Zahvaljujući IPARD podršci EU u crnogorsku poljoprivredu investirano oko 35 miliona eura

Objavljeno: 2024-12-25 13:15:00 Autor: Nina Jakić
Crna Gora iskoristitila 90% raspoloživih sredstava čime se prepoznaje kao lider po potrošnji IPARD II sredstava u regionu

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede organizovalo je danas u Vili Gorica Press - konferenciju za medije povodom zatvaranja IPARD II programa i predstavljanja postignutih rezultata rada u ovoj godini.

Kao jedan od najvažnijih izvora podrške za unapređenje crnogorske poljoprivrede i ruralnih područja, IPARD II program je kroz niz mjera i aktivnosti, stavio na raspolaganje crnogorskoj poljoprivredi 39 miliona eura EU podrške, od čega će zahvaljujući uspješnoj implementaciji ovog programa, do kraja godine, poljoprivredni proizvođači i prerađivači iz Crne Gore iskoristiti blizu 90% raspoloživih sredstava IPARD II programa, tj. oko 35 miliona eura evropskih sredstava , čime se Crna Gora prepoznaje kao lider po potrošnji IPARD II sredstava u regionu, istakao je ministar Vladimir Joković.

Kroz četiri objavljena javna poziva u novom IPARD III programu u 2024. godini naišli smo na veliko interesovanje budućih korisnika, pa je Ministarstvu već pristiglo preko 900 zahtjeva.

Ministarstvo finansija je u okviru koordinacije sistema upravljanja EU fondovima, uspjelo da pruži značajnu podršku Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede u sprovođenju ključnih programa koji imaju dugoročan uticaj na sektor poljoprivrede i ruralnog razvoja. Zajedničkim dostignućima usmjerili smo dostupna sredstva Evropske unije na pravi način i obezbijedili da poljoprivrednici dobiju pomoć koja im je potrebna za modernizaciju i dalji razvoj, kazao je ministar finansija Novica Vuković.

Iskazano je posebno zadovoljstvo činjenicom da smo kroz finansiranje crnogorskih aplikanata ostvarili povlačenje dostupnih EU sredstava, u približnom iznosu 90% od onog novca koji je u okviru IPARD II Programa bio na raspolaganju, odnosno da je utrošeno oko 34,7 miliona eura od opredijeljenih 39 miliona eura, iako je do prije samo godinu dana, postojao realan i značajan rizik od gubitka i neiskorišćenosti sredstava u iznosu od 11 miliona eura. Ovakav iskorak napravljen je u ključnoj fazi sprovođenja Programa, zahvaljujući sinergiji među institucijama kroz posvećen i timski rad. Njime smo i uspjeli da prevaziđemo sve otvorene izazove iz ranijeg perioda i da gotovo maksimalno iskoristimo sredstva koja su na raspolaganju državi, dodao je ministar Vuković.

Ministar finansija je naveo da ovaj uspjeh nije samo broj – on je konkretan dokaz da strukture rade za dobrobit naših poljoprivrednika i za razvoj poljoprivrednog sektora u Crnoj Gori što će svakako imati multiplikativni uticaj i na ostale sektore proizvodnje.

Predočeno je da će u narednom periodu, Ministarstvo finansija - u saradnji sa kolegama iz resornog ministarstva, nastaviti da istražuje i razvija nove modalitete podrške za poljoprivrednike, kako bi omogućili lakši pristup povoljnim kreditima, a razumijevanje potreba poljoprivrednog sektora biće osnov za razvoj novih ideja u smislu rasterećenja postupanja u proceduralnom smislu, uz punu zaštitu finansijskih interesa EU.

Rezultate IPARD II programa, kao i statističke podatke o pozivima i impelementaciji, te trenutnu situaciju sa IPARD III javnim pozivima predstavili su, Marko Radonjić generalni direktor Direktorata za plaćanje i Andrijana Rakočević generalna direktorica Direktorata za ruralni razvoj.

Realizacija Agrobudžeta veoma uspješna preko 95% predviđenih sredstva

Kroz Agrobudžet za direktnu podršku stočarskoj proizvodnji isplaćeno je 15,2 miliona eura, a u okviru direktnih plaćanja za biljnu proizvodnju podrška isplaćena je 6,42 miliona eura, kroz veliki broj mjera ruralnog razvoja podržano je 2.796 proizvođača u iznosu 5,7 miliona eura. U toku 2024. godine za rješavanje pitanja vodosnabdjevanja, sanaciju i rekonstrukciju preko 100 km puteva u oblasti ruralne infrastrukture podržali smo 178 projekata u iznosu od 2,95 miliona eura, kazao je ministar Joković.

Ostvaren je i dobar napredak u pregovaračkom Poglavlju 11 – Poljoprivreda i ruralni razvoj. Pripremljen je Akcioni plana za uspostavljanje Agencije za plaćanja i Integrisanog administrativnog i kontrolnog sistema (IAKS), ključnog dokumenta za ispunjenje završnih mjerila, te zatvaranje ovog poglavlja.

Usvojen je i Zakon o organskoj proizvodnji, a otpočeo je Tvining projekat „Jačanje kapaciteta u sektoru poljoprivrede i ruralnog razvoja za implementaciju Zajedničke poljoprivredne politike u Crnoj Gori“, vrijednosti 1,9 miliona eura.

Usvojena je Strategija ribarstva sa Akcionim planom za implementaciju, prenošenje i sprovođenje pravne tekovine Evropske unije za period od 2024-2029, kao i Zakon o organizaciji tržišta u ribarstvu i akvakulturi. Kroz MIDAS projekat uspješno je završen drugi javni poziv za nabavku 7 ribolovnih plovila uz podršku od 500.000 eura. Kroz novi partnerski okvir sa Svjetskom bankom odobreno je 15 miliona eura za izgradnju luke u Ulcinju.

Obezbijeđena je podrška od 1,4 miliona eura kroz IPA III projekat, za jačenje administrativnih i inspekcijskih kapaciteta Direktorata za ribarstvo. Realizovan je Program podsticanja projekata u vodoprivredi za 2024. godinu u iznosu 1,4 miliona eura. Kroz Program integrisanog razvoja koridora rijeka Save i Drine (SDIP) otpočela je izgradnja obaloutvrda u Bijelom Polju i u Beranama. Ukupna vrijednost ovih projekata iznosi 8,6 miliona eura. Završetak radova je planiran do novembra 2025. godine.

Završena je izgradnja nasipa na rijeci Bojani na dionici Gropat-Štodra, opština Ulcinj.

U oblasti šumarstva usvojen je Zakon o šumama, kojim je ukinut koncesioni sistem korišćenja šuma. Novi zakon je osnov za reformu sektora šumarstva u cilju postizanja održivosti gazdovanja šumama.

U sklopu reforme urađen je i Program razvoja drvoprerade u Crnoj Gori za naredni trogodišnji period (2025-2028).

U toku 2024. godine zajedno sa Svjetskom Bankom pripremljen je projekat „Šume Crne Gore za zajednički prosperitet“ čija je vrijednost projektovana na 18 miliona eura. Sredstva će biti usmjerena na podršku državnom preduzeću za gazdovanje šumama i razvojne projekte iz oblasti drvoprerade.