Kotor je, zahvaljujući festivalu Kotor Art, postao dinamična i savremena kulturna scena na kojoj se pored prezentacije visokog umjetničkog stvaralaštva odvija i svojevrsni dijalog između recentne kulture i bogatog i kompleksnog nasljeđa, saopštila je ministarka kulture i medija Maša Vlaović na otvaranju te manifestacije.
Ona je kazala da je Kotor Art, koji je na pragu treće decenije postojanja, izuzetna dostignuća savremenog umjetničkog izraza uspješno inkorporirao u viševjekovnu tradiciju Kotora, čiji je značaj, kako je podsjetila, prepoznat i u strogoj selekciji svjetske kulturne baštine.
„Posebno je bitno što se taj proces na ovom festivalu realizuje u jednom razuđenom umjetničkom konceptu, koji nas inspiriše da nađemo odgovore na sve zahtjevnija pitanja koja nam nameće epoha u kojoj živimo. Kotor Art nam godinama pokazuje da umjetnost ima mogućnost da širi saznajne horizonte, a da ni visoka umjetnost ne može biti lišena tog zadatka i da pored one direktne umjetničke angažovanosti postoji i ona posredna, čije se dejstvo, na koncu, uvijek ispostavi kao dublje i trajnije“, rekla je Vlaović.
Prema njenim riječima, upravo je takvim višegodišnjim djelovanjem ovaj festival uspio da odnjeguje brojnu publiku kojoj je, kako je navela, osim strogo selektovanog programa umjetničke muzike, ponuđena mogućnost da stekne uvid u najvažnije tokove savremene misli, ali i pozorišne umjetnosti za najmlađe.
„Poseban segment festivala zasigurno predstavljaju “Don Brankovi dani muzike”, manifestacija koja je postavila visoke standarde na muzičkoj sceni regiona, nudeći publici vrhunske programe različitih muzičkih žanrova i izraza, užitak u virtuoznosti izvođača, perfekcionizmu orkestara i dirigenata, kao i prisustvo velikih kompozitora današnjice“, kazala je Vlaović.
Istakla je da koncept ovogodišnjeg programa “Crna Gora i Evropa: muzika zajedništva” nije samo u funkciji podsjećanja na kulturne veze naših prostora sa Evropom, već da pokazuje i kulturološku orijentaciju savremene Crne Gore.
„Posebno nas raduje što ćemo u okviru ovog programa moći da čujemo gotovo nepoznata muzička djela koja su pisali strani kompozitori nadahnuti Crnom Gorom, pogotovo što će, nakon više od jednog vijeka, ona biti premijerno izvedena u Kotoru. Dodala bih da je podrška Kotor Artu ove godine upotpunjena i stavljanjem na raspolaganje kreativnog haba za potrebe festivalu, prostora kojeg je Ministarstvo kulture koncipiralo restauracijom nekadašnjeg zatvora u Starom gradu“, rekla je Vlaović.
Smatra da za uspješnost festivala, pored entuzijazma organizatora, velike zasluge ima i publika, „čija je brojnost uveliko nadilazila prosječnu posjećenost sličnih manifestacija u Crnoj Gori".
„Sve to je uticalo da se ovaj festival saživi sa gradom, da postane podrazumijevajuća činjenica njegovog savremenog razvoja i da bude jedan od bitnijih činilaca u procesu definisanja onog mediteranskog urbaniteta kojeg karakterišu otvorenost i raznoglasje“, zaključila je Vlaović.
Prisutnima su se obratili i predsjednik Opštine Kotor Vladimir Jokić, ambasador Francuske u Crnoj Gori Kristijan Timonije, ambasadorka Češke u Crnoj Gori Janina Hrebičkova i ambasadorka Evropske unije u Crnoj Gori Oana Kristina Popa.