Ministarstvo kulture i medija, u narednom periodu, osiguraće snažniji institucionalni pristup koji ima za cilj jačanje medijske pismenosti svih građana Crne Gore, jer je to jedini održivi i dugoročni odgovor na izazove digitalnog doba.
To je saopštila ministarka kulture i medija Maša Vlaović tokom današnjeg sastanka sa v.d. šeficom predstavništva UNICEF-a u Crnoj Gori Sabinom Žunić.
“Indeksom medijske pismenosti globalne Fondacije za otvoreno društvo za 2019. godinu, Crna Gora se svrstava na dno ljestvice država u kojim je mjerenje urađeno, odnosno na 31. mjesto od 35. zemalja. Zato ćemo u narednom periodu osigurati snažniji institucionalni pristup koji ima za cilj jačanje medijske pismenosti svih građana Crne Gore”, istakla je Vlaović.
Prema njenim riječima, medijska i digitalna pismenost je jedini održivi, dugoročni odgovor na izazove digitalnog doba, jer na taj način svako dijete kroz školu stiče osnove medijske pismenosti i uči da koristi nove tehnologije, čime se osposobljava da nađe posao i da kao građanin učestvuje u digitalnom društtvu.
“Zato je Nacrtom Medijske strategije kao jedan od strateških ciljeva zacrtano osnaživanje medijske pismenosti svih segmenata društva i brojne aktivnosti koje ce služiti ostvarivanju zacrtanog cilja. Doprinos koji UNICEF u ovoj oblasti u kontinuitetu daje je nemljerljiv”, rekla je Vlaović.
Govoreći o aktivnostima koje je Ministarstvo planiralo kao odgovor na sve veću pojavu dezinformacija, lažnih vijesti i govora mržnje, Vlaović je kazala da je nacrtom Medijske strategije predviđeno formiranje Nacionalnog savjeta za medijsku pismenost.
“Takođe, planirana je izrada sveobuhvatne analize nivoa medijske pismenosti po ciljnim grupama i polnoj strukturi sa preporukama, izrada višegodišnjeg plana za podizanje nivoa medijske pismenosti, organizovanje nacionalnih kampanja, kontinuirana edukacija nastavnog kadra, redovna revizija (prilagođavanje) i unapređenje postojećih nastavnih programa i izrada potrebnih priručnika iz medijske pismenosti za osnovne i srednje škole ”, kazala je Vlaović.
Zadatak Ministarstva je da uspostavi programe i politike koji će razvijati svijest o važnosti kulture, omogućavati dostupnost, približavanje umjetnosti i kulture djeci i mladima, razvijanje njihove estetske kulture, dodatno senzibilisati djecu i mlade za područje umjetnosti i kulture. Kao primjer dobre prakse istaknuto je osnivanje Dječjeg simfonijskog orkestra pod okriljem Zavoda za školstvo koji je podržao UNICEF te Muzički centar.
“Namjera Ministarstva je da umjetnost i kultura budu jednako dostupne svoj djeci na području Crne Gore”, poručila je Vlaović.
Smatra da je važno da djeca od najranijeg uzrasta razvijaju odnos prema umjetnosti i da se upoznaju sa kulturnim sadržajima.
Žunić je podsjetila da UNICEF ima dobru saradnju sa institucijama u Crnoj Gori, navodeći da da će uskoro biti usvojen i novi petogodišnji program rada sa Vladom Crne Gore, unutar kojega se može intenzivirati saradnja i budući projekti.
“Cilj nam je da sa Ministarstvom kulture i medija osnažimo i formalizujemo saradnju i isplaniramo je na duži period, sa naglaskom na pristup kulturi i umjetnosti za najranjivije grupe djece”, rekla je Žunić.
Na sastanku je predloženo da UNICEF i Ministarstvo kulture i medija zajednički podrže inicijative kojima bi se svoj djeci, a posebno djeci iz marginalizovanih grupa, približile kultura i umjetnost.