Vlade Crne Gore je, na 39. sjednici odžanoj 4. jula 2024. godine, usvojila Izvještaj o implementaciji Akcionog plana za sprovođenje Strategije reforme javne uprave 2022-2026, za 2023. godinu i Izvještaj o finansijskoj podršci reformi javne uprave za 2023. godinu.
U pogledu Izvještaja o implementaciji Akcionog plana za sprovođenje Strategije reforme javne uprave 2022-2026, glavni nalazi monitoringa za 2023. godinu i IQ 2024, s osvrtom na 156 aktivnosti i 53 indikatora koji su praćeni i mjereni, pokazuju da aktivnosti nijesu realizovane planiranom dinamikom, s obzirom na to da procenat ispunjenosti indikatora iznosi 51%. Međutim, proces reforme javne uprave podrazumijeva realizaciju aktivnosti za koje je potreban duži vremenski period, pa je potrebno ukazati i na činjenicu da je gotovo 50% aktivnosti u završnoj fazi realizacije.
Takođe, važno je istaći da reformu javne uprave ne sprovodi samo Ministarstvo javne uprave, već i niz drugih institucija, počev od Ministarstva finansija, Ministarstva unutrašnjih poslova, Ministarstva rada i socijalnog staranja, lokalnih samouprava, Agencije za slobodan pristup informacijama, Ombudsmana i drugih. Potrebno je da u budućem periodu uložimo dodatne napore na inteziviranju implementacije Akcionog plana, kako bismo do kraja implementacionog perioda dali još bolje rezultate.
Ministarstvo javne uprave, kao koordinator procesa reforme javne uprave u Crnoj Gori, zajedno sa relevantnim institucijama, pripremilo je i Izvještaj o finansijskoj podršci reformi javne uprave za 2023. godinu, u cilju sveobuhvatnog presjeka stanja o finansijskoj podršci u ovoj oblasti.
Podrška sprovođenju Strategije reforme javne uprave 2022-2026. i Programa reforme upravljanja javnim finansijama 2022-2026 obezbijeđena je kroz podršku Evropske unije, kroz IPA III, odnosno Program sektorske budžetske podrške, koji je definisan Akcionim dokumentom - EU za reformu javne uprave, u ukupnoj vrijednosti od 16,6 miliona eura.
Od početka implementacije Akcionog dokumenta, Ministarstvo javne uprave, prepoznalo je određeni napredak u ispunjenosti indikatora učinka u ovim oblastima, iako postoje određeni izazovi u implementaciji. Takođe, uložu se dodatni napori u cilju dostizanja većeg napretka u realizaciji ciljanih vrijednosti indikatora. U maju 2024. godine, obrazovan je Radni tim za praćenje ispunjenosti indikatora definisanih Godišnjim akcijskim programom za Crnu Goru za 2022. godinu u vidu sektorske budžetske podrške.
•Izvještaj o finansijskoj podršci reformi javne uprave za 2023. godinu