Crna Gora će, kroz rad Nacionalne komisije za UNESCO, posvećeno raditi na očuvanju i promociji kulturnog i prirodnog nasljeđa, podržati obrazovanje, nauku i inovacije, kao i osigurati zastupljenost naše države na međunarodnoj sceni, uz posebnu pažnju na uključivanje mladih i lokalnih zajednica, poručila je predsjednica te komisije, dr Tamara Vujović, tokom petočasovnog zasijedanja.
Ona je, na Prvoj konstitutivnoj sjednici Nacionalne komisije za UNESCO, kazala da je danas započeta nova faza zajedničkog rada u oblastima u kojima UNESCO djeluje.
„Ovu fazu smo započeli sa namjerom da zajednički unapređujemo, promovišemo I štitimo kulturu, prirodu, nauku, obrazovanjem, sport, ljudska prava i sve ostale oblasti iz djelokruga UNESCO, organizacije koja već više od sedam decenija predano radi na očuvanju svjetske baštine i unapređenju međunarodne saradnje“, navela je ministarka.
Ocijenila je da je u prethodnim godinama, Crna Gora ostvarila značajne uspjehe na polju očuvanja i promocije svog kulturnog i prirodnog nasljeđa.
„Upis naših znamenitosti na Listu svjetske baštine, ali i očuvanje njihovog statusa na toj Listi, upis Bokeljske mornarice na Reprezentativnu listu, ali i razvoj obrazovnih i naučnih programa, kao i angažman u globalnim inicijativama UNESCO-a, samo su neki od primjera kako možemo uspješno doprinositi globalnim ciljevima kroz lokalne akcije“, istakla je Vujović.
Ukazala je da komisija ima ključnu ulogu u usklađivanju nacionalnih interesa sa međunarodnim standardima i inicijativama UNESCO-a.
„Kao most između Crne Gore i UNESCO-a, radimo na implementaciji UNESCO-vih programa i projekata, promovisanju obrazovanja, nauke, kulture i komunikacija, te osiguravanju da naš glas bude jasno i snažno zastupljen na međunarodnoj sceni“, rekla je Vujović.
Prema njenim riječima, pred radom komisije su važni zadaci, ali i izazovi.
„Naša je odgovornost da kontinuirano unapređujemo zaštitu i promociju našeg nasljeđa, osiguramo održivi razvoj naših prirodnih resursa, te podržimo obrazovanje i inovacije. Posebnu pažnju moramo posvetiti jačanju svijesti o značaju kulturnog i prirodnog nasljeđa među mladima, kao i uključivanju lokalnih zajednica u procese očuvanja i valorizacije“, kazala je Vujović.
Na sjednici je zaključeno i da je za očuvanje upisanih dobara na UNESCO listi svjetske baštine, neophodna saradnja svih relevantnih resora ne samo na očuvanju, već i na savjesnom korišćenju i promociji kulturne i prirodne baštine Crne Gore.
Ministarka je pozvala sve članove i članice komisije da u narednom periodu ulože maksimalne napore u realizaciju ciljeva.
„Vaša stručnost, iskustvo i posvećenost, ključni su za uspjeh našeg rada. Vjerujem da ćemo zajedno ostvariti značajne rezultate i dati svoj doprinos kako na nacionalnom, tako i na međunarodnom nivou. Naš put nije uvijek lagan, ali uz zajednički trud i posvećenost, možemo postići velike stvari za našu zemlju i svjetsku zajednicu. Mi smo ti koji možemo da pravimo dobre stvari za našu Crnu Goru“, rekla je Vujović.