Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Saopštenje: Njemačka kao partner u daljem turističkom razvoju Crne Gore

Objavljeno: 25.01.2012. 22:40 Autor: MInistarstvo održivog razvoja i turizma
Njemačka kao i njene razvojne agencije poput GIZa (Njemačka agencija za tehničku podršku) bili su i biće kvalitetni partneri Crne Gore na putu razvoja održivog turizma, zaključak je današnjeg sastanka ministra održivog razvoja i turizma Predraga Sekulića sa ambasadorom Njemačke u Crnoj Gori NJ.E. Piusom Fišerom.

Sagovornici su razmatrali na koji način zajedničkom saradnjom mogu dalje intenzivirati aktivnosti na realizaciji Master plana razvoja turizma do 2020. godine, a prilikom čije izrade je Crna Gora imala pomoć Njemačke agencije za tehničku podršku. Sagovornici su se složili da u njegovoj realizaciji posebno treba raditi na: eliminisanju bespravne gradnje, turističkom razvoju crnogorskog zaleđa, kvalitetnoj edukaciji kadrova u turizmu, produženju sezone i podsticanju gradnje hotela visoke kategorije.

Ministar Sekulić posebno je naglasio da se, pored borbe sa bespravnom gradnjom u smislu njene kontrole i sprječavanje ekspanzije, ovim problemom Ministarstvo bavi i na planskom nivou, i to donošenjem kako sanacionih planova za lokacije pod pritiskom gradnje, tako i planova koji će za cilj imati punu zaštitu određenih značajnih lokacija. U tom kontekstu istaknuta je odluka o izradi Prostornog plana za obalno područje koja je donešena prošle godine. Ovim planom čiji je cilj uredjenje čitave obale, biće obuhvaćeno svih šest primoskih opština, i biće obuhvaćeni svi biti zaštitni mehanizmi koje sadrži Barselonska konvencija i EU standardi.

Govoreći o neophodnosti izgradnje hotela visoke kategorije, Ministar je podsjetio na aktivnosti koje se odnose na prilagođavanje poreskog i drugog opterećenja hotelijerima na prioritetnim turističkim lokacijama, kako bi se stimulisala gradnja hotela visoke kategorije.

U kontekstu razgovora o razvoju zaleđa Crne Gore, konstatovan je značaj Prostornog Plana posebne namjene za Bjelasicu i Komove i Plana za durmitorsko područje koji je u izradi, ali i značaj punog razvoja infrastrukture i povezivanja proizvođača zaleđa sa turističkim poslenicima radi plasiranja crnogorskih proizvoda.

Kao poseban događaj za crnogorski turizam označen je kongres najvećeg njemačkog udruženja turoperatora DRV koji će se održati ove godine u Crnoj Gori i koji predstavlja razvojnu šansu turizma Crne Gore od neprocjenjivog značaja, u kontekstu mogućnosti za dolazak nekih od najistaknutijih turoperatora na crnogorsko tržište.

Takođe, kao posebno dobar primjer saradnje Crne Gore i Njemačke istaknuta je saradnja sa KfW bankom u oblasti komunalnih poslova, te GIZom na raznim projektima u turizmu i šire, a naglašeno je i da posebno treba koristiti sredstva koja su na raspolaganju iz IPA fondova, u čemu veliku pomoć Ministarstvo može imati upravo od Njemačke agencije za tehničku podršku GIZ.
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?