Djeca i mladi trebaju pozorište i izvođenja, a zbog njihove manjkave moći, trebaju odrasle osobe koje im pomažu da to dožive. Hodajući uz djecu i mlade ljude možemo prepoznati i crpiti snagu iz moći njihove mašte i urođenog, instinktivnog osjećaja mogućnosti”. To je dio poruke koju je, ove godine, povodom Svjetskog dana pozorišta za djecu i mlade, napisala predsjednica ASSITEJ International Sju Džajls.
Ovo je i podsjetnik nama odraslima, a posebno nama donosiocima odluka, na odgovornost da djeci i mladima omogućimo da što je više moguće iskuse umjetnost, kulturu.
Naš zadatak je da povežemo mladu publiku sa pozorištem, a samo jake i aktivne ustanove mogu stvoriti predstave za publiku od najmlađeg uzrasta do adolescenata i strateškim planiranjem ponude otvoriti vrata institucija kulture ovoj publici.
Nedavno nas je obradovao video zapis iz Muzičkog centra Crne Gore iz prepune sale sa osnovacima koji prate izvođenje baleta "Maskarada", koji svjedoči o tome koliko vrijedi praviti sadržaje za djecu i mlade.
Jednako nas je obradovala informacija da povodom ovog dana nema slobodnog mjesta za predstavnike naše administracije na izvođenju predstave “Bajka o ribaru i ribici”, jer su sva mjesta sale podgoričkog KIC-a rezervisana za osnovce.
Posebno nas raduje i činjenica da je Agencija za elektronske medije podržala projekat - pozorišnu predstavu za djecu „Niko se nije naučen rodio“ u produkciji umjetničkog ateljea „Arlekin” iz Podgorice, koja je promovisala Medijsku pismenost kod djece i mladih, istražujući uticaj mobilnih telefona, društvenih mreža i video igrica na njihov život.
Ipak, zabrinjava podatak da u proteklih 12 mjeseci, više od polovine punoljetnih građana nije posjetilo pozorište. Ako roditelji ne idu u pozorište, kako će naša djeca stvoriti ovu zdravu naviku?
Škola ima dio aktivnosti u svom dijelu, ali to nije dovoljno. Potrebno je nuditi više sadržaja za djecu, posebno u sjevernim opštinama. Takođe, potrebno je stvarati takve predstave koje odgovaraju savremenim potrebama, novim sredstvima komunikacije sa publikom. Sve su ovo važne teme za nas koji kreiramo politike u kulturi.
Zato sa mojom administracijom vodim sistemski i strateški pristup planiranju kulture, koji između ostalog znači i više sadržaja i veću dostupnost, i umrežavanje sa obrazovnim institucijama, ali i edukaciju o značaju kulture za razvoj kreativnog i kritičkog mišljenja.
Djeca i mladi treba da znaju da su u našem fokusu. Afirmišemo i nove, manje forme pozorišne igre namjenjene mladima, te su na konkursu za djecu i mlade sufinansirani sljedeći dramski projekti: Giggling Goat production - Pogledaj unutar sebe, Milo Bešović - Hajde da razgovaramo, Mirko Radonjić - Mitsko i mitomansko, Anðelija Rondović - Hod po mjesecu. Očekujemo dobre predstave i uspješne projekte.
Postoje uspješne i brojne školice glume u gradovima, podržali smo Kotor u inicijativi za formiranje pozorišta za djecu. Želimo više umjetnosti i kulture u svakodnevnom životu i obrazovanju.
Umjetnička sloboda, imaginacija i kreativan rad, donose pozitivne promjene kod gledaoca, kreiraju ravoj kritičkog promišljanja, razumijevanje drugačijeg, razvoja kreativnosti i čak donošenje boljih odluka, a u cjelini doprinosi boljitku države.
Institucije kulture su centri, vizije i kreativnosti i stoga je od suštinskog značaja da podržimo njihov razvoj, doprinosimo modernizaciji i napretku.
Mi ćemo nastaviti da povećavamo budžete institucijama kulture kako bi njihovi programi bili sadržajniji i inkluzivniji, da podstičemo i budimo stvaralaštvo za najmlađu publiku.
Pozivamo roditelje, pedagoge, ali i umjetnike koji brinu o djeci i mladima da im omoguće da ostvare pravo na umjetnički doživljaj ne samo danas, već tokom čitave godine. Povedite djecu u pozorište!
Draga djeco i mladi ljudi, doživite i prenesite doživljaj, probudite maštu i umjetnika u sebi, na mnoštvo načina ispoljite urođenu kreativnost, istražite magična mjesta, proširite perespektive. Važno je, važnije nego ikad. Očekujemo dobre predstave, a vaša pozorišna kritika biće ogroman doprinos kvalitetu sadržaja koji se nude.
Rastimo sa kulturom i umjetnošću! Učinimo ih dostupnijim i privlačnijim za djecu i mlade.
dr Tamara Vujović, ministarka kulture i medija Crne Gore