Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Dunavska strategija pruža brojne mogućnosti za rast zemalja okupljenih oko Dunava

Objavljeno: 01.07.2022. 12:23 Autor: Ministarstvo ekonomskog razvoja i turizma

Na Međunarodni Dan Dunava, 29. juna u Oradei, Rumunija, predstavnici Ministarstva ekonomskog razvoja i turizma Crne Gore, učestvovali su na sastanku Koordinatora Prioritetne oblesti 3 – Turizam i kultura, u okviru koje imaju status pridruženog partnera Rumuniji i Bugarskoj, koji koordiniraju pomenutom prioritetnom oblašću, ali i nacionalnih koordinatora pod okriljem makroregionalne strategije za Dunsvski region (EUSDR).

Isti je organizovan sa  ciljem  razmjene iskustva, znanja i dobre prakse u spovođenju projekta koji su do sada realizovani, kao i onih čija je realizacija u toku, ali i konktetizacije narednih aktivnosti koje nam predstoje u okviru oblasti koja se odnosi na turizam i kulturu.

dunavski program

Uvodno izlaganje imao je Danijel George Surdu, državni sekretar u Ministrstvu javnih radova,razvoja i javne uprave Rumunije, koji je ukazao na značaj  Dunavske strategije  koja pruža brojne mogućnosti za podsticanje integracije i rasta zemalja različitog nivoa ekonomske razvijenosti, okupljenih oko Dunava kao rijeke sa najizraženijim međunarodnim karakterom u svijetu, značajnim internacionalnim hidrobiološkim bazenom, ekološkim koridorom i kulturološkim različitostima. Geopolitički položaj Dunavske strategije, pored povezivanja samih država članica omogućava, i otvaranje prema susjedima EU.

U konstruktivnom i otvorenom dijalogu između nosilaca Dunavske strategije na međunarodnom  nivou, razmijenjena su mišljenja i iskustva u okviru raznih prioritetnih oblasti pomenute strategije. Ukazano je na njen značaj  sa aspekta šanse za učešćem u različitim zajedničkim razvojnim projektima između partnera u državama duž dunavskog sliva, posebno imajući u vidu predstojeću novu etapu programa koja podrazumijeva i određenu finansijsku podršku.

Izlaganje je imao i Razvan Stefan Rab, nacionalni koordinator Rumunije,  koji je istakao da su zajedničko planiranje i koordinisano finansiranje kroz ovakve inicijative neophodni za održivi i ubrzani razvoj regiona i da je današnji sastanak značajan korak ka postizanju tog cilja. Iskazao je odlučnost da damo adekvatne odgovore na promjene izazvane uticajem pandemije Kovid-19 kroz promociju mjera za obnovu društveno-ekonomskih kretanja u podunavskom regionu za dobrobit njenih građana.

Razmijenjena su mišljenja i iskustvo u oblasti inovacija, profesionalne obuke, mobilnosti radne snage i migracija, konkurentnosti i preduzetništva, većeg angažovanja nosilaca aktivnosti kao i integracije civilnog društva.

Razgovarano je i o inkluziji i razvoju Dunavske mreže mladih kojoj je cilj povezivanje i osnaživanje mladih iz zemalja Dunavske regije u sukladu sa EU Strategijom za dunsvski region. Najavljena je i online radionica na temu doprinosa inovativnog i kreativnog turizma kao podrške održivom lokalnom razvoja kajem jula 2022. godine.

Dunavski program

Takođe, u cilju boljeg uključivanja što većeg broja različitih stejtholdera i primjena digitalnog marketinga u promociji,  održana je i dvodnevna radionica koji je vodio istaknuti konsultant na brojnim projektima EU gospodin Šarleli Žurdan .

Na radionici je praktično prikazana važnost pronalaženja pravog fokusa, definisanje realnog problema i postojanje jasne strategije u digitalnom okruženju. Naglašena je i važnost dobre pripreme i iskorištenosti raspoloživih sredstava za projekte koji se odnose na saradnju u oblasti promocije biznisa, turizma i konkurentnosti. Istaknut je značaj jačanja održivog regionalnog razvoja, Zelene agende i digitalizacije kroz stvaranje veza između makroregionalnih strategija i fondova EU.

Sastanak sa kolegama iz Ministrstva javnih radova, razvoja i javne uprave  Rumunije i Ministrstva turizma Bugarske, koordinatorima u okviru Prioritetne oblasti 3 - Turizam i kultura je organizovan pod pokroviteljstvom opštine Oradee.

Učešće Crne Gore, kao države kandidata za članstvo u EU u transnacionalnim programima saradnje, kao što je Dunavski program, predstavlja dobru pripremu za buduće korištenje strukturnih i kohezijskih fondova koji će biti na raspolaganju danom ulaska u EU. Strategija je bitan instrument za promovisanje saradnje, razmjenu iskustva i dalju integraciju evropskih zemalja.

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?