Međunarodni podgorički sajam knjiga i obrazovanja pod sloganom – 100.000 razloga da dođeš, završen je 14. maja 2023. godine. Zavod za školstvo se predstavio kvalitetnim programom koji je obuhvatio više značajnih tema.
Prvog dana programa, na štandu Zavoda za školstvo, održano je predavanje na temu: “Psihosocijalna podrška djeci u kriznim situacijama”. Predavači: Radoje Novović, načelnik Odsjeka za istraživanje i razvoj obrazovnog sistema i Ana Popović, novinarka RTVCG. Opšti cilj psihosocijalne podrške djeci/učenicima u stresnim situacijama je usmjeriti direktore i stručne saradnike u vaspitno-obrazovnim institucijama na važnost osjetljivog i efikasnog reagovanja na potrebe djece i adolescenata u kriznim situacijama i na osnovne principe komunikacije sa medijima u kriznim situacijama kako bi se povećala mogućnost pružanja preciznih informacija sa aspekta zaštite djece i škole u cjelini.
Na Zavodovom štandu je drugog dana programa realizovana prezentacija: „Podizanje nivoa svjesnosti i znanja o obrazovanju u vanrednim situacijama, kao i mjerama prevencije, pripremljenosti, intervencije i oporavka“. Štand su posjetili predstavnici Ministarstva unutrašnjih poslova, Direktorat za vanredne situacije i civilnu zaštitu, nastavnici osnovnih i srednjih škola. Prisutni su imali priliku da čuju kako izraditi plan procjene rizika i plan zaštite u vanrednim situacijama (zemljotresima, poplavama, požarima), kako reagovati i naučiti djecu i odrasle da se pripreme za ove nemile događaje i ostati pribran, kako poslati znak za pomoć, šta preduzeti u fazi oporavka...
U petak, 12. maja, na štandu Zavoda je održana i prezentacija na temu: „Ocjenjivanje u funkciji razvoja učenika i unapređenja nastave i učenja u školi“. Izlagao je mr Zoran Lalović, savjetnik u Odsjeku za istraživanje i razvoj obrazovnog sistema, autor Priručnika za nastavnike „Ocjenjivanje u funkciji razvoja učenika i unapređenja nastave i učenja u školi“. Ocjenjivanje treba da usmjerava i podržava učenike s jedne strane, a sa druge strane informiše nastavnika o kvalitetu njegove nastave i mogućnostima njenog unapređivanja. Ocjenjivati treba ne samo koliko učenici znaju, već i to kako uče, gdje griješe i šta treba popraviti kako bi bili uspješni. Ono iziskuje stalno a ne povremeno praćenje aktivnosti i rezultata učenika na času, kontinuirano davanje informacija učenicima i roditeljima kako bi unaprijedili učenje, kao i stalno vrednovanje sopstvene nastavne prakse sa ciljem njenog unapeđivanja.
U subotu, 13. maja, na glavnoj bini Sajma, Zavod za školstvo je predstavio još jednu od svojih ključnih tema: „Moje vrijednosti i vrline – razvoj socijalnih i emocionalnih vještina učenika i učenica“. Na početku izlaganja prisutne je pozdravila Irena Pavlović, v. d. direktorice Zavoda za školstvo. Izlagači: Ljiljana Ivanović, načelnica Odsjeka za kontinuirani profesionalni razvoj u Zavodu za školstvo, Anđa Backović, koautorka programa „Moje vrijednosti i vrline“, Maja Kovačević, predstavnica UNICEF-a Crna Gora i Jelena Krivokapić, koordinatorka podprograma za muzičke škole VIVUM (Vrijednosti i vrline u muzici). Ova inicijativa je pokrenuta još 2015. godine u saradnji Zavoda za školstvo i UNICEF-a Crna Gora. Nastala je na temelju potrebe da se učenicima i školama obezbijedi snažnija podrška da razviju socijalne i emocionalne kompetencije na kojima se temelje, ne samo bolja akademska postignuća i kvalitet škole, nego i veći kvalitet života, mogućnosti zapošljavanja i konstruktivnog učešća u društvenom procesu.