

Implementacijom Sporazuma u obje zemlje stvoreni su uslovi za nesmetano uzajamno korišćenje i prihvatanje dokumenata sačinjenih u elektronskom obliku, potpisanih sa kvalifikovanim elektronskim uslugama povjerenja koje su predmet Sporazuma, i to: kvalifikovani elektronski potpis, kvalifikovani elektronski pečat i kvalifikovani vremenski pečat.

Uz korišćenje kvalifikovane elektronske usluge povjerenja: verifikacija kvalifikovanih elektronskih potpisa i elektronskih pečata, koju vrši kvalifikovani davalac elektronskih usluga povjerenja, upisan u Registar kvalifikovanih elektronskih usluga povjerenja koji vodi i javno objavljuje Ministarstvo javne uprave, građani, privreda i druge institucije mogu izvršiti provjeru validnosti kvalifikovanog elektronskog potpisa, odnosno pečata na dokumentu sačinjenom u elektronskom obliku, što omogućava dobijanje rezultata postupka verifikacije automatski, na način koji je pouzdan.

Najvažnije benefite implementacije Sporazuma osjetiće građani i privreda obje zemlje kroz ubrzanje procesa digitalizacije, stvaranje preduslova za implementaciju prekograničnih elektronskih usluga/servisa, eliminisanja prepreka u poslovanju, te omogućavanja korišćenja i jednakog pravnog dejstva navedenih kvalifikovanih elektronskih usluga povjerenja u obje zemlje bez ograničenja.

Implementacijom ovog sporazuma na nivou tehničke interoperabilnosti, Ministarstvo javne uprave ispunjava obavezu koja je predviđena akcionim planom Zajedničkog regionalnog tržišta (CRM) 2021-2024, Memorandumom o razumijevanju o regionalnoj interoperabilnosti i uslugama povjerenja u regionu Zapadnog Balkana (potpisanim u Tirani 2020) kao i Zajedničkom izjavom o Interoperabilnom Zapadnom Balkanu ( Digitalni Samit, Podgorica 2021) i time potvrđuje posvećenost Crne Gore ka unapređenju regionalne saradnje na polju digitalizacije.