Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodni saziv Vlade Crne Gore.
Arhiva

Usvojena Nacionalna strategije zapošljavanja do 2025, sa Akcionim planom sa 2022. godinu

Objavljeno: 2021-12-29 11:47:00 Autor: Ministarstvo ekonomskog razvoja

Vlada Crne Gore je na današnjoj sjednici donijela Nacionalnu strategiju zapošljavanja 2021-2025. godine, sa Akcionim planom za 2022. godinu.

Strateški cilj politike zapošljavanja do 2025. godine odnosi se na stabilan i održiv rast zaposlenosti, koji je zasnovan na jednakim mogućnostima pristupu tržištu rada, dostojanstvenom radu, daljem razvoju znanja i vještina i većoj socijalnoj uključenosti. Vizija ovog dokumenta je uspostavljeno inkluzivno i funkcionalno tržište rada.

Strategija definiše četiri operativna cilja od kojih je prvi ostvarivanje rasta zaposlenosti, ulaganje u kvalitetna i sigurna radna mjesta, kroz unapređenje poslovnog ambijenta.

Drugi operativni cilj je kreiranje znanja i kompetencija za tržište rada u digitalno doba; ovaj cilj se odnosi na unapređenje ponude rada i kvalifikacija, adresirajući strukturne slabosti u sistemu obrazovanja i obuke,  posebno imajući u vidu novi pristup koji je zasnovan na digitalizaciji.

Treći cilj se odnosi na unapređenje položaja nezaposlenih lica na tržištu rada kroz efikasnost usluga i mjera aktivne politike zapošljavanja i jačanje socijalne uključenosti i smanjenje siromaštva.

Efikasno funkcionisanje tržišta rada, kao četvrti cilj će omogućiti potrebnu fleksibilnost za poslodavce u smislu brzog prilagođavanja ekonomskim promjenama i promjenama na tržištu rada. Pri tom jako je bitno osigurati prava zaposlenih i socijalnu zaštitu, kao i zdravo i sigurno radno okruženje, posebno u uslovima uzrokovanim pandemijom Covid 19.Jačanje institucija tržišta rada od ključnog je značaja za ostvarivanje ovog cilja.

Kako se tržište rada i građani Crne Gore susrijeću sa višestrukim izazovima, ovim operativnim ciljevima definisani su pravi načini kako da se izazovi pretvore u nove prilike za socio-ekonomski razvoj zemlje i za individualni napredak svakog pojedinca.

Akcionim planovima, u okviru svake mjere definišu se aktivnosti koje su neophodne za realizaciju operativnih ciljeva, kao i jasno dodijeljene nadležnosti za sve institucije/organe koji će implementirati predviđene aktivnosti. Takođe, definiše se i iznos potrebnih sredstava za svaku od aktivnosti, gdje je to moguće utvrditi.