U skladu sa Zakonom o ljekovima, Uprava izdaje dozvole za promet na veliko i malo veterinarskih ljekova i vrši inspekcijski nadzor:
U skladu sa Zakonom o veterinarstvu, Uprava vrši inspekcijski nadzor:
Dozvole za promet na veliko veterinarskih ljekova
Promet veterinarskih ljekova na veliko mogu da obavljaju veledrogerije koje imaju dozvolu za promet ljekova na veliko izdatu od Uprave.
Dozvola za promet veterinarskog lijeka na veliko izdaje se u skladu sa Zakonom o ljekovima i Pravilnikom o bližim uslovima i načinu utvrđivanja ispunjenosti uslova za obavljanje prometa veterinarskih ljekova na veliko ("Službeni list CG", br. 44/2016).
Veledrogerija je dužna da postupa u skladu sa smjernicama Dobre prakse u distribuciji. Smjernice dobre prakse u distribuciji nalaze se u UREDBI KOMISIJE (EU) 2021/1248 i dostupne su na hrvaskom jeziku: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HR/TXT/PDF/?uri=CELEX:32021R1248
Zahtjev za dobijanje dozvole za promet ljekova za veterinarske ljekove podnosi se Upravi.
Zahtjev sadrži:
1) naziv i sjedište pravnog lica i mjesto skladištenja ljekova;
2) spisak vrsta i grupa ljekova za čiji se promet na veliko traži dozvola;
3) ime odgovornog lica, pod čijim se nadzorom vrši prijem, skladištenje, čuvanje i isporuka ljekova;
4) dokaz o raspolaganju sredstvima za prevoz ljekova; i
5) druge podatke od značaja za dobijanje dozvole za promet ljekova na veliko, u skladu sa Zakonom.
Dozvola za promet ljekova na veliko izdaje se za određeno mjesto ili mjesta skladištenja, za određenu vrstu, odnosno grupu ljekova u skladu sa zahtjevom, a na osnovu ispunjenosti propisanih uslova.
Dozvola za promet ljekova na veliko, osim za promet ljekova koji sadrže droge, izdaje se na neodređeno vrijeme.
Veledrogerija mora da ispunjava najmanje sljedeće uslove:
Veledrogerije su dužne da nabavljaju ljekove direktno od proizvođača ljekova, uvoznika i drugih veledrogerija koji imaju dozvole za obavljanje djelatnosti izdate od nadležnog organa. Veledrogerija može da prodaje ljekove iz svog asortimana drugim veledrogerijama, proizvođačima medicinirane hrane, apotekama, kao i drugim zdravstvenim i veterinarskim ustanovama, koji imaju dozvole za obavljanje djelatnosti izdate od nadležnog organa.
Uprava u roku od 90 dana od dana prijema potpunog zahtjeva, izdaje dozvolu za promet ljekova na veliko. U rok se ne računa se vrijeme potrebno za dostavljanje dodatne dokumentacije ili davanje dodatnih objašnjenja na zahtjev Uprave (clock stops).
Ažuriran registar veledrogerija koje imaju dozvolu za promet veterinarskih ljekova na veliko preuzeti ovdje – https://www.gov.me/dokumenta/773126bb-a340-46d8-9702-75397214f428
Promet ljekova na malo
Veterinarske organizacije mogu da vrše promet veterinarskih ljekova na malo (stav 11, član 53, Zakon o veterinarstvu), to jest mogu prodavati ljekove krajnjim korisnicima.
Promet na malo ljekova podrazumjeva prodaju lijeka krajnjem korisniku, bez prethodnog pregleda ili nadzora veterinara i postojanja evidenicje o pregledu/anamnezi i liječenju životinje.
Ukoliko se vrši promet na malo veterinarskih ljekova i lijek nije izdat ili upotrebljen prilikom neposrednog pružanja usluga zaštite zdravlja životinja za svaki prodati lijek mora postojati recept za ljekove za koje je u skladu sa uputstvom proizvođača lijeka propisano da se izdaje na recept.
Upotreba ljekova
U skladu sa Zakonom o ljekovima za liječenje odgovarajuće životinjske vrste može da se upotrijebi samo veterinarski lijek za koji je izdata dozvola za lijek ili saglasnost za nabavku koji je namijenjen liječenju ili sprječavanju bolesti, poboljšanju ili promjeni fizioloških funkcija ili postizanju drugih medicinski opravdanih ciljeva kod određene životinjske vrste, osim u slučajevima propisanim zakonom o ljekovima, član 39 – 40.
U skladu sa Zakonom o veterinarstvu, doktor veterinarske medicine, odnosno diplomirani veterinar može da izda lijek neophodan za liječenje životinja koje se vrši pod njegovim nadzorom.
Veterinarske organizacije izdaju i upotrebljavaju veterinarske ljekove prilikom neposrednog pružanja usluga zaštite zdravlja životinja.
Veterinar za liječenje životinja može koristiti samo ljekove koji imaju dozvolu za stavljanje u promet i ljekove primjenjivati u skladu sa uputstvom proizvođača lijeka i samo u svrhe za koje su ljekovi dozvoljeni i pod propisanim uslovima – uputstvo ua upotrebu, osim u slučajevima osim u slučajevima propisanim zakonom o ljekovima, član 39 – 40.
Ograničenja u korišćenju određenih supstanci sa farmakološkim dejstvom kod životinja
Ljekovi koji su zabranjeni za upotrebu kod životinja propisani su u Naredbu o zabrani upotrebe i tretiranja životinja određenim supstancama i veterinarskim ljekovima (“Službeni list Crne Gore”, br. 017/24 od 27.02.2024)
Obilježavanje ljekova
Ljekovi moraju biti obilježeni u skladu sa Zakonom o ljekovima i Pravilnik o sadržaju i načinu obilježavanja pakovanja veterinarskog lijeka i sadržaju uputstva za veterinarski lijek ("Službeni list CG", br. 82/2023).
Veterinarski lijek mora da se obilježi tako da bude jasno navedeno da se primjenjuje na životinjama.
Uputstvo za lijek mora da bude napisano na crnogorskom jeziku i jezicima koji su u službenoj upotrebi u Crnoj Gori.
Falsifikovani ljekovi i defekti kvaliteta
U slučaju sumnje da je u pitanju falsifikovani lijek vetrinarske organizacije dužne su da odmah obavijeste Institut i nadležnu inspekciju, odnosno Upravu i nosioca dozvole za lijek (stav 4, član 161, Zakon o ljekovima).
Dodatne informacije o deficitima kvaliteta i falsifikatima se nalaze na sajtu CINMED-a: https://cinmed.me/veterinarski-lijekovi/defekti-kvaliteta-ljekova/
Farmakovigilanca
"Farmakovigilanca" je skup aktivnosti vezanih za prikupljanje, otkrivanje, procjenu, razumijevanje, prevenciju i reagovanje na neželjena dejstva ljekova kao i druge probleme vezane za njihovu primjenu
Obaveza veterinarskih i zdravstvenih radnika je da svaku sumnju na neželjeno dejstvo veterinarskog lijeka (CINMEDu, nosiocu dozvole za lijek ili veletrgovini).
Više o farmakovigilanici na sajtu CINMEDa: https://cinmed.me/veterinarski-lijekovi/veterinarski-lijekovi-farmakovigilanca/
Korisni linkovi