Cetinje- Jačanje rodne ravnopravnost u medijima i sektoru kulture te razvoj kreativnih industrija biće okosnica saradnje Ministarstva kulture i medija i UNDP-a u narednom periodu, poručeno je na sastanku između ministarke Maše Vlaović i stalne predstavnice Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) u Crnoj Gori, Daniele Gašparikove.
Sagovornice su ocijenile da je, imajući u vidu uticaj medija na formiranje javnog mnjenja ,,neophodno raditi na podizanju svijesti o značaju promovisanja tema koje podstiču rodnu ravnopravnost, istovremeno se boreći protiv diskriminacije i mizoginije."
Govoreći o značaju koji mediji imaju u svakodnevnom životu građana, ministarka Vlaović je naglasila da je neophodno da institucije sistema zajedno sa novinarkama i novinarima, rade na edukaciji javnosti o važnosti rodne senzibilizacije u medijima, kako bi crnogorsko društvo generalno bilo u stanju da odgovori na izazove koji predstoje na putu vladavine prava i društvenih reformi.
„Ministarstvo kulture i medija će zajedno sa međunarodnim partnerima predano raditi na uspostavljanju institucionalnih mehanizama za postizanje navedenih ciljeva“, poručila je ministarka Vlaović.
Ministarka Vlaović je istakla važnost ulaganja u objekte kulturne baštine u cilju njihovog održivog i namjenskog korišćenja. „Kulturna politika Crne Gore koja će u narednom četvorogodišnjem periodu biti strateški definisana Programom razvoja kulture će u ovom kontekstu biti usmjerena na jačanje infrastrukture i stvaranja uslova za održivu zaštitu i valorizaciju kulturne baštine i podsticanja razvoja programskih sadržaja koji će na najbolji način prezentovati raznolikost našeg kulturnog izraza“, poručila je Vlaović.
Stalna predstavnica UNDP-a Daniela Gašparikova je ocijenila da je kultura vrijedan resurs svake države, a da promocija kulturnog nasljeđa i kreativnih industrija, u kombinaciji sa inovacijama i digitalnim tehnologijama, imaju potencijal za stvaranje novih mogućnosti za sve žene i muškarce.
Ona je istakla da se UNDP bavi potrebom snažnije implementacije rodne ravnopravnosti u okviru rada institucija, sa posebnim fokusom na jačanje kapaciteta i uloge resora koji podstiču i podržavaju kulturu tolerancije i rodne ravnopravnosti u javnom diskursu.
“Mediji i kultura su moćno sredstvo suočavanja sa ukorijenjenim patrijarhalnim stavovima, stereotipima i predrasudama. Stepen rodne ravnopravnosti je mjera uspjeha zemlje u sprovođenju društvenih, ekonomskih i reformi u oblasti vladavine prava, a gotovo svakodnevni primjeri mizoginije nas iznova upozoravaju da je neophodan zajednički i angažovan odgovor – na institucionalnom i individualnom nivou”, poručila je Gašparikova.
U kontekstu saradnje u oblasti kulture, sagovornice su razgovarale o potrebi nastavka realizacije višegodišnjih projekata Jačanje sistema upravljanja kulturnim dobrima i Kreativna Crna Gora – ekonomska valorizacija i kreativne industrije.
Vlaović je dodala da će fokus Ministarstva kulture i medija biti aktivnosti koje se odnose na digitalizaciju i upotrebu savremenih tehnologija, razvoj kreativnih industrija u skladu sa aktuelnim strategijama i orijentacijama u Evropi i svijetu.
Na sastanku je zaključeno da će saradnja između kancelarije UNDP-a u Crnoj Gori i Ministarstva kulture i medija u periodu koji predstoji biti intenzivirana i unaprijeđena projektima i inicijativama koje će imati za cilj pospješivanje razvoja u sektoru medija i kulture.