- Vlada Crne Gore
Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija Evropski savjet za inovacije
Evropski savjet za inovacije
EIC je instrument Evropskog savjeta za inovacije (EIC) koji podržava vrhunske inovatore, preduzetnike i mala preduzeća. Ovim instrumentom Savjet Evrope podržava preduzetnike sa velikim potencijalom u razvoju visokorizičnih, prodornih inovacija koje utiču na oblikovanje novih tržišta i stvaranje radnih mjesta, rast i prosperitet u Evropi. Preduzetnici se podržavaju kroz grantove u vidu grantova, ali i kroz program kombinovanog finansiranja (grantovi u kombinaciji sa kapitalnim investicijama).
Program ima dvosmjerni pristup - jedan dio je osmišljen kao bottom-up pristup, a drugi ima prepoznate Izazove (Chalenges) na koje inovativne kompanije kroz različite perspektive nude rješenja.
Evropsko istraživačko vijeće (European Innovation Council - EIC) je integrisano u treći stub Inovativna Evropa programa Horizont Evropa s ciljem podsticanja evropskog ekonomskog razvoja kroz realizaciju inovativnih i vizionarskih ideja na tržištu. Da bi se postigao taj cilj, EIC nudi niz komplementarnih finansiranja putem tri tipa konkursa:
- EIC Pathfinder Open (nove ideje za radikalno nove tehnologije)
- EIC Transition Open (transformacija rezultata istraživanja u inovacije)
- EIC Accelerator (uvođenje inovacija na tržište)
EIC Pathfinder Open konkurs je namijenjen ostvarivanju ambiciozne vizije radikalno nove tehnologije s potencijalom za stvaranje novih tržišta i/ili za rješavanje globalnih izazova. Ovim instrumentom se podržava razvoj budućih tehnologija u ranoj fazi, temeljen na probojnim istraživanjima s visokim rizikom i istraživačkim rezultatima koji bi trebali pružiti temelje nove tehnologije, odnosno "deep" tehnologije koja se temelji na opipljivim inženjerskim inovacijama ili naučnom napretku i otkrićima.
EIC Pathfinder Open podstiče interdisciplinarna istraživanja i razvoj. Spajanjem različitih oblasti istraživanja, često s različitim perspektivama, terminologijama i metodologijama, mogu se generisati nove stvari i otvoriti potpuno nova područja istraživanja. Na aplikantima je da sastave tim koji je potreban, komplementaran i koji donosi rezultate.
Očekivani ishod projekta je principijelni dokaz da su glavne ideje predviđene buduće tehnologije izvodljive, čime se potvrđuje njena naučna osnova. Rezultati projekta moraju uključivati vrhunske naučne publikacije.
Iako se očekuje da će ta nova vizija biti profitabilna zbog svog potencijala za buduće, daljnje efekte, na primjer, na stvaranje novih tržišta, poboljšanje kvalitete života ili rješavanje globalnih izazova, nije nužno pristupiti komercijalizaciji te tehnologije tokom implementacije projekta. Međutim, očekuje se da aplikanti preduzmu potrebne mjere kako bi omogućili buduće iskorištavanje, na primjer putem odgovarajuće formalne zaštite generisanog intelektualnog vlasništva (IP).
Visina podrške učešća EU iznosi do 3 miliona eura (ili veći iznos, ako je pravilno opravdan) za pokrivanje prihvatljivih troškova, potrebnih za implementaciju vašeg projekta. Stopa finansiranja ove podrške će biti 100% prihvatljivih troškova.
Prihvatljivi aplikanti su istraživačke organizacije, univerziteti, mala i srednja preduzeća, industrijske kompanije udružene u konzorcij iz najmanje tri različite zemlje EU. Bespovratna sredstva se dodjeljuju za ostvarivanje principijelnog dokaza i potvrde naučne osnove inovativne radikalne tehnologije (TRL 1-4).
