Utvrđen Predlog Zakona o mjerama sigurnosti prilikom istraživanja i proizvodnje ugljovodonika u podmorju

Objavljeno: 2024-11-11 11:52:00 Autor: Ministarstvo rudarstva, nafte i gasa

Vlada je, na 56. sjednici održanoj 08.11.2024. godine, utvrdila Predlog zakona o mjerama sigurnosti prilikom istraživanja i proizvodnje ugljovodonika u podmorju.

Predlogom zakona se implementira Direktiva 2013/30/EU o sigurnosti operacija sa ugljovodonicima u podmorju koja propisuje uslove kojih se moraju pridržavati operatori prilikom sprovođenja operacija sa ugljovodonicima u podmorju, kao i obaveze države u pogledu kontrole vršenja operacija od strane operatora, a sve u cilju sprečavanja velikih nesreća tokom izvođenja ovih operacija.

Ovaj zakon će obezbijediti izvođenje operacija istraživanja i proizvodnje ugljovodonika na siguran način, bez negativnih posledica po životnu sredinu, lica i imovinu, odnosno ograničavanje posledica mogućih nesreća tokom izvođenja operacija sa ugljovodonicima. Na ovaj način će Crna Gora normativno urediti ovu oblast, odnosno usavršiti zakonske pretpostavke za vršenje operacija istraživanja i proizvodnje ugljovodonika na siguran način.

Donošenjem ovoga Zakona u slučaju vanrednog dogadjaja operator, odnosno vlasnik neproizvodnog postrojenja dužan je da opremu i lica za reagovanje na vanredan događaj stavi na raspolaganje državnim organim Crne Gore. Imajući u vidu činjenicu da oprema koju posjeduju naftne kompanije ili sa njima povezana lica značajno prevazilaze kapacitete mnogih razvijenih drzava pa samim tim i Crne Gore usvajanjem ovoga zakona mnogostruko se povećavaju tehničke mogućnosti Crne Gore u pogledu reagovanja na vanredne događaje kao što su zagađenja, eksplozije, požari i sl.

Sve zemlje EU, u kojima se vrše operacija sa ugljovodonicima u podmorju, su izvršile usklađivanje nacionalnih zakonodavstava sa ovom Direktivom.

Nakon donošenja ovog Zakona i Crna Gora će uskladiti svoj normativni okvir sa propisima EU. Na taj način crnogorski regulatorni okvir za ovu oblast će biti kompatibilan sa propisima zemaljama EU, čime će se olakšati poslovanje i koncesionarima, iz razloga što će zahtjevi po pitanju sigurnosti operacija sa ugljovodonicima biti isti u Crnoj Gori i Velikoj Britaniji, Danskoj, Holandiji,  itd.

Naime, naftne kompanije po prirodi poslova vrše istraživanje u više zemalja svijeta, tako da je sa aspekta naftnih kompanija poželjno imati normativni okvir koji je usklađen sa najboljnim standardima industrije, odnosno normativni okvir koji je identičan sa normativnim okvirima zemalja u kojima naftne kompanije već posluju. Takođe, sa aspekta Države donošenje ovakvog propisa je značajno iz razloga što se može vršiti komparacija primjene, tj. poštovanja zakona od strane koncesionara u Crnoj Gori u odnosu na iste aktivnosti koncesionara u drugim zemljama EU, kao npr. Velika Britanija, Danska, Holandija, Italija, itd.