U organizaciji Zavoda za školstvo i NVO Forum MNE, održan je okrugli sto na temu: „Zdravstvena kultura i upotreba alkohola kod mladih u Crnoj Gori“. Prisutne je u uvodnom dijelu pozdravila Irena Pavlović, v. d. direktorice. Ona se zahvalila učesnicima na izdvojenom vremenu, posebno kada je u pitanju ovako važna tema, kao i NVO Forum MNE, na izuzetnoj saradnji. Dodala je da je Zavod u proteklom periodu radio više istraživanja i analiza što sa današnjim prezentovanjem ima za cilj sumiranje činjenica realnog stanja u Crnoj Gori kada je naša omladina u pitanju. Istraživanja su pokazatelji koliko naš kurikulum njeguje i promoviše zdrave stilove života mladih. „Da bi rezultati bili uspješni, važno je istaći primjere zemalja koje su uspjele u rješavanju ovog problema, kao što je Island. Kreiranjem društva boljih mogućnosti, omladini je neophodno ponuditi mnogobrojne vannastavne aktivnosti, uz neizostavno učešće roditelja i nastavnika kao i cjelokupnog društvenog sistema“, istakla je ona.
Jelena Fuštić, izvršna direktorica NVO Forum MNE, predočila je aktivnosti ove organizacije i istakla da zdravstvena pismenost nije samo povezana sa medicinskim znanjem već podrazumijeva šire razumijevanje faktora koji utiču na kako na zdravlje, socijalne, ekonomske tako i društvene prilike. Ovo je pitanje koje podrazumijeva snažno djelovanje međusektorskog pristupa, shodno činjenici da obrazovno-vaspitne ustanove i praktičari obrazovanja nose veliki teret i odgovornost.
Anđelija Lučić, projektna menadžerka u NVO Forum MNE, navela je da je istraživanje koje je sprovedeno sa Zavodom sa školstvo veoma sveobuhvatno i sadrži mnoštvo informacija i podataka koji svima mogu poslužiti za kreiranje zajedničkih akcija i inicijativa. Ono je sprovedeno u okviru Projekta „Promijeni pravila igre“ – petogodišnjeg programa koji ova NVO sporovodi uz finansijsku podršku švedske agencije za međunarodni razvoj i saradnju „CIDA“.
Rezultate istraživanja „Zdravstvena kultura i upotreba alkohola kod mladih u Crnoj Gori“, izložio je autor mr Zoran Lalović, samostalni savjetnik u Odsjeku za istraživanje i razvoj obrazovnog sistema. U svom izlaganju je naveo podatke: koliko je rasprostranjena upotreba alkohola kod mladih, koliko su informisani o negativnim posljedicama alkohola, koji su njihovi stavovi o konzumiranju alkohola, kao i pokazatelje o mentalnom, socijalnom i fizičkom zdravlju učenika/ca koji konzumiraju alkohol, načinu korišćenja slobodnog vremena učenika/ca koji konzumiraju alkohol, uticaju porodice, zainteresovanosti za školu, uticaju škole, redovne nastave i izbornih predmeta, te koji su to razlozi da mladi počnu da konzumiraju alkohol...Obrazložio je izazove koji su istraživanjem identifikovani i utiču na upotrebu alkohola kod mladih, kao i mjere, preporuke za upravljanje problemom upotrebe alkohola od strane učenika/ca.
Moderator okruglog stola i jedan od organizatora ovog istraživanja Radoje Novović, načelnik Odsjeka za istraživanje i razvoj obrazovnog sistema, zahvalio je prisutnima što su se odazvali ovom pozivu da čuju o rezultatima istraživanja koji mogu poslužiti da se provjere stavovi i percepcija mladih kada je ovaj problem u pitanju, koliko kurikulum podržava razvijanje zdravstvene kulture i da li mogu ukazati na preduzimanje određenih obrazovnih politika kada je ova oblast u pitanju. Ovom okruglom stolu su prisustvovali predstavnici Zavoda za udžbenike i nastavna sredstva, Instituta za javno zdravlje, Uprave policije, Zaštitnika ljudskih prava i sloboda Crne Gore, nastavnici biologije, ekologije i zdravih stilova života iz više obrazovno-vaspitnih ustanova, mediji.