Seminar „Inkluzija Roma i Egipćana u kontekstu pristupanja Crne Gore Evropskoj uniji“, okupio je ključne zainteresovane strane kako bi razgovarali o narednim koracima u procesu integracije Roma i Egipćana u Crnoj Gori. Dakle, ovaj relevantan događaj, posvećen je predstavljanju relevantnih rezultata dosadašnjeg napretka, postignutog od realizacije prethodnog seminara 2018. godine i istakao preostale izazove i ključne preporuke za održivu budućnost romske i egipćanske zajednice u Crnoj Gori.
Seminar su otvorili ministarka prosvjete, nauke i inovacija Anđela Jakšić Stojanović, ambasador EU u Crnoj Gori, Johan Satler, savjetnica za pitanja Roma u Generalnom direktoratu za susjedstvo i pregovore o proširenju Evropske komisije, Marta Garsija Fidalgo, nacionalni koordinator za inkluziju Roma, Sokolj Beganaj i prvi sudski tumač za romski jezik, Elvis Beriša.
U uvodnom obraćanju, ambasador Satler naglasio je značaj inkluzije Roma kao jednog od ključnih elementa procesa pristupanja Crne Gore EU:
„Integracija Roma ostaje prioritet ne samo u kontekstu osnovnih prava, već i u oblastima kao što su obrazovanje, zdravstvo, stanovanje i zapošljavanje. EU je posvećena podršci naporima Crne Gore da podstakne ravnopravnost i inkluziju. Međutim, potreban je dalji napredak, posebno u osiguravanju da romske zajednice u potpunosti uživaju svoja građanska, kulturna, socijalna i ekonomska prava,“ rekao je Ambasador Satler.
Marta Garsija Fidalgo apostrofirala je da: „Napredak u inkluziji Roma procjenjivaće se u odnosu na napredak u Poglavlju 23, Pravosuđe i osnovna prava, u kontekstu pristupanja Crne Gore EU. EU može pružiti savjete i smjernice o inkluziji Roma, ali je ključna implementacija na terenu od strane nacionalnih i lokalnih vlasti.“
Ministarka prosvjete, nauke i inovacija, prof. Dr Anđela Jakšić Stojanović istakla je na otvaranju seminara posvećenog inkluziji Roma da je ova tema od ključnog značaja ne samo kao politički zahtjev u okviru poglavlja 23 i 24 pregovora sa EU, već i kao moralno i društveno pitanje.
Ministarka Jakšić Stojanović je naglasila da inkluzija odražava društvo kojem težimo – društvo jednakih šansi, solidarnosti i međusobnog poštovanja. Ona je posebno ukazala na ulogu obrazovanja kao ključnog alata za rušenje predrasuda, sticanje znanja i stvaranje boljih prilika za budućnost, podsjetivši na programe za djecu, obuke za nastavnike i intezivnu saradnju sa NVO sektorom.
Takođe, poručila je da su za stvarnu inkluziju potrebne zajedničke akcije svih sektora uz podršku Evropske Unije, ističući da inkluzija Roma nije samo pravednost prema jednoj zajednici, već korak naprijed za cijelo društvo.
Elvis Beriša je kazao da predstavnici kancelarije za RE dva puta nedeljno organizuju dopunske časove u Društvenom Centru na Koniku za osnovce kojima je potrebna pomoć u izradi domaćih zadataka i prevazilaženju jezičke barijere.
Tokom seminara, učesnici su analizirali napredak postignut u različitim oblastima integracije Roma i Egipćana, uključujući obrazovanje, zapošljavanje i stanovanje. Jedan od ključnih tema bila je diskusija o novom Planu rasta za Crnu Goru, koji nudi mogućnosti za reforme i finansijsku podršku s ciljem poboljšanja socio-ekonomskih uslova romskih zajednica.
Obaveze iz Poznanske deklaracije EU o borbi protiv antidžipsizma, obrazovanju i stanovanju takođe su bile tema diskusije, kao ključni kriterijumi za ocjenu napretka. EU je naglasila potrebu za jačom saradnjom između Vlade, lokalnih opština i civilnog društva u implementaciji konkretnih rješenja, uz ponovno potvrđivanje podrške reformskim naporima Crne Gore, kako kroz političke smjernice, tako i kroz finansijsku podršku iz EU fondova.
Na kraju seminara je izrađen set preporuka za dalje unapređenje socio-ekonomskog položaja Roma i Egipćana, u Crnoj Gori. Jedna od ključnih preporuka je da centri za socijalni rad u saradnji sa MUP-om organizuju registraciju lica koja se ponašaju na društveno neprihvatljiv način( prosjačenje nasilje, maloljetnička delikvencija, ugovoreni brakovi). Kroz projekat ROMACTED I i II, uključeni su i pripadnici lokalne samouprave i facilitatori koji su donijeli lokalne akcione planove. Naime, prema preporukama, Ministarstvo unutrašnjih poslova je formiralo lokalne timove za pružanje pomoći povratnicima po sporazumu o readmisiji u opštinama.
Posebno je važno formirati Fond za zapošljavanje Roma i Egipćana i stvori pravni okvir za formiranje istog. Unapređenje položaja Roma i Egipćana nije samo obaveza prema marginalizovanim grupama, već i ključni korak ka stvaranju pravednijeg i prosperitetnijeg društva za građane Crne Gore.