Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodni saziv Vlade Crne Gore.
Arhiva

Zašto je važan slobodan pristup informacijama?

Sadržaj:

Pravo na slobodan pristup informacijama je srž svake demokratije, jer da bi građani učestvovali u donošenju odluka i kreiranju javnih politika, neophodno je da raspolažu informacijama od javnog značaja.

Pored toga što je pravo na pristup informacijama temeljno ljudsko pravo i sredstvo za ostvarivanje drugih ljudskih prava, ono treba da služi građanima, institucijama, civilnom sektoru i da djeluje kao preventivni alat za borbu protiv korupcije.

Bilo da ste fizičko ili pravno lice, imate pravo da, u skladu sa zakonom, pitate i da tražite informacije o tome na koji način se sprovode javne politike i kako se troši novac poreskih obveznika, jer uprava postoji zbog Vas.

Na ovaj način se ostvaruje osnovna kontrolna funkcija rada javne uprave, ali i neophodna interakcija između građana i uprave.

Zašto je važan slobodan pristup informacijama?

Svi procesi koji se dešavaju unutar javne uprave treba da budu transparentni, bliski i vidljivi građanima.

Ostvarivanjem prava na slobodan pristup informacijama imate mogućnost da od javne uprave zahtijevate informacije od javnog značaja, bez obaveze da navodite razloge i obrazlažete razloge traženja informacija.

Ovo pravo Vam otvara put da bez posrednika, stvarno i odgovorno učestvujete u vršenju javnih poslova i u procesu donošenja odluka.

U tom lancu komunikacije i interakcije, slobodan pristup informacijama ne treba da bude institut zloupotrebe, već alat koji ćemo svi koristiti na primjeren i odgovoran način.

Kako se ostvaruje pravo na slobodan pristup informacijama?

Pravo na pristup informacijama i ponovnu upotrebu informacija u posjedu organa javne uprave ostvaruje se u skladu sa Zakonom o slobodnom pristupu informacijama.

Kako se može podnijeti zahtjev za slobodan pristup informacijama?

Zahtjev za slobodan pristup informacijama može se pokrenuti usmenim ili pismenim zahtjevom:

  • neposredno, u pisarnici (kancelarija broj 7, prizemlje),
  • putem pošte, na adresu Generalni sekretarijat Vlade Crne Gore, ul. Karađorđeva bb, Podgorica,
  • elektronskim putem, na e-mail: spi@gsv.gov.me
  • na faks broj +382 20 482 915.

Šta treba da sadrži zahtjev za slobodan pristup informacijama?

U zahtjevu je neophodno navesti:

  • osnovne podatke o traženom dokumentu (naziv dokumenta, orjentaciono vrijeme u kojem je dokument nastao, organ ili tijelo koje je stvaralac dokumenta, itd), 
  • način na koji se želi ostvariti pristup informaciji,
  • podatke o podnosiocu zahtjeva (ime i prezime, prebivalište ili boravište, naziv organizacije i sjedište), odnosno njegovog zastupnika, predstavnika ili punomoćnika,
  • podnosilac zahtjeva može navesti i druge podatke koji mogu biti od značaja za pristup traženoj informaciji.