FAQ

Šta je tajni podatak ?

Tajni podatak je podatak čijim bi otkrivanjem nepozvanom licu nastupile ili mogle nastupiti štetne posljedice za bezbjednost i odbranu, vanjsku, monetarnu i ekonomsku politiku Crne Gore. Tajnost podatka se ne može odrediti radi prikrivanja izvršenog krivičnog djela, ugrožavanja životne sredine, ograničavanja konkurencije, prekoračenja ili zloupotrebe ovlašćenja, nezakonitog akta i postupanja ili administrativne greške organa.

Koji je osnov za određivanje stepena tajnosti nekog podatka?

Osnov da bi se neki podatak odredio tajnim jeste sadržaj tog tajnog podatka i značaj koji taj tajni podatak ima za bezbjednost i odbranu, vanjsku, monetarnu i ekonomsku politiku Crne Gore.

Šta obuhvata postupak određivanja tajnosti nekog podatka?

Postupak određivanja tajnosti podatka obuhvata određivanje stepena tajnosti, načina prestanka tajnosti podatka, kao i označavanje tajnog podatka.

Koji se stepeni tajnosti mogu odrediti nekom podatku?

Stepeni tajnosti koji se mogu odrediti u skladu sa Zakonom o tajnosti podataka su “STROGO TAJNO”, “TAJNO”, “POVJERLJIVO” i “INTERNO”.

 Ko su ovlašćena lica za određivanje stepena tajnosti podataka?

 Za određivanje stepena tajnosti “STROGO TAJNO” ovlašćena lica su: Predsjednik Crne Gore, predsjednik Skupštine Crne Gore, predsjednik i članovi Vlade Crne Gore, načelnik Generalštaba Vojske Crne Gore, starješina organa uprave nadležnog za poslove policije, direktor Agencije za nacionalnu bezbjednost, Vrhovni državni tužilac i predsjednik Vrhovnog suda.

Za određivanje stepena tajnosti "TAJNO", "POVJERLJIVO" i "INTERNO"           ovlašćena lica su starješine državnih organa, organa državne uprave, organa jedinica lokalne samouprave kao i lica koja starješina ovlasti.

Ovlašćeno lice za određivanje stepena tajnosti podatka, prilikom određivanja stepena tajnosti, obavezno je da cijeni moguće štetne posljedice za bezbjednost države ili druge njene interese i u tom smislu, dužno je da odredi najniži stepen tajnosti koji će obezbijediti zaštitu interesa i bezbjednosti države, koji bi neovlašćenim otkrivanjem tog podatka mogli biti ugroženi.

Navedeno lice je obavezno da obrazloži rješenje kojim određuje stepen tajnosti nekom podatku.

Kada nastaje obaveza određivanja tajnosti podatka?

Obaveza određivanja tajnosti podatka nastaje u času stvaranja ili saznanja za taj podatak, odnosno u času preduzimanja pripremnih radnji za stvaranje tog podatka.

Ko može imati pristup tajnom podatku?

 Pristup tajnom podatku može imati lice kome je izdata dozvola za pristup tajnim podacima, odnosno bezbjednosna dozvola. Za svako lice za koje se podnosi dozvola za pristup tajnm podacima, obavezno je dostaviti i izjavu u kojoj starješina organa ili zakonski zastupnik navodi da to lice ima  opravdan zahtjev za korišćenje tajnih podataka saglasno principu "potrebno je da zna".

Šta je „princip potrebno je da zna“ ?

Princip "Potrebno je da zna" je princip kojim se utvrđuje opravdana potreba nekog lica za korišćenjem tajnih podataka, radi izvršavanja njegovih poslova na osnovu izdate dozvole za pristup tajnim podacima. Dozvolu za pristup tajnim podacima izdaje Direkcija za zaštitu tajnih podataka, po prethodno pribavljenom pozitivnom mišljenju Agencije za nacionalnu bezbjednost.

Da li je potrebna dozvola za pristup tajnim podacima stepena tajnosti “INTERNO”?

 Nije potrebna. Pravno i fizičko lice, koje ne posjeduje dozvolu za pristup tajnim podacima dužno je da, prije vršenja uvida u tajni podatak stepena tajnosti "INTERNO", potpiše Izjavu da će se sa tajnim podacima postupati u skladu sa zakonom i drugim propisima.

U kom slučaju će Direkcija odbiti zahtjev za izdavanje dozvole za pristup tajnim podacima?

 Direkcija će odbiti zahtjev za izdavanje dozvole za pristup tajnim podacima, ako se ne ispune uslovi iz člana 29 Zakona, odnosno ako postoje bezbjednosne smetnje utvrđene u postupku bezbjednosne provjere a shodno članu 46 Zakona o tajnosti podataka. Postupak bezbjednosne provjere shodno članu 32 Zakona, sprovodi Agencija za nacionalnu bezbjednost.

Licu kojem je odbijen zahtjev za izdavanje dozvole za pristup tajnim podacima, ne može podnijeti novi zahtjev prije isteka roka od tri godine od dana donošenja rješenja o odbijanju zahtjeva za izdavanje dozvole za pristup tajnim podacima.

Da li postoji obaveza čuvanja tajnog podatka i nakon prestanka dužnosti lii službe ?

Da. Lice koje koristi tajni podatak ili koje se upoznalo sa njegovom sadržinom obavezno je da čuva i štiti tajnost tog podatka i nakon prestanka dužnosti ili službe, sve dok je podatak označen stepenom tajnosti ili dok se ne oslobodi obaveze čuvanja tajnosti, u skladu sa Zakonom.

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?