Vlada je na današnjoj sjednici utvrdila Predlog zakona o zdravstvenoj zaštiti, sa izvještajem o sprovedenoj javnoj raspravi. Predložena zakonska rješenja doprinijeće da zdravstveni sistem bude tako normativno uređen i organizovan da obezbijedi prvenstveno dostupniju i kvalitetniju zdravstvenu zaštitu stanovništvu, bolju organizaciju, povezanost i efikasnije funkcionisanje sistema zdravstvene zaštite po svim nivoima kroz informaciono uvezivanje.
Predmet ovog zakona je organizacija, sprovođenje i pružanje zdravstvene zaštite, prava i dužnosti građana u ostvarivanju zdravstvene zaštite, društvena briga za zdravlje građana, prava i obaveze zdravstvenih radnika i zdravstvenih saradnika, kontrola kvaliteta zdravstvene zaštite, kao i druga pitanja od značaja za funkcionisanje zdravstvene zaštite.
Značajna novina koja se uvodi ovim zakonom je digitalno zdravstvo. Digitalizacijom zdravstvenog sistema, omogućiće se upotreba mobilnih uređaja (mobilni telefoni, odnosno aplikacije, senzori, uređaji za praćenje pacijenata i drugi mobilni bežični uređaji) za prikupljanje opštih i kliničkih podataka o pacijentu, prenos tih podataka zdravstvenim radnicima i pacijentima, praćenje medicinskih parametara pacijenta na daljinu, kao i pružanje zdravstvenih usluga na daljinu u slučajevima kad se zdravstveni radnik i pacijent ili dva zdravstvena radnika ne nalaze na istoj lokacij.
Takođe, novina je pružanje zdravstvenih usluga putem telemedicine, i uspostavljanje komunikacione infrastrukture za bezbjednu razmjenu zdravtsvenih informacija. Telemedicina obuhvata praćenje zdravstvenog stanja pacijenta na daljinu, konsultativne zdravstvene usluge, preventivnu djelatnost u zdravstvu, dijagnostičke i terapijske postupke zasnovane na podacima koji se odnose na zdravstveno stanje pacijenta dostupnim putem informaciono-komunikacionih tehnologija.
Značajna novina je pružanje stomatoloških zdravstvenih usluga preko školskog stomatologa djeci do 18 godina života, koje će se ostvarivati preko domova zdravlja, odnosno ambulanti koje će biti locirane u vaspitno obrazovnim ustanovama po teritorijalnoj pripadnosti, pa će na ovaj način djeci biti dostupnija stomatološka zdravstvena zaštita.
Novina je vraćanje medicine rada u javni sektor. Medicina rada je veoma bitna karika u sistemu zdravstvene zaštite. Vraćanjem ove grane medicine u javni sektor obezbijediće se adekvatna zdravstvena zaštita zaposlenih, kao i utvrđivanje radne sposobnosti u skladu sa utvrđenim standardima. Specijalisti medicine rada su deficitaran kadar u zdravstvenom sistemu Crne Gore. Cilj je da se predloženim zakonskim rješenjem stvore uslovi da se planiranom dinamikom dodjeljuju specijalizacije iz ove oblasti i tako obezbijedi nedostajući specijalistički kadar za oblast medicine rada i odgovarajuće zdravstvene usluge, posebno kada su u pitanju profesionalna oboljenja.
Rukovođeni javnim interesom, predloženo je zakonsko rješenje da se dopunski rad zdravstvenih radnika i zdravstvenih saradnika ograniči, na način da je isti dozvoljen u zdravstvenoj ustanovi čiji je osnivač država, odnosno opština i u jednoj zdravstvenoj ustanovi čiji osnivač pravno ili fizičko lice. Predloženo zakonsko rješenje ima za cilj da se dopunski rad samo organiči, ali ne i ukine. Kod ovakvog zakonskog rješenja cijenjeno je iskustvo u razvijenijim zemljama, gdje je ovaj vid rada restriktivnije uređen. Data je mogućnost da zdravstveni radnik i zdravstveni saradnik može da bira u kom sektoru će da ostvaruje dodatni prihod dopunskim radom, u skladu sa ovim zakonom.
Osim navedenog, jedna od predloženih novina je uvođenje u zdravstveni sistem privatne prakse kao oblika pružanja zdravstvenih usluga. To znači da zdravstveni radnik koji nije u radnom odnosu, odnosno ne obavlja drugu samostalnu djelatnost ili je korisnik starosne penzije, može samostalno da obavlja zdravstvenu djelatnost, da se registruje kao preduzetnik i pruža zdravtsvene usluge pod propisanim uslovima.
Ovim zakonom je prepoznata potreba da se i svim privrednim subjektima koji se bave uslugama turizma omogući da pružaju usluge zdravstvene zaštite koje obuhvataju dijagnostičke i terapijske postupke, zdravstvenu njegu, postupke medicinske rehabilitacije i usluge medicinskog wellnes turizma. Dat je i osnov za donošenje podzakonskog akta kojim će se bliže razraditi ovaj segment.
Cilj ovog zakona je usklađeno djelovanje javnog i privatnog sektora, a to znači da svi subjekti u sistemu obavljaju zdravstvenu djelatnost pod jednakim uslovima, da mogu ako to bude potreba javnog zdravstva, da budu dio zdravstvene mreže u kojoj građani ostvaruju usluge na teret obaveznog zdravstvenog osiguranja, zaključivanjem ugovora o pružanju zdravstvenih usluga sa Fondom za zdravstveno osiguranje.
Takođe, jedan od glavnih ciljeva je i da se bolje iskoriste postojeći kapaciteti i prošire zdravstvene usluga koje se pružaju pacijentima na primarnom nivou zdravstvene zaštite, kroz internu medicinu, palijativnu njegu, određene oftamološke usluge, usluge fizikalne medicine i rehabilitacije, koje se već pružaju putem podrške specijalista sa sekundarnog nivoa zdravstvene zaštite i prepoznate su kroz Odluku o mreži zdravstvenih ustanova.
Predložena rješenja donijeće značajne benefite za sve subjekte u zdravstvenom sistemu. Zdravstvena zaštita će biti dostupnija, bolje organizovana, informaciono povezana po svim nivoima, i teritorijalno bolje uvezana, između ostalog i transformacijom opšte bolnice u Beranama u Kliničko-bolnički centar i Opšte bolnice u Kotoru u Kliničko-bolnički centar koji su prepoznati Odlukom o mreži zdravstvenih ustanova.
Ministarstvo zdravlja, sa predloženim rješenjima stavlja akcenat na kvalitet pruženih usluga i stvara uslove za sve subjekte u zdravstvenom sistemu da budu informaciono povezani i na taj način imaju pristup zdravstvenim podacima pacijenta u cilju pružanja kvalitetnije zdravstvene zaštite.