Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Konferencija ''Transparentna dodjela sredstava iz javnih fondova – Dobre prakse i modeli Evropske unije''

Objavljeno: 01.04.2016. 23:35 Autor: IZ KANCELARIJE ZA SARADNJU S NEVLADINIM ORGANIZACIJAMA
Konferencija ''Transparentna dodjela sredstava iz javnih fondova – Dobre prakse i modeli Evropske unije'', održana je od 29. do 31. marta 2016. godine na Jahorini (BiH), u organizaciji TACSO BiH u partnerstvu sa TACSO Vesta-Resursni centra za NVO u Bosni i Hercegovini. 

Cilj skupa, koji je okupio više od 80 relevantnih učesnika iz Albanije, Srbije, Crne Gore, Makedonije, Kosova*, Turske i Bosne i Hercegovine, bio je analiza modela i dobre prakse Evropske unije kada je u pitanju proces dodjele sredstava organizacijama civilnog društva iz javnih fondova, a radi unaprjeđenja transparentnosti pomenutog procesa u zemljama Zapadnog Balkana i Turskoj. 

Skup su otvorili Massimo Mina, predstavnik DEU u BiH, Jasenka Perović, šefica TACSO Regionalne kancelarije iz Sarajeva, Goran Kučera, predstavnik Ministarstva pravde BiH i Jasmin Jašarević, predsjednik Lokalnog savjetodavnog odbora TACSO BiH.

Iz Crne Gore učesnici su bili: Danka Latković, rukovoditeljka Kancelarije za saradnju sa NVO-om, Goran Đurović, šef TACSO kancelarije u Crnoj Gori, Marija Janković, samostalna savjetnica III u Kancelariji, Marina Vuković, predstavnica Centra za razvoj nevladinih organizacija, Nikola Đonović, predstavnik NVO Centra za građansko obrazovanje, Ivana Smolović, predstavnica NVO SOS telefon Podgorica i Ivana Drakić, predstavnica NVO Građanska alijansa.

Uvodnicari/ka su naglasili da je transparentnost raspodjele sredstava NVO-ima, važan činilac jačanja međusobnog povjerenja, saradnje i dijaloga podsjećajući na čl. 10. i 11. Lisabonskog ugovora, koji se odnose na pitanje participativne demokratije i dijaloga vlasti sa civilnim društvom, i to ne samo u kreiranju javnih politika, već i njihovom sprovođenju i praćenju tog sprovođenja –monitoringu. U tom smislu su istaknute i Smjernice za podršku Evropske unije civilnom društvu u zemljama proširenja 2014-2020, čije će indikatore DG NEAR koristiti za ocjenu napretka u pomenutim zemljama u godišnjim izvještajima, a po pitanju kreiranja podsticajnog okruženja za razvoj organizacija civilnog društva I njihovu finansijsku održivost.

Pravna savjetnica Evropskog centra za neprofitno pravo iz Budimpešte, Eszter Hartay, predstavila je komparativnu analizu postojećeg okvira za finansiranje OCD-a u EU u zemljama Zapadnog Balkana i Turskoj, sa posebnim akcentom na ključne principe koje treba poštovati da bi se kreiralo povoljno okruženje za finansiranje iz javnih fondova: npr. da finansiranje bude regulisano/normirano, institucionalizovano, planirano, transparentno, participativno, proporcionalno, svrsishodno - da su efekti ulaganja uočljivi i korisni za sve.

Veliko interesovanje učesnika izazvao je model javnog finansiranja u Estoniji kroz Nacionalni fond za civilno društvo, osnovan od strane Ministarstva untrašnjih poslova. Predstavljajući model, menadžerka programa podrške NVO-ima Mari-Liis Dolenko, je naglasila da je ključ modela u obezbjeđenju dostupnosti javnih sredstava svim zainteresovanim pod istim uslovima i uključenosti korisnika sredstava u postupak kreiranja mjera od javnog interesa. Važno je i to da se sredstva ovog fonda mogu koristiti i za projekte, ali i za izgradnju kapaciteta organizacija civilnog društva. 

Izvršna direktorka Estonske mreže neprofitnih organizacija (NENO), Maris Jogeva, predstavljajući iskustva Mreže, naglasila je da je važno zagovarati strateško partnerstvo države i organizaicja civilnog društva, koje mogu doprinijeti razvoju i obezbjeđenju kvalitetnih servisa, pokretanju građanskog aktivizma, inovacijama u različitim oblastima, ali sve to uz podršku iz javnih fondova, po principima transparentnosti, dostupnosti, efektivnosti, izgradnje kapaciteta, participativnosti I starteški definisanim javnim interesom. 

Na konferenciji je predstavljen i UNDP projekat ''Jačanje lokalne demokratije'' koji se realizuje u BiH i promovisana je LOD metodologija za jačanje veze između lokalnih vlasti i civilnog društva u razvoju i praćenju transparentnijeg finansiranja organizacija civilnog društva iz javnih fondova. 

Predstavnici Crne Gore, kao I učesnici iz ostalih zemalja, predstavili su iskustva iz svojih zemalja u odnosu na mehanizme finansiranja NVO-a iz javnih fondova i trendove u raspodjeli sredstava, ali i ključne izazove za unapređenje transparentnosti javnog finansiranja programa i projekata nevladinih organizacija. 

Jedinstvena ocjena učesnika je da treba obezbijediti, odnosno jačati transparento finansiranje organizacija civilnog društva, kao i mehanizme za kvalitetan monitoring realizacije programa i projekata, odnosno trošenja sredstava iz javnih fondova u cilju ostvarenja javnog interesa. 

IZ KANCELARIJE ZA SARADNJU S NEVLADINIM ORGANIZACIJAMA
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?