Izvještaj o obavljenom konsultovanju zainteresovane javnosti za izradu Predloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o sudovima

Objavljeno: 19.12.2023. 09:24 Autor: Ministarstvo pravde


U skladu sa odredbom člana 13 Uredbe o izboru predstavnika nevladinih organizacija u radna tijela organa državne uprave i sprovođenju javne rasprave u pripremi zakona i strategija („Službeni list CG“, broj 41/18), Ministarstvo pravde sačinilo je

IZVJEŠTAJ O OBAVLJENOM KONSULTOVANJU ZAINTERESOVANE JAVNOSTI ZA IZRADU PREDLOGA ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O SUDOVIMA

U skladu sa odredbom člana 12 Uredbe o izboru predstavnika nevladinih organizacija u radna tijela organa državne uprave i sprovođenju javne rasprave u pripremi zakona i strategija („Službeni list CG“, broj 41/18), Ministarstvo pravde uputilo je Javni poziv građanima, stručnim i naučnim institucijama, državnim organima, strukovnim udruženjima, političkim strankama, nevladinim organizacijama, medijima i drugim zainteresovanim organima, organizacijama, udruženjima i pojedincima (zainteresovana javnost) da se uključe u postupak pripreme Predloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o sudovima.

Zainteresovana javnost pozvana je da dostavi svoje inicijative, predloge, sugestije i komentare u pisanom i elektronskom obliku Ministarstvu pravde na adresu: Podgorica, Vuka Karadžića 3, ili na e-mail: sladjana.ivanovic@mpa.gov.me.

Konsultacije zainteresovane javnosti u početnoj fazi pripreme Predloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o sudovima, trajale su 20 dana od dana objavljivanja javnog poziva na internet stranici Ministarstva pravde, odnosno u periodu od 22.11. do 11.12.2023. godine.

Lice zaduženo za koordinaciju konsultovanja zainteresovane javnosti bila je Slađana Ivanović, samostalni savjetnik u Direkciji za organizaciju pravosuđa.

U periodu određenom za konsultovanje zainteresovane javnosti (od 22.11. do 11.12.2023. godine), inicijative, predloge, sugestije i komentare u vezi pripreme Predloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o sudovima u pisanoj i elektronskoj formi dostavila je Stručna služba Višeg suda u Bijelom Polju.

Navode da se Zakonom o sudovima („Službeni list CG, br.11/2015 i 76/2020) članom 55 propisuje da se potreban broj savjetnika, drugih državnih službenika  i namještenika u sudovima utvrđuje aktom o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji, u skladu sa okvirnim mjerilima iz član 29 ovog zakona.

S tim u vezi, stručna lica u Stručnoj službi Višeg suda u Bijelom Polju (socijalni radnik, psiholog, defektolog-specijalni pedagog) su raspoređena na radno mjesto samostalni savjetnik II, sistematizovana u čl. 7 pod rednim brojevima 58,59,60 Pravilnika o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji Višeg suda u Bijelom Polju, I Su br. 15/21 od 09.03.2021. godine.

Imajući u vidu da su stručne službe zamišljene kao novi element multidisciplinarnog sistema pružanja podrške pravosudnim organima u postupcima u kojima se maloljetnici i djeca pojavljuju kao učesnici u postupku, u  Višem sudu u Bijelom Polju, Višem sudu u Podgorici obrazovana je po jedna Stručna služba od ukupno 6 zaposlenih na nivou Crne Gore. Poslove obavljaju stručna lica različitih specijalističkih profesija socijalni radnik, psiholog, defektolog-specijalni pedagog. Ova stručna lica na zahtjev suda daju stručna mišljenja, obavještenja i drugu pomoć kako bi se obezbjedila standarizacija i pružio sažeti prikaz okolnosti koje se tiču maloljetnih lica koja su u sukobu sa zakonom ili djece, maloljetnih lica koja su žrtve tj svjedoci krivičnih djela.

Stručna služba u vršenju svojih poslova sarađuje sa nadležnim institucijama socijalne i dječije zaštite, kao i vaspitno-obrazovanim  ustanovama koje su dužne da na njen zahtjev dostavljaju izvještaje i mišljenja i pored primarnih obaveza koje podrazumijevaju direktan rad sa djecom, maloljetnicima i mlađim punoljetnim licima, obavljaju i administrativne poslove.

Imajući u vidu propis o osnivanju službi (“Sl.list CG“ br.64/2011 koji je na snazi od 1. septembra 2012. godine) širok dijapazon poslova, nivo kvalifikacije obrazovanja koja posjeduju stručna lica Stručnih službi, složenosti poslova koje obavljaju, izrazitu odgovornost, važnost i ostale bitne elemente, neophodno je navedena posebna zvanja, uvrstiti i prepoznati njihovo višegodišnje postojanje i kroz Zakon o sudovima, pa stoga predlažu dopunu člana 59 Zakona o sudovima i u novom stavu 59a pod nazivom Stručna služba da se doda “stručna lica u sudu, konkretno defektolog- specijalni pedagog, socijalni radnik  i psiholog”.

Ministarstvo pravde će, u okviru rada Radne grupe za izradu Predloga zakona o izmjenama I dopunama Zakona o sudovima razmotriti sve dostavljene inicijative, predloge, sugestije i komentare za izmjene i dopune ovog zakona. 

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?