Opšta bolnica Cetinje obilježila jubilej - 150 godina od osnivanja
„Duga i bogata tradicija Danilove bolnice, u kojoj su iznikli korijeni crnogorskog zdravstva, poznata je i priznata nadaleko. Generacije zdravstvenih radnika gradile su zdravstvenu službu na Cetinju i znanje, umijeće i humanost, koju nosi ljekarska profesija, nesebično davali stanovnicima iz ovih krajeva, ali i šire“, kazao je ministar zdravlja dr Vojislav Šimun na svečanosti upriličenoj povodom jubileja 150 godina postojanja Opšte bolnice Danilo Prvi na Cetinju.
Ministar Šimun je na svečanosti, kojoj je prisustvovao predsjednik Crne Gore Jakov Milatović, potpredsjednik Vlade dr Srđan Pavićević, kao i ostale brojne zvanice iz političkog i javnog života Crne Gore, podsjetio na razvojni put cetinjske bolnice.
Ljekari bolnice Danilo Prvi za proteklih 150 godina dali su izuzetno veliki doprinos u razvoju medicinske struke i nauke u Crnoj Gori. Prve dvorske ljekare doveo je na Cetinje davne 1858. godine knjaz Danilo, čije ime bolnica nosi i danas. Kruna zalaganja i pregalaštva tadašnjih zdravstvenih poslenika je izgradnja bolnice “Danilo Prvi” na Cetinju, koju je podigao knjaz Nikola. Bolnica se razvijala na modernim naučnim osnovama i narednih decenija bila je okosnica razvoja zdravstvene službe i zdravstvene kulture u državi, istakao je dr Šimun.
I tada, kao i danas i svih proteklih 150 godina, kako je kazao dr Šimun, pored stručnosti i izuzetnog profesionalizma u radu, ljekarima i medicinskom osoblju nije falilo ljubaznosti, pažnje i humanosti za svakog pacijenta.
„Jubilej koji danas obilježavamo prilika je da i mi kao donosioci odluka obećamo svim građankama i građanima koji ovdje dobijaju uslugu zdravstvene zaštite, da ćemo u narednom periodu ovu ustanovu, kako u infrastrukturnom, tako i u kadrovskom smislu oporaviti i dati joj izgled i ugled kakav joj pripada“, poručio je ministar. On je naveo da se trenutno na specijalizaciji nalazi 11 ljekara cetinjske bolnice, a da će, uz stručni kadar koji sada radi u ustanovi, u periodu koji slijedi, bolnica biti pojačana sa hirurzima, anesteziolozima, radiolozima, internistima, ginekologom i specijalistom otorinolaringologije.
„Pored usluga sekundarnog nivoa, koje ovdje imaju visok stepen kvaliteta, u ovoj ustanovi od skoro je dostupan i novi CT skener, koji će značajno unaprijediti dijagnostiku, ljekarima olakšati rad, a pacijentima omogućiti brzu i efikasnu zdravstvenu uslugu. U toku je međunarodni konkurs za idejno arhitektonsko rješenje za objekat stare dječije bolnice koji se nalazi u kompleksu opšte bolnice, a takođe ove godine Bolnica Danilo Prvi dio je projekta Energetske efikasnosti koji Ministarstvo zdravlja sprovodi sa Evropskom bankom za obnovu i razvoj. Po završetku ovih radova, uslovi za boravak i rad u ovoj ustanovi biće komforniji i u skladu sa savremenim standardima iz ove oblasti“, rekao je ministar zdravlja, izražavajući uvjerenje da će cetinjski pregaoci i čuvari zdravlja stanovnika Prijestonice, nastaviti da koračaju svojim utabanim putem i u budućnosti, njegujući tradiciju i veliko ime bolnice Danilo Prvi.
Gradonačelnik Cetinja Nikola Đurašković kazao je da je Prijestonica Cetinje, ponosni grad sa bogatom istorijom i nasljeđem, svjedok vremena gdje, kako je kazao, svaki kamen, ulica i institucija nose epitet "prvog" i "najstarijeg".
Tako se i bolnica “Danilo I”, čiji jubilej slavimo danas, ponosno uklapa u tu priču prvih i najstarijih i kao takva stoji kao simbol zdravstvene zaštite i humanosti za koji su vezani počeci crnogorskog zdravstva. Međutim, pomenuti epiteti naše bolnice nose sa sobom, ne samo čast i posebnu ulogu koju je imala kako kroz istoriju tako i danas, već i odgovornost koja se posebno uvažava i poštuje, a koja seže 150 godina unazad, istakao je Đurašković.
On je naglasio da je današnja proslava ovog značajnog jubileja prilika, ne samo za veličanje prošlosti, već i za osvrt na sadašnjost i budućnost.
„Kontinuirano ulaganje u zdravstvene ustanove predstavlja zajedničku investiciju u perspektivu i dobrobit svih nas, kojom stvaramo efikasan, kvalitetan i pristupačan zdravstveni sistem. Izražavam nadu da će bolnica “Danilo I” uz nove investicije u infrastrukturu, inovacije i obrazovanje medicinskog osoblja i u narednom periodu biti perjanica zdravstvene zaštite u Crnoj Gori. Neka godine pred nama budu ispunjene novim uspjesima, novim ljekarskim imenima, koje će dati Danilova bolnica i prije svega kontinuiranim zalaganjem za dobrobit onih koji se oslanjaju na vašu brigu i medicinsku njegu“, kazao je gradonačelnik Cetinja, čestitatjući veliki jubilej.
Direktor OB Cetinje dr Ivan Ivanović govorio je o istorijatu i razvojnom putu najstarije crnogorske bolnice, od davne 1873. godine do danas. Govorio je o teškoćama, odricanju i profesionalizmu generacija ljekara, koji su razvijali medicinsku struku i nauku na Cetinju, o njihovom radu u ratnim i poslijeratnim uslovima, u nemaštini, kada su pogođeni elementarnim nepogodama. Ipak su, kako je rekao, uvijek i u svakom trenutku radili sa puno želje, znanja, entuzijazma koje je vrijedno divljenja. On je podsjetio da je Danilova bolnica i danas nadaleko poznata po ginekologiji sa porodilištem, kao i da je prije deset godina počelo sa radom, prvo u javnom zdravstvu Crne Gore, odjeljenje Humane reprodukcije, gdje su se mnogi parovi ostvarili kao roditelji i dobili željeno potomstvo. Pored toga, na visokom niovu je i cetinjska hirurgija, otorina, oftalmologija, pedijatrija..
A ona evo stoji i dan danas, prkoseći vremenu i nevremenu i sjećanjima i bolu, ostala iza svih ratova, koje je preturila i koji je ne urušiše, kao ni jedno zdanje zidano vremena davnih, na ovom dlanu među gudurama kamenoga mora i svjetlosti Njegoševe, sa vrha Lovćena, poručio je dr Ivanović.
Prije svečanosti, upriličene povodom 150 postojanja, ministar zdravlja dr Vojislav Šimun i potpredsjednik Vlade dr Srđan Pavićević obišli su bolnicu Danilo Prvi i u razgovoru sa menadžmentom i zaposlenima upoznali se sa organizacijom rada i funkcionisanjem najstarije crnogorske bolnice.