Prvo mjesto na II Državnom takmičenju učenika crnogorskih srednjih stručnih škola iz oblasti elektrotehnike „Energija u žici“ i novčanu nagradu u iznosu od 750 eura, osvojio je tim iz Srednje mješovite škole “Mladost” iz Tivta, drugo mjesto i novčana nagrada u iznosu od 600 eura pripala je timu iz Srednje stručne škole iz Berana dok je treće mjesto i 450 eura osvojio tim iz Srednje elektrotehničke škole „Vaso Aligrudić“ iz Podgorice. Nagradu za najbolju školu i laptop dobila je Srednja mješovita škola “Mladost” iz Tivta. Obezbijeđene su i nagrade, u iznosu od 250 eura, za mentore pobjedničkih ekipa.
Znanje i vještine odmjeravali su tročlani timovi iz sedam obrazovno-vaspitnih ustanova koje realizuju obrazovne programe iz oblasti elektrotehnike (Srednja stručna škola iz Berana, Srednja elektrotehnička škola „Vaso Aligrudić“ iz Podgorice, Srednja stručna škola iz Rožaja, Srednja stručna škola iz Nikšića, Srednja stručna škola iz Pljevalja, Srednja elektro-ekonomska škola iz Bijelog Polja i Srednja mješovita škola “Mladost” iz Tivta).
Takmičarima su nagrade dodijelili:
Ovo nam je prvo takmičenje, pohađamo obrazovni program Energetika, za takmičenje smo se spremali mjesec i po dana ukupno, zadovoljni smo trenutnim mjestom, i nadamo se da ćemo se nastaviti baviti ovim. Praktični dio nam je bio najbolji danas, a kod teorijskog dijela smo bili zakočili nešto, tako da treba na tome malo da poradimo – izjavili su učenici iz drugoplasiranog tima Srednje stručne škole iz Berana.
Prošle godine smo bili na drugom mjestu, a ove na prvom, drago mi je da smo radili praktičan rad, a i teoriju, drago mi je da sam upoznao ljude iz Centra za stručno obrazovanje, profesore i druge učenike, imali smo lijepu komunikaciju i druženje, kazao je učenik, David Labović, iz pobjedničkog tima Srednje mješovite škole “Mladost” iz Tivta.
Trećeplasirani učenici Srednje elektrotehničke škole “Vaso Aligrudić” iz Podgorice, su istakli da je ovo takmičenje bila za njih idealna prilika da svoja teorijska znanja prenesu na svoj praktičan rad i da vide kako to sve funkcioniše, i da imaju mogućnosti da neko sa iskustvom ocijeni njihov rad, da im da realnu ocjenu za ono šta su uradili, kao i da vide gdje griješe, a na šta treba da obrate pažnju. Pohvalili su i da je veoma značajno što Cedis, kao jedna velika kompanija, učestvuje u organizaciji ovog takmičenja i podržava učenike.
Takmičarska znanja i vještine ocjenjivala su dva tročlana stručna žirija jedan za teorijski, a drugi za praktični dio takmičenja. Zadatak da odluče o najboljima pripao je, za teorijski dio Sandri Brkanović i Slavici Jovanović iz Centar za stručno obrazovanje i Melaniji Ćalasan iz Udruženja nastavnika elektrotehnike Crne Gore. Praktični dio ocjenjivali su: Vladimir Ivanović, rukovodilac Operativne direkcije CEDIS-a, Veselin Pićurić, predsjednik Udruženja nastavnika elektrotehnike i prof. Aldin Kajević sa Elektrotehničkog fakulteta.
Takmičenje iz oblasti elektrotehnike “Energija u žici” je od prošle godine, uvršteno u zvanična državna takmičenja u vještinama koja su u nadležnosti Centra za stručno obrazovanje, što je svojevrstan pokazatelj kvaliteta rada i dobro osmišljene ideje koja je potekla od strane CEDIS-a i Udruženja nastavnika elektrotehnike Crne Gore (UNECG) prije četiri godine.
Događaj su otvorili Aleksandra Lalević, direktorica Centra za stručno obrazovanje, Veselin Pićurić, predsjednik Udruženja nastavnika elektrotehnike Crne Gore i Vladimir Ivanović, rukovodilac Operativne direkcije CEDIS – a.
Lalević je istakla da je elektrotehnika dinamična oblast koja se neprestano širi zahvaljujući naprednim tehnologijama, i sigurno je da će se domen elektrotehnike u budućnosti dodatno proširiti i zadržati svoj status kao perspektivno polje karijere. Kad privreda prepozna svoj značaj učešća u obrazovanju, kako to iz godine u godinu svojim primjerom čini CEDIS, onda je sigurno otvorena mogućnost za poboljšanje cjelokupnog obrazovnog sistema. Ponosni smo na to što je CEDIS kao kompanija prepoznao ulaganje u razvoj praktičnih znanja i vještina učenika sa ciljem da se privreda i obrazovanje još više povežu na najbolji mogući način. Sasvim sam sigurna da će se primjer kakav CEDIS pokazuje u vidu društvene odgovornosti, proširiti i na druge organizacije i institucije, kao i na druge oblasti.
Takmičenje “Energija u žici” je projekat koji naročito njegujemo i sa posebnim zadovoljstvom ističemo kao jedan od naših najboljih projekata iz oblasti pomoći obrazovnom sistemu Crne Gore. Dobro obrazovanje ulaznica je za zdrav i normalan život. Obrazovni proces, uz porodične vrijednosti, formira pojedinca. Ukoliko se taj proces uspješno odvija, čitava zajednica ima koristi. Razumijevajući značaj obrazovanja, kao preduslova za napredak i prosperitet zemlje, Crnogorski elektrodistrbutivni sistem nastavlja da djeluje na terenu podrške u domenu sticanja praktičnih vještina kod mladih, naročito energetske struke. Ulaganje u obrazovanje dobija karakter ulaganja u ljudski kapital, pa smo i ove godine dali doprinos u organizaciji takmičenja “Energija u žici”. Prethodnih godina smo se svojski trudili da takmičenje bude kvalitetno i prepoznato od stručne javnosti kao najbolje u ovoj oblasti. I prošle godine se naš trud isplatio kada je naša “Energija u žici” dobila status državnog takmičenja. Dakle, prepoznati smo kao najbolji, a to sa sobom nosi još veći i značaj i odgovornost– kazao je Ivanović na otvaranju takmičenja.
Pićurić je poručio učenicima da mu je drago što su prepoznali da će ih ulaganje u sebe i u svoje znanje, vještine i sposobnosti dovesti do pravog cilja, jer će sjutra živjeti od svoga rada, i da je srećan i ponosan što se danas takmiče timovi iz svih crnogorskih škola koje imaju elektrotehniku kao oblast, jer će tako dati doprinos da buduće generacije shvate da će jedino svojim znanjem i sposobnostima obezbijediti sebi sigurnu budućnost, kao i to da je CEDIS kao društveno odgovorna kompanija, prepoznao da je ulaganje u vještine budućih kadrova preduslov za sigurnu budućnost.
Ovakva takmičenja pružaju odličan primjer produktivnog funkcionisanja privrede i obrazovnog sektora, jer pružaju učenicima nove mogućnosti, nova iskustva i poznanstva, a kroz saradnju kompanija i obrazovnih institucija značajno se podiže nivo kompetencija mladih, i nadamo se da će se sada ovo već tradicionalno državno takmičenje nastaviti i narednih godina, i da će se uključiti još veči broj privrednih subjekata kako bi u budućnosti imali kvalitetan kadar u našim proizvodnim kompanijama.