- Vlada Crne Gore
Mandat Komisije za uslovni otpust i štrajk u Zavod...
Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva
Mandat Komisije za uslovni otpust i štrajk u Zavodu za izvršenje krivičnih sankcija
Objavljeno: 27.09.2012. • 23:41 Autor: Ministarstvo pravde i ljudskih prava
Komisija za uslovni otpust ustanovljena je Zakonom kao nezavisno sedmočlano tijelo na najvišem nivou, kojeg čine predstavnici Ministarstva pravde i ljudskih prava, Ministarstva unutrašnjih poslova, Ministarstva zdravlja, Vrhovnog suda, Vrhovnog državnog tužilaštva i Zavoda za izvršenje krivičnih sankcija, te svakako nije tijelo koje su, radi vlastitih interesa, osnovala lica na izdržavanju kazne zatvora.
Komisija za uslovni otpust koju obrazuje ministar pravde i ljudskih prava a koja broji još i predsjednika, sekretara i pet članova, zasijeda redovno, u skladu sa brojem primljenih molbi, o kojima odlučuje na ažuran, kontinuiran i odgovoran način. Komisija ima svoj Poslovnik o radu i kriterijume utvrđene Krivičnim zakonikom kojima se rukovodi prilikom odlučivanja.
Ministarstvo pravde i ljudskih prava kao nadležni organ, odgovorno i profesionalno razmatra sve molbe za uslovni otpust lica osuđenih na zatvorske kazne koje pristignu ovom Ministarstvu.
U 2012. godini, Komisija je imala 12 sjednica i donijela 353 rješenja: 207 pozitivnih i 146 negativnih. Na današnjoj sjednici komisije, 13. po redu, razmatraće se novih 50 molbi za uslovni otpust.
Institut uslovnog otpusta postoji od 1994. godine, i istim Zakonom obrazovana je Komisija za uslovni otpust, tako da je konstatacija u smislu masovnih štrajkova, ovim povodom, potpuno deplasirana, jer se da zaključiti da su osuđena lica bila zadovoljna ovim institutom cijelih 17 godina, a ova kalendarska godina je osuđenicima izgleda sporna i neadekvatna, iako su uslovi za dobijanje uslovnog otpusta ostali nepromijenjeni.
Kad je riječ o trenutnom štrajku u ZIKS-u, još uvijek je rano davati bilo kakve komentare i procjene. Štrajk je započeo jedan osuđenik, a evidentna je i pojava trenutne solidarnosti među osuđenicima.
Međutim, Ministarstvo pravde i ljudskih prava će nastaviti da uz punu profesionalnu i političku odgovornost prati razvoj novonastale situacije i rješava je u skladu sa svojim zakonskim ovlašćenjima.
Vezani članci:
SAOPŠTENJE 05.01.2025.
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?