Vlada Crne Gore je na sjednici održanoj 23. decembra 2021. godine donijela izuzetno važnu odluku koja se odnosi na unapređenje institucionalnog okvira za održivi razvoj i kojom se jasno potvrđuje posvećenost Vlade sprovođenju ideje ekološke države u praksi. Konačno, ovom odlukom ispunjen je strateški cilj koji se odnosi na sprovođenje reforme institucionalne organizacije sistema upravljanja za održivi razvoj koji je zacrtan donošenjem Nacionalne strategije održivog razvoja do 2030. godine, jula 2016. godine.
Donošenjem Uredbe o izmjeni i dopuni uredbe o organizaciji i načinu rada državne uprave i Uredbe o dopunama o Generalnom sekretarijatu Vlade Crne Gore dosadašnje Odjeljenje za održivi razvoj u Ministarstvu ekologije, prostornog planiranja i urbanizma biće transformisano u Kancelariju za održivi razvoj unutar Generalnog sekretarijata Vlade. Donošenjem Odluke o obrazovanju Nacionalnog savjeta za održivi razvoj, savjetodavnog tijela Vlade, zaokružen institucionalni okvir za održivi razvoj koji omogućava bržu i potpuniju realizaciju javnih politika i razvojnih projekata zasnovanih na principima održivog razvoja.
Na ovaj način Crna Gora pokazuje proaktivnu ulogu i dodatno potvrđuje posvećenost sprovođenju Agende Ujedinjenih nacija za održivi razvoj do 2030. godine i pridružuje se državama koje su svojim stručnim nacionalnim savjetima za održivi razvoj dodijelile eksplicitnu ulogu u implementaciji i postizanju 17 Ciljeva održivog razvoja.
Ciljevi održivog razvoja, koji su prevedeni u nacionalni kontekst kroz Nacionalnu strategiju održivog razvoja do 2030. godine, zahtijevaju angažovanje svih zainteresovanih strana. Uključivanjem predstavnika akademske i naučne zajednice, biznisa i civilnog društva, ranjivih i marginalizovanih grupa, biće omogućeno da se čuje glas svih relevantnih aktera u društvu i smisleno učešće u procesu donošenja odluka. Iz tog razloga, Nacionalni savjet, na čijem čelu će biti Predsjednik Vlade, će predstavljati svojevrsnu platformu za plodonosan i inkluzivan dijalog na svim nivoima, dodatno ojačan stručnim sekretarijatom – Kancelarijom za održivi razvoj, koja će na ovaj način dobiti horizontalnu i koordinacionu ulogu u kontekstu praćenja donošenja i sprovođenja javnih politika.
Dodatno, Nacionalni savjet će posebno raditi na:
Zaokruživanjem sistema upravljanja za održivi razvoj na ovaj način, daje se podrška sprovođenju politike održivog razvoja u Crnoj Gori sa najvećeg nivoa izvršne vlasti.