Grujić na panel diskusiji u Sloveniji: Cilj smanjenje emisije gasova sa efektom staklene bašte

Direktorica Direktorata za klimatske promjene i održivi razvoj Ivana Grujić govorila je na panel diskusiji "Kreiranje puta - Nacionalne strategije i planovi za prilagođavanje klimatskim promjenama", u okviru dvodnevne ministarske konferencije "Izazovi u prilagođavanju na klimatske promjene u Jugoistočnoj Evropi", koja je održana u Sloveniji.

Na panel diskusiji razmatrana su pitanja trenutnog statusa nacionalnih strategija prilagođavanja u Crnoj Gori i bitni izazovi koje treba riješiti kako bi se poboljšala njihova efikasnost.

Razgovarano je i o specifičnim preprekama koje ometaju sprovođenje planova za prilagođavanje i kako vlade, zajednice i privatni sektor mogu sarađivati da bi ih prevazišli.

Grujić je naglasila da je Crna Gora u proteklih nekoliko godina usvojila važna strateška dokumenta poput „Nacionalne strategije u oblasti klimatskih promjena do 2030. godine", „Nacionalne strategije održivog razvoja do 2030. godine", dok je u novembru 2024. godine usvojena i “Strategija za smanjenje rizika od katastrofa za period 2025–2030”, što nas stavlja u poziciju zemlje koja napreduje u kontekstu planiranja klimatskih promjena.

Napomenula je da će zakonom o zaštiti od negativnih uticaja klimatskih promjena i zaštiti ozonskog omotača biti predviđena izrada Strategije niskougljeničnog razvoja i Nacionalnog plana prilagođavanja na klimatske promjene (NPP).

Podsjetila je i da je Crna Gora u procesu usvajanja i podnošenja svog Četvrtog nacionalnog izvještaja i Prvog dvogodišneg izvještaja o transparentnosti.

"Crna Gora teži da se pridržava pravnih tekovina EU i Evropskog zakona o klimatskim promjenama i ima za smanjenje emisije gasova sa efektom staklene bašte (GHG) od 55% do 2030. godine i 60% do 2035. godine, u poređenju sa nivoima iz 1990. godine. U tom kontekstu, pripremljen je Novi ažurirani Nacionalni utvrđeni doprinos", istakla je Grujić.

Podsjetila je da je Crna Gora 2019. godine započela aktivnosti na izradi Nacionalnog plana za energetiku i klimatske promjene (NECP), koje su intenzivirane u 2020. godini.

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?