- Vlada Crne Gore
Ministarstvo javne uprave Dukaj: Stvorili temeljne vrijednosti, na kojima n...
Dukaj: Stvorili temeljne vrijednosti, na kojima nastavljamo da ostvarujemo viziju razvoja
„Crna Gora nikada neće biti sajber ranjiva kao što je bila, jer su postavljeni dobri temelji, koji će se razvijati, a 2025. biće godina elektronskih servisa i reforme sistema lokalne samouprave”, poruka je ministra javne uprave, mr Marasha Dukaja.
On je, na radnom doručku sa novinarima, podsjetio da je nakon dvije godine intenzivnog rada i usaglašavanja sa svim relevantnim partnerima, usvojen Zakon o informacionoj bezbjednosti, kojim je formalizovana NIS2 direktiva EU.
„Ovim zakonom smo uredili sajber bezbjednost Crne Gore, ispunili uslov za formiranje Agencije za sajber bezbjednost i konačno, Zakon o informacionoj bezbjednosti je bio ključni rezultat kao uslov zatvaranja poglavlja 10 – Informaciono društvo i mediji“, istakao je Dukaj.
U nizu stvaranja temeljnih vrijednosti od značaja za dalji napredak istakao je otvaranje Regionalnog centra za sajber kapacitete Zapadnog Balkana, kojim se Crna Gora pozicionira kao pouzdan partner na globalnom nivou.
„I ovo je bio proces koji je trajao pune dvije godine. Regionalnim centrom smo Crnu Goru postavili u središte sajber bezbjednosti na Zapadnom Balkanu, postali smo ključna tačka sticanja znanja iz ove kompleksne oblasti. Centar je jedan od uslova da se sajber kultura lakše i brže podigne na viši nivo, a dugoročno, doprinosi razvoju digitalnog društva i privlači investicije“, rekao je ministar Dukaj.
Podsjetio je i da je otvoren Vladin bezbjednosno operativni centar G_ SOC, u čijem je formalnom otvaranju, zbog važnosti projekta, učestvovala i predsjednica Evropske komisije, Ursula Fon Der Lajen.
„Po prvi put u Crnoj Gori, naša IT mreža je zaštićena 24/7/365. Vrši se monitoring uspostavljenog sajber ekosistema, rješavaju se sajber incidenti unutar mreže, povećana je bezbjedost državnih institucija, privrede i građana. Crna Gora je postala mnogo sigurnija u internet okruženju i spremna je na adekvatan odgovor u skladu sa savremenim standardima“, siguran je Dukaj.
Naglasio je da je digitalizacija uslov demokratije i prioritetna obaveza, a u sastavu Projekta „E servisi i digitalna infrastruktura kao odgovor na COVID-19“ otvoren je portal, sa više od 45 novih servisa.
„Uspostavili smo i novi Portal otvorenih podataka – Open Data Portal koji donosi benefite građanima, IT zajednici, poslovnom sektoru, akademskoj zajednici, nevladinim organizacijama i medijima. Ovim, naš posao nije završen. Nastavljamo da radimo na promociji podataka, na unapređenju funkcionalnosti i na jačanju ljudskih kapaciteta tj. njihovih kompetencija“, rekao je Dukaj.
Objavljen je i onlajn Registar organa i institucija na državnom i lokalnom nivou, u kojem se trenutno nalaze 503 organa i institucije na centralnom nivou.
„Na jednom mjestu, kroz tri klika, građanima se omogućava da saznaju čime se i kako bavi neki organ vlasti ili institucija. Registar za lokalni nivo se trenutno puni podacima. Digitalni servisi donose mnoge benefite. Građani štede vrijeme i novac, privreda ima mogućnost efikasnijeg poslovanja, a državi se smanjuju troškovi i povećava povjerenje u institucije“, ukazao je Dukaj.
Tokom 2024. sajt gov.me, kako je naveo, posjetilo je skoro 1.8 miliona korisnika, koji su napravili 15 miliona pregleda stranica.
