Za sastave na romskom jeziku nagrađeno petoro učenika

Objavljeno: 2024-12-16 09:50:00 Autor: Ministarstvo ljudskih i manjinskih prava

Petoro učenika romske populacije nagrađeno je na Konkusu za literani sastav napisan na romskom jeziku, koji je povodom Međunarodnog dana romskog jezika raspisalo Ministarstvo ljudskih i manjinskih prava Crne Gore, u saradnji sa Help-om.

Za slobodne sastave napisane na maternjem – romskom jeziku, pametnim satovima nagrađni su Ermina Krasnići, učenica OŠ „Marko Miljanov“, Nevrija Garpi, Eldin Berišai Bajram Kranići učenici OŠ „Boždar Vuković Podgoričanin“ i Ardijana Djukatani učenica Srednje tehničke škole „Spasoje Raspopović“. Nagrade su im dodijeli ministar ljudskih i manjinskih prava, Fatmir Gjeka i Dijana Anđelić, direktorica Kancelarije Help-a u Crnoj Gori.

Povodom 5. novembra, koji se obilježava kao Međunarodni dan romskog jezik, cilj Konkrsa je bio motivisati mlade pripadnike romske zajednice da svoj maternji jezik, koji je još ne uče u školi već koriste uglavnom kod kuće, počnu upotrebljavati i van zatvorenog prostora porodice.

Ministar Gjeka je obraćanje mladim Romima počeo tako što je ispričao, kako je njegov razredni starješina u osnovnoj školi bio Rom, i da mu je to najdrži profesor, kojeg je imao tokom cijelog školovanja.

Pred vama je budućnost i možete da postignete sve što želite, samo ako nastavite da učite. Mi smo zadovoljni postignutim,ali znam da može mnogo više. Na vama je da ne ćutite nego da ukažete na sve što vam smeta, čime niste zadovoljni i želite da popravite. Vrijeme je slobode, ravnopravnosti i za bilo šta što nam smeta treba da budemo otvoreni i iskreni jedni sa drugima. Vama na raspolaganju stoje brojne mogućnosti koje treba da iskoriste. Ja Crnu Goru ne mogu da zamislim drugačiju nego kao mulitetničku, multikonfesionalnu i ravnopravnu državu svih, a vi u njoj predstavljate budućnost“ poručio je Gjeka.

Sa učenicima su, na dodjelu nagrada došli i njihovi mentori, koji svakodnevno rade sa njima, profesori Tatajana Jovanović, Anđela Labović, Mersiha Sijarić i Rajka Šćepanović. Načelnik Odjeljenja za unapređenje i zaštitu prava Roma i Egipćana ,Sokolj Beganaj posebno je ukazao na značaj profesora koji motivišu svoje đake da njeguju romski jezik, koji još nije uvršten u školski sistem iako je jedan od ključnih elemenata romske istorije, kulture i identitita.

Iskorištena je prilika da se sa ministrom Gjekom porazogovara o problemima zbog kojih romski jezik još nije uvršten u obrazovni sistem iako postoji volja i intres da i romska zajednica u Crnoj Gori ostvari ovo elemenatrnoljudsko pravo. Ministar je iskazao volju i naglasio da rješenje treba tražiti u saradnji sa Ministarstvom prosvete nauke i inovacija.

Direktorica Help-a je pohvalila učenike na motivaciji da na svom maternjem - romskom jeziku, napišu literarne radove.

„Nadam se da ćete nastaviti sa njegovanjem svog jezika i ubuduće, i da ćete biti još bolji. Vjerujem da zajedno sa vama,Help i Ministarstvo imaju buduće saradnike sa kojima ćemo zajedno raditi u narednom periodu na dobrobit romske zajednice“.

Gjeka i Beganaj pohvalili su saradnju sa Help-om, na kontinuiranom pružanju pomoći ka boljoj i sveobuhvatnijoj inkluziji Roma i Egipćana u Crnoj Gori.

Da nije bilo Help-a puno stvari ne bismo imali danas, kao recimo RE medijatire koji su sada stvarnost. To je po meni stvar koja je završena, samo su u pitanju formalnosti trajnog angažovanja njih 21 u lokalnim institucijama. A da nije bilo Help-a, to ne bi ni danas bilo realizivano, oni su pokrenuli, dali nam inicijativu, ja sam shvatio važnost i sada mi moramo nastaviti dalje, da identifikujemo gdje još treba, u drugim segmentima“ rekao je ministar Gjeka.

Help je ovom prilikom Ministarstvu, kao donaciju za potrebe Direktorata za Rome i Egipćane uručio i četiri računara.