- Vlada Crne Gore
Ministarstvo pravde Državni sekretar Boris Marić učestvovao na Minista...
Državni sekretar Boris Marić učestvovao na Ministarskoj konferenciji na Jahorini
Sarajevo, 22.10.2021.
Državni sekretar Ministarstva pravde, ljudskih i manjinskih prava Boris Marić učestvovao je na Ministarskoj konferenciji koja je na temu “Prevencija radikalizacije i nasilnog ekstremizma u zatvorskim ustanovama na području Jugoistočne Evrope – izazovi i vizija budućnosti” organizovana na Jahorini.
Konferencija je organizovana u cilju prevazilaska postojećih problema sa radikalizacijom i nasilnim ekstremizmom, sa ciljem prevencije te pojave u zatvorima i utvrđivanja zajedničke vizije budućnosti u borbi sa svim izazovima koje ova pojava donosi.
“Na nasilni ekstremizam kao globalni problem koji direktno podriva vitalne i strategijske interese države, Vlada Crne Gore je dala odgovor kroz usvajanje Strategije prevencije i suzbijanja radikalizacije i nasilnog ektremizma za period 2020-2024. godine”, kazao je Marić i dodao da su tom Strategijom definisane strateške mjere za jačanje nacionalnih kapaciteta, koordinaciju aktivnosti svih subjekata unutar države i jačanje međunarodne saradnje u borbi protiv ovih izazova.
Navedenim dokumentom se definiše da će Crna Gora preduzeti sve dostupne proaktivne mjere i aktivnosti na nacionalnom, regionalnom i međunarodnom nivou, uključujući i mjere za sprječavanje radikalizacije, regrutovanja i finansiranja terorizma. U zatvorskim ustanovama, radikalizam i nasilni ekstremizam prepoznati su kao dio spektra regionalnih i globalnih bezbjednosnih rizika, izazova i prijetnji i u Strategiji odbrane Crne Gore.
Marić je istakao da je pitanje prevencije tretirano i Strategijom za prevenciju i suzbijanje terorizma, pranja novca i finansiranja terorizma, a određeni aspekti ovog fenomena našli su svoje mjesto i u Strategiji sajber bezbjednosti Crne Gore i Strategiji za izvršenje krivičnih sankcija.
Državni sekretar je podijelio informaciju da smo u Crnoj Gori na izdržavanju kazne zatvora imali samo dva lica koja su osuđena zbog krivičnog djela učestvovanje u stranim oružanim formacijama (u Istočnoj Ukrajini i u Siriji).
“Za ova lica kreiran je individualni program tretmana koji je prilagođen njihovoj ličnosti i faktorima rizika. Oba lica su izdržala kazne”, kazao je Marić i naglasio da u posljednje dvije godine u Crnoj Gori nije bilo zatvorenika koji su radikalizovani.
On je poručio da, iako u svakom demokratskom društvu zatvorski sistem predstavlja nužni mehanizam zadovoljenja pravde i pravičnosti, ne smijemo gubiti iz vida da lica lišena slobode i dalje uživaju ljudska prava garantovana međunarodnim konvencijama i nacionalnim zakonima.
Prisutni su svojim učešćem doprinijeli cilju usaglašenog rješavanja i prevencije jednog od značajnijih problema u sektoru izvršenja krivičnih sankcija kao i razmjeni iskustava sa kolegama. Usaglašeno je da će se zajednički boriti i raditi na prevenciji radikalizacije i nasilnog ekstremizma u zatvorskim ustanovama regiona.