EIC Transition konkursom finansiraju se inovacijske aktivnosti koje prevazilaze eksperimentalni laboratorijski princip. Podržava se validacija nove tehnologije u laboratoriji i u nekim relevantnim aplikacijskim okruženjima (korištenjem prototipova, formulacija, modela ili drugih testova validacije), kao i poslovno modeliranje prema budućoj komercijalizaciji inovacije.
Predložene aktivnosti moraju uključivati daljnje istraživanje i razvoj rezultata postignutih u prethodnom projektu i slijediti metodologije usmjerene na korisnike kako bi se povećale šanse za buduće prihvatanje inovacije na tržištu. EIC Transition projekti trebaju se na uravnotežen način baviti tehnologijom i tržišnom, odnosno poslovnom dimenzijom, po mogućnosti uključujući iterativne procese učenja na temelju ranog povratnog informisanja kupaca ili korisnika. Te aktivnosti trebaju obuhvatiti prikladnu mješavinu istraživanja, razvoja tehnologije i provjere valjanosti za povećanje nivoa tehnološke spremnosti (TRL) izvan principijelnog dokaza do održivih demonstratora tehnologije u predviđenom području primjene (tj. do najmanje TRL5). Važno je uključiti i komercijalizaciju (istraživanje tržišta, poslovni slučaj, izgledi za rast, konkurentnost, pozicioniranje prema potencijalnim konkurentima itd.) te druge relevantne aspekte regulacije, sertifikate i standardizacije (ako je relevantno), usmjerene na tehnologiju i poslovnu ideju koje su spremne za ulaganje/investiranje.
Cilj EIC Transition projekata je sazrijevanje prijavljene tehnologije i poslovne ideje, čime se povećava njena tehnološka i komercijalna spremnost za tržište. Očekivani rezultati ovakvih projekata su inovacije spremne za ulaganje i poslovni plan. Takođe, potrebno je osigurati da je intelektualno vlasništvo generisano projektom formalno zaštićeno na odgovarajući način. Prihvatljivi pojedinačni aplikanti su mala i srednja preduzeća, udružena preduzeća, novoosnovana preduzeća, istraživačke organizacije, univerziteti ili mali konzorcijumi sa najviše 5 partnera. Prijave se moraju temeljiti na rezultatima prihvatljivih projekata Pathfinder ili ERC Proof of Concept. Bespovratna sredstva se dodjeljuju za validaciju i demonstraciju tehnologije u okruženju relevantnom za primjenu (TRL 4-6) i razvojne aktivnosti vezane za spremnost za tržište.
Na kraju projekta aplikanti bi trebali biti spremni za sledeću fazu koja može biti podnošenje zahtjeva za EIC Accelerator program, licenciranje, tržišnu analizu (customer trail) ili neki drugi put do održivosti koji bi trebao biti jasan. Prihvatljiviaplikanti su pojedinačna mala i srednja preduzeća (uključujući spin-up i novoosnovana preduzeća) i u izuzetnim slučajevima mala i srednja preduzeća (manje od 500 zaposlenih). Ovdje je predviđeno mješovito finansiranje (blended finance) i to od 0,5 do 15 miliona eura kapitalnih ulaganja, a za tehnološki razvoj i validaciju na skali TRL 5-8 do 2,5 miliona eura bespovratnih sredstava. Predviđeno je i bespovratno finansiranje samo pod vrlo određenim uslovima.
Prema nadolazećem višegodišnjem finansijskom okviru (2021.-2027. godine) svi pristupi EU rizičnim finansijskim instrumentima provodiće jedinstveni Invest EU fond. Izuzetak su specifični finansijski instrumenti Evropskog savjeta za inovacije EIC u okviru programa Horizon Europe, koji će finansirati izuzetno perspektivne, ali visoko rizične projekte koji ne mogu zadovoljiti kriterije 'bankarstva' InvestEU-a. U bliskoj sinergiji s InvestEU-om, program EIC Accelerator, u svojim oblicima kombinovane finansijske i kapitalne finansijske podrške, finansiraće projekte koje sprovode mala i srednja preduzeća, uključujući novoosnovane kompanije.