- Vlada Crne Gore
Ministarstvo ekonomskog razvoja Industrijski dizajn
Industrijski dizajn
INDUSTRIJSKI DIZAJN
Industrijski dizajn je spoljni izgled proizvoda u cjelini ili dijela proizvoda koji proizilazi iz njegovih obilježja, naročito linija, kontura, boje, oblika, teksture i/ili materijala od koga je proizvod sačinjen i kojima je ukrašen.
Proizvodom se smatra industrijski ili zanatski predmet, uključujući i dijelove namijenjene uklapanju u složen proizvod, pakovanje proizvoda, opremu, grafičke simbole i tipografske oblike slova, osim računskih programa. Dakle, da bi se radilo o industrijskom dizajnu, potrebno je da je proizvod pogodan za industrijsku, odnosno zanatsku proizvodnju.
Nosilac dizajna ima isključivo pravo da koristi registrovani dizajn i zabrani drugom licu da koristi dizajn bez njegovog odobrenja.
Ovo korišćenje obuhvata naročito: izradu, ponudu, stavljanje u promet, uvoz, izvoz ili korišćenje proizvoda u kojem je dizajn sadržan ili na koji je dizajn primijenjen ili skladištenje tog proizvoda u te svrhe.
Nosilac dizajna ne može da zabrani drugom licu radnje:
- učinjene u privatne, nekomercijalne i eksperimentalne svrhe;
- reprodukovanja, preduzete u svrhu citiranja ili obrazovanja, pod uslovom da su takve radnje u skladu sa dobrim poslovnim običajima i neopravdano se ne nanosi šteta uobičajenoj upotrebi dizajna i ako je navedeno odakle je dizajn preuzet.
Pravo na zaštitu dizajna pripada dizajneru ili njegovom pravnom sljedbeniku.
Lice koje je u stvaranju dizajna pružalo samo tehničku pomoć ne smatra se dizajnerom.
Ako su dva ili više lica zajednički stvorili dizajn, pravo na zaštitu pripada svim dizajnerima.
Ako je dizajn stvorilo lice vršeći redovne radne obaveze ili postupajući po nalogu i uputstvima poslodavca, poslodavac ima pravo da podnese prijavu, ako ugovorom nije drukčije određeno
Osnovni uslovi za zaštitu dizajna su novost i individualni karakter industrijskog dizajna.
Dizajn se smatra novim ako nijedan istovjetni dizajn nije postao dostupan javnosti prije datuma podnošenja prijave za registraciju dizajna ili ako je zatraženo pravo prvenstva prije datuma priznatog prvenstva.
Dizajn ima individualni karakter ako se ukupni utisak koji ostavlja na informisanog korisnika razlikuje od ukupnog utiska koji na tog korisnika ostavlja bilo koji dizajn koji je bio učinjen dostupnim javnosti prije datuma podnošenja prijave ili ako je zatraženo pravo prvenstva prije datuma priznatog prvenstva.
Međutim, novost i individualni karakter dizajna se ne ispituju u postupku za registraciju dizajna, ali o njima treba voditi računa budući da se po tom osnovu može podnijeti tužba nadležnom sudu za poništaj dizajna.
Zaštita registrovanog dizajna traje pet godina računajući od datuma podnošenja prijave i može se obnavljati na period od pet godina, najduže do 25 godina.
POSTUPAK REGISTRACIJE DIZAJNA
Dizajn se štiti u skladu sa Zakonom o pravnoj zaštiti industrijskog dizajna ("Službeni list CG", br. 80/10, 27/13, 42/16, 2/17 i 84/24), dok je Pravilnikom o postupku za priznanje, promjenama i obnovi važenja industrijskog dizajna ("Službeni list CG”, broj 12/12) uređena bliža sadržina i način vođenja Registra industrijskog dizajna i evidencije prijava industrijskog dizajna, bliži sadržaj zahtjeva i prijave za registraciju dizajna, bliži sadržaj zahtjeva za razdvajanje višestruke prijave i dokumentacija koja se prilaže uz zahtjev, bliži sadržaj podataka iz rješenja o registraciji dizajna koji se objavljuju u službenom glasilu intelektualne svojine, bliži sadržaj zahtjeva za upis promjena u Registar i dokumentacija koja se prilaže uz zahtjev i bliži sadržaj zahtjeva za obnovu zaštite dizajna i dokumentacija koja se prilaže uz zahtjev.
Postupak za registraciju dizajna pokreće se podnošenjem prijave Ministarstvu ekonomskog razvoja.
Prijava i dokumentacija za registraciju dizajna ne smiju biti dostupni javnosti do datuma objavljivanja dizajna bez saglasnosti podnosioca prijave.
Prijava može biti pojedinačna (za jedan dizajn) ili višestruka (za više različitih dizajna). Uslov za podnošenje višestruke prijave je da se svi dizajni u prijavi moraju odnositi na proizvode koji pripadaju istoj klasi Međunarodne klasifikacije za industrijski dizajn (tzv. Lokarnska klasifikacija).
Međunarodna klasifikacija za industrijski dizajn (Lokarnska klasifikacija), uspostavljena Sporazumom iz Locarna (1968.) koristi se u postupku registracije industrijskog dizajna i obuhvata 32 klase proizvoda. Cjelokupni sadržaj Lokarnske klasifikacije možete pronaći i na stranicama Svjetske organizacije za intelektualnu svojinu (WIPO/OMPI) – https://locpub.wipo.int/enfr//
Prijava za registraciju dizajna sadrži:
- zahtjev za registraciju dizajna (Obrazac D-1);
- podatke o podnosiocu prijave;
- prikaz dizajna (izgled) koji je pogodan za reprodukovanje (Obrazac D-2);
- naznaku proizvoda u kojem će dizajn biti sadržan ili na koji će se dizajn primjenjivati;
- podatke o ovlašćenom zastupniku ako podnosilac prijave ima zastupnika;
- podatke o zajedničkom predstavniku ako je podnijeta zajednička prijava.
Prijava može da sadrži: opis izgleda ili uzorka proizvoda; zahtjev za odlaganje objavljivanja registrovanog dizajna; klasifikaciju proizvoda po Lokarnskom sporazumu o ustanovljenju međunarodne klasifikacije za industrijski dizajna; podatke o dizajneru ili timu dizajnera, odnosno izjavu da dizajner, odnosno tim dizajnera ne želi da bude naveden u prijavi.
Uz prijavu se dostavlja i dokaz o plaćenoj administrativnoj taksi.
Administrativna taksa za priznavanje dizajna, ako prijava sadrži jedan dizajn, je 15,00€, a ako prijava sadrži dva ili više dizajna, za svaki sljedeći dizajn plaća se dodatnih 12,00€. Račun za uplatu administrativnih taksi je: 832-3161910-97.
MEĐUNARODNA REGISTRACIJA DIZAJNA
Međunarodna registracija dizajna vrši se u skladu sa Haškim sporazumom.
Prijave za međunarodnu registraciju dizajna podnose se neposredno Međunarodnom birou Svjetske organizacije za intelektualnu svojinu (u daljem tekstu: Međunarodni biro). Takse za međunarodnu registraciju dizajna plaćaju se neposredno Međunarodnom birou.
Više informacija o međunarodnoj registraciji dizajna na stranicama WIPO-a.