- Vlada Crne Gore
Ministarstvo ljudskih i manjinskih prava 16 dana aktivizma borbe protiv nasilja nad ženama
16 dana aktivizma borbe protiv nasilja nad ženama
Povodom početka globalne kampanje „16 dana aktivizma borbe protiv nasilja nad ženama“, Ministarstvo ljudskih i manjinskih prava izražava snažnu posvećenost borbi protiv svih oblika nasilja nad ženama, promovišući jednakost, solidarnost i nultu toleranciju prema nasilju.
Nasilje nad ženama nije samo individualni problem, već društveni izazov koji zahtijeva kolektivnu akciju. Prema studiji UNDP-a, čak 62% žena u Crnoj Gori strahuje da prijavi nasilje zbog straha od osvete nasilnika, dok 24% to ne čini zbog osjećaja osude i sramote. Ovi podaci jasno ukazuju na duboko ukorijenjene kulturne i tradicionalne barijere koje otežavaju otvaranje dijaloga o ovoj temi.
S druge strane, podaci OEBS-ovog istraživanja otkrivaju da samo 15% zdravstvenih radnika/ca i stručnih lica postupa u skladu sa Zakonom o zaštiti od nasilja u porodici i prijavljuje slučajeve nasilja policiji. Ova činjenica dodatno potvrđuje potrebu za ozbiljnijim pristupom institucija u primjeni postojećih zakonskih okvira.
Borba protiv nasilja nad ženama je dvosmjeran proces. S jedne strane, potrebno je nastaviti rad na jačanju kapaciteta institucija i osiguravanju njihove odgovornosti u sprovođenju zakona. S druge strane, ključna je uloga osnaživanja žena kako bi prepoznale svoja prava i imale hrabrost da prijave nasilje, bez straha od posljedica.
Iako se slučajevima nasilja bave druge institucije sistema, mi, kao Ministarstvo ljudskih i manjinskih prava, a posebno Odjeljenje za rodnu ravnopravnost, nastojimo da u saradnji sa brojnim zainteresovanim stranama radimo na jačanju svijesti građana i građanki. Kroz kampanje i programe istraživanja koje podržavamo i sprovodimo, dajemo doprinos analizi postojećeg stanja i pružamo prostor za dijeljenje preporuka i rješenja kako bismo se uhvatili u koštac sa rodnom diskriminacijom i nasiljem. U saradnji sa ostalim akterima, trudimo se da jačamo svijest kroz ključne društvene sfere – medije, obrazovanje i kulturu – kako bismo generisali kvalitetniju zaštitu ženskih ljudskih prava i prava osoba drugačijih polnih i rodnih identiteta.
Ministarstvo ljudskih i manjinskih prava poziva sve građane i građanke Crne Gore, kao i sve društvene aktere – zdravstvene radnike/ce , obrazovne ustanove, medije i civilni sektor – da zajedničkim naporima doprinesemo stvaranju društva u kojem nijedna žena neće biti izložena nasilju, niti će se suočavati s osudom zbog traženja pomoći.
U narednih 16 dana, kroz različite aktivnosti, informativne kampanje i saradnju sa lokalnim i međunarodnim partnerima, Ministarstvo će promovisati ključne poruke ove kampanje, s ciljem podizanja svijesti o problemu nasilja i potrebi za odlučnom i koordiniranom reakcijom svih aktera.
Nasilje nad ženama nije privatna stvar – to je kršenje osnovnih ljudskih prava. Odbacimo nasilje, zajedno gradimo sigurniju budućnost za sve žene i djevojčice u Crnoj Gori.
Ministarstvo ljudskih i manjinskih prava