„Rast broja korisnika je preko 13 odsto u odnosu na prethodnu godinu. Najtraženije su bile informacije za polaganje stručnih ispita, stipendije, studentski krediti i domovi. Ovo je povezano i sa činjenicom da se 90 odsto studenata za dom prijavilo online. Ove činjenice govore, da je naša mlada populacija već osviješćena o benefitima koje daju moderne tehnologije, a sajber kultura je u usponu. Idemo ka digitalno osviješćenom društvu“, rekao je Dukaj.
U cilju jačanja digitalnih vještina i svijesti među građanima i privredom pokrenuli su, kako je dodao, Digitalnu akademiju, online platformu za edukaciju državnih službenika, studenata i drugih strateški važnih grupa.
„Organizujemo karavane digitalne edukacije i peer-to-peer misije, čime podižemo svijest o važnosti digitalnog razvoja i pružamo praktične obuke za korišćenje digitalnih servisa“, kazao je Dukaj.
Pred Crnom Gorom je, kako je istakao, jedna od najvažnijih reformi u proteklih dvadeset godina- reforma sistema lokalne samouprave.
„Odlučni smo da kreiramo svrsishodnu i održivu decentralizaciju. Prije dvije godine, prepoznali smo potrebu za izradom sveobuhvatne Analize funkcionisanja sistema lokalne samouprave. Nacrt zakona o lokalnoj samoupravi se studiozno i pažljivo radio, u skladu sa propisanim procedurama. Ministarstvo je završilo svoj dio posla, u procesu smo usaglašavanja sa Sekretarijatom za zakonodavstvo, kontinuirano komuniciramo sa EK, i vjerujem da će se u najskorijem roku ovaj zakon, naći pred poslanicima“, rekao je Dukaj.
Istakao je da su u maju zvanično inicirali ka Skupštini dva važna reformska iskoraka - neposrdan izbor predsjednika opština i gradova i održavanje svih izbora u istom danu. Na ovaj način dala bi se šansa ličnosti sa legitimitetom direktnog izbora i riješili problemi izbornog inženjeringa selidbom glasača.
„To je na neki način i evropski standard, a u našem sistemu bi bilo od presudne važnosti da se uredi sistem i da se konačno, umjesto partijskih, u centar prioriteta stave razvojni ciljevi. Skorije je i iz EK stigla podrška ovoj našoj inicijativi. Inicijativa je naišla i na odobravanje NVO sektora, građana, medija i analitičara“, kazao je Dukaj.
Kada je riječ o Predlogu zakona u o Vladi, Ministarstvo javne uprave uradilo je sve što je do njih.
„Radno tijelo koje je formirano sredinom juna 2022. godine pripremilo je Nacrt zakona koji je prošao sve propisane procedure. Ovaj zakon usaglašen je sa komentarima SIGMA-e i Venecijanske komisije koja je dala pozitivnu ocjenu sa određenim sugestijama i preporukama za poboljšanje. Takođe tekst zakona je usaglašen i sa GRECO preporukama. Ministarstvo javne uprave je svoj dio posla završilo, i Zakon je trenutno u Sekretarijatu za zakonodavstvo na usaglašavanje, kao što predviđa procedura“, objasnio je Dukaj.
Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o državnim službenicima i namještenicima, kojim se jača meritokratija, profesionalizacija državne uprave i sigurnost zaposlenih upućen je Evropskoj komisiji na mišljenje.
„Nakon što bude inoviran, u skladu sa njihovim sugestijama, biće upućen Vladi na utvrđivanje i to očekujemo već početkom naredne godine“, vjeruje Dukaj.
Ministarstvo javne uprave će i u 2025. godini nastaviti da ubrzava reforme, a budžetom i u skladu sa Reformskom agendom, projektovano je da naredna bude godina elektronskih servisa.
„Finansiraćemo projekte, koji će omogućiti građanima što više dostupnih elektronskih servisa i usluga, a nastavljamo i sa harmonizacijom zakonskih rješenja. Kvalitet i odgovornost u javnoj upravi nije samo obaveza, već i temeljna vrijednost naše misije. Gradimo efikasnu, transparentnu i pouzdanu javnu upravu, koja će odgovarati potrebama i očekivanjima građana Crne Gore. Isporučujemo rezultate, polažemo račune, gradimo povjerenje, služimo građanima i privredi“, zaključio je Dukaj.
Video i foto: Radni doručak sa novinarima Ministarstvo javne uprave