Uz podršku Američke ambasade u Crnoj Gori, kroz projekte kao što je Ambasadorski fond za očuvanje kulturne baštine, te podršku profesionalizaciji medija, produbljuje se saradnja koja će doprinijeti očuvanju bogate kulturne baštine i jačanju slobode medija Crne Gore, zaključeno je na današnjem sastanku ministarke kulture i medija, dr Tamare Vujović, i ambasadorke Sjedinjenih Američkih Država u Crnoj Gori, Nj. E. Džudi Rajzing Rajnke.
Sastanak je održan u Direktoratu za medije, što, kako je ministarka istakla, ukazuje na jednaku važnost koju ministarstvo pridaje i medijima i kulturi.
Ministarka je naglasila značajan napredak koji je postignut u oblasti medijske scene u Crnoj Gori, ističući usvajanje prve Medijske strategije koja će biti primjenjivana u zemlji. Ova strategija, istakla je ona, predstavlja ključni korak ka unapređenju medijske situacije i jačanju medijskih sloboda.
“Jedna od ključnih tačaka strategije je sankcionisanje govora mržnje, kao i podsticanje građana na medijsko obrazovanje”, istakla je ona.
Ministarka je takođe najavila da se aktivno radi na izradi seta zakona koji će dodatno unaprijediti regulativu u vezi sa vlasništvom nad medijima, s ciljem sprečavanja medijske dominacije. Ovi zakoni će imati za cilj stvaranje pravednog i transparentnog okruženja za medijske organizacije, promovisanje konkurencije i osiguravanje raznolikosti medijskog pejzaža.
Ministarka je naglasila da su pri izradi ovih zakona uzeti u obzir najbolje međunarodne prakse i iskustva, kao i mišljenja relevantnih aktera u medijskom sektoru.
“Mediji koji ne poštuju pravila neće biti u mogućnosti da koriste državne fondove. Nadležnosti Agencije za elektronske medije će se dodatno proširiti, kako bi se spriječilo prikazivanje neprikladnog sadržaja, ali naravno, uz očuvanje slobode medija, što je temelj demokratskog društva”, navela je Vujović.
Ona je izražavajući uvjerenje da će medijski zakoni uskoro biti usvojeni, istakla da će njihovo usvajanje doprinijeti zatvaranju poglavlja 23.
Govoreći o kulturi, ministarka je naglasila da su njeni prioriteti usmjereni ka jačanju crnogorskih kulturnih obrazaca, uvažavajući sve različitosti.
"Crna Gora je građanska država, i mi ćemo razvijati bogatstvo i raznolikost koje ona nosi", istakla je ministarka.
Ambasadorka Rajnke je izrazila podršku i spremnost Sjedinjenih Američkih Država da budu partneri Crnoj Gori u ostvarivanju njenih evroatlantskih ciljeva.
Ona je pozdravila opredjeljenje Ministarstva kulture i medija da kontinuirani radi na ostvarenju planova i namjeri trenutne administracije na čelu sa ministarkom da nastavi tamo gdje su njeni prethodnici stali.
“Ističemo sa zadovoljstvom saradnju naše dvije zemlje u oblasti kulture i smatramo da je važno nastaviti njeno dalje unapređenje, posebno kroz Ambasadorski fond za očuvanje kulturne baštine. Ovaj Fond je osnovan s ciljem očuvanja vrijedne kulturne baštine i unapredjenja odnosa Sjedinjenih Američkih Država sa zemljama s kojima imamo čvrste diplomatske veze”, istakla je ambasadorka.
Ona je navela da je do sada, Ambasada Sjedinjenih Američkih Država izdvojila sredstva za nekoliko projekata u Crnoj Gori, kao što su obnova dijela bedema Starog grada u Kotoru, restauracija šedrvana Husein pašine džamije u Pljevljima, obnova drenažnog sistema manastira Piva, očuvanje ostataka Franjevačkog manastira u Kotoru, konzervacija kolekcije ikona u vlasništvu Gradskog muzeja u Herceg Novom…
Ambasadorka je istakla da je Crna Gora do sada uspješno aplicirala za podršku kroz ovaj program i u konkurenciji ideja iz cijelog svijeta dobila sredstva za čak osam projekata od 2003. godine.
Od programa koji pružaju podršku medijima u Crnoj Gori, važno je izdvojiti Ambasadin Program podrške profesionalizaciji medija.
Ambasada, kako je kazala, podržava projekte medija i civilnih organizacija koje doprinose slobodi medija i unapređenju profesionalnih novinarskih standarda u Crnoj Gori. Jedan od primjera dobre prakse u oblasti borbe protiv dezinformacija je projekat Digitalni forenzički centar Atlantskog saveza Crne Gore, koji Ambasada podržava, a koji detektuje lažne infomacije i propagandu usmjerene na potkopavanje demokratskih procesa u Crnoj Gori.
Sagovornici su se naglasili važnost nastavka američke podrške projektima i inicijativama koji doprinose očuvanju kulturne baštine, jačanju slobode medija i unapređenju medijskog obrazovanja. Ova saradnja će dalje jačati veze Crne Gore i Sjedinjenih Američkih Država, te doprinijeti razvoju i napretku obje zemlje.