Cijene poljoprivrednih proizvoda

AMIS - Agrarni marketinski informacioni sistem Crne Gore

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede je dužno da prati stanje na tržištu poljoprivrednih proizvoda i u tom cilju počelo je sa uspostavljanjem sistema u kome se unose podaci o cijenama i količinama poljoprivrednih proizvoda. Podaci uključuju cijene i količine dostavljene od strane privrednih subjekata i preduzetnika koji prodaju, otkupljuju i uvoze poljoprivredne proizvode, kao i poljoprivrednih proizvoda koji se nalaze na tržnicama i stočnim pijacama. Svi privredni subjekti i preduzetnici koji u skladu sa Listom 1 prodaju, otkupljuju i uvoze poljoprivredne proizvode su u obavezi da Ministarstvu poljoprivrede šumarstva i vodoprivrede dostavljaju svakih 15 dana podatke o cijenama i količinama određenih poljoprivrednih proizvoda u skladu sa članom 67 Zakona o poljoprivredi i ruralnom razvoju („Službeni list CG“ br. 56/09, 18/11, 40/11, 34/14, 1/15, 30/17, 51/17 i 59/21) i u skladu sa Pravilnikom o sadržaju i načinu vođenja agrarnog marketinškog informacionog sistema (AMIS).

Lista 1. Privredni subjekti i preduzetnici koji dostavljaju podatke o cijenama i količinama ukoliko proizvode, otkupljuju ili uvoze sljedeće poljoprivredne proizvode:

1. Mlijeko i mliječni proizvodi: više od 300 tona sirovog mlijeka, 50 tona sira, 30 tona maslaca, 10 tona mlijeka u prahu;

2. Živinsko meso: proizvode više od 100.000 tovnih pilića ili uvoze više od 200 tona;

3. Jaja: više od 1.000.000 komada

4. Žitarice i proizvodi od žitarica: više od 50 tona

5. Svježe voće i povrće: više od 100 tona

6. Maslinovo ulje: više od 1.000 litara

7. Pripremljena stočna hrana: više od 1.000 tona

Informacije o svim učesnicima na tržištu, poljoprivrednim proizvođačima i trgovcima, da donose poslovne odluke u skladu sa informacijama sa tržišta, a koje se odnose na proizvodnju i trgovinu, dok kreatorima poljoprivredne politike služi kao indikator za pokretanje mehanizama tržišnih intervencija. Sistem ima za cilj da poveća tržišnu efikasnost, konkurentnost i podstakne fer konkurenciju tako što će osigurati da pouzdane informacije o cijenama budu dostupne svim zainteresovanim stranama. Kao takav doprinosi održavanju stabilnosti u poljoprivrednom sektoru dok sa druge strane predstavlja jedan od ključnih koraka u ispunjavanju obaveza u okviru pristupnih pregovora sa EU koji se odnose na poljoprivredu i ruralni razvoj čiji je cilj usaglašavanje sa Zajedničkom politikom Evropske unije.

Kontakt e-mail: mirsad.spahic@mpsv.gov.me i vuceta.dukic@mpsv.gov.me

Dokumenta

